Consum de antibiotice

23-07-2012
Nicholas91
Nu este medic/terapeut
Nicholas91
Buna ziua! Am 21 de ani, si acuma 2 luni, am facut analize la clamydia si mycoplasma, deci testele erau pozitive, am urmat tratament de 14 zile cu antibiotice care mi le-au prescris medicul (Azitromicina, Mycosyst, Wobenzym, Dicloberl si Yogurt). Deci, dupa tratament simptomele au inceput sa dispara, si anume dupa ce am terminat de consumat toate inafara de (wobezym si Yogurt) trebuie doua luni sa le urmez pe astea 2, dar acuma 3 zile, am inceput iar sa am mincarimi la pe capul penisului, si eliminari in cantitati foarte mici si e un lichid fara culoare dar cu un miros foarte puternic, urit mirositor :( Mentionez ca in timp ce avea clamydia, cu toate ca nu stiu daca inca am scapt de ea, asa ceva nu am avut. Spuneti-mi va rog ce poate fi asta? Din cite am inteles consumul de antibiotice duce la aparitia asa zisa ciuperca, poate fi asta? Multumesc mult, astept raspuns.
9 comentarii
0
23-07-2012, ora 21:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Infectia dubla cu Chlamydia si Mycoplasma sunt mai greu de tratat, uneori trebuie luate antibiotice un timp mai indelungat si e posibila o reinfectare daca partenera este si ea infectata si netratata ; Nu e vorba de o ciuperca, nu ai candidoza de la antibiotic, tratamentul nu a fost suficient, indeajuns, acesti doi microbi nu au fost eradicati, inca mai ai infectia. Doar Azitromicina este antibiotic din ceea ceai primit tu. Intoarce-te la medic si fa din nou un examen al secretiei uretrale + antibiograma ; asteapta rezultatul apoi incepi un tratament ; si partenera ta un control ginecologic cu examenul secretiei vaginale.
0
23-07-2012, ora 21:51
Nicholas91
Nu este medic/terapeut
Nicholas91
De cind am inceput tratamentul, relatii sexuale nu am avut, iar acuma la moment, nu am nici o simptoma din ceea ce e descris la clamydia, doar ca este o cantitate mica de scurgere cu miros tare neplacut, plus la asta am observat ca la baza penislui au aparut niste bubite de culoare rosie, dar in forma de floare, ceva de genu asta, si acuma nu pot sa merg la medic fiindca sunt peste hotare, ma intorc peste o saptamina. :((((
0
23-07-2012, ora 21:54
Nicholas91
Nu este medic/terapeut
Nicholas91
vreti sa spune-ti ca e infectie dubla? Eu am fost diagnosticat cu doua luni in urma cu aceasta problema si pentru prima oara... Dar ce antibiotice sunt mai efective pentru clamydia?
0
24-07-2012, ora 14:09
vasilebalanuta
Nu este medic/terapeut
vasilebalanuta
vreau sa pun niste antrebari dar sa primesc si raspuns de la doctor dar nu stiu unde va rog sa ma ajutati
0
24-07-2012, ora 16:15
Nicholas91
Nu este medic/terapeut
Nicholas91
poti sa le pui si aici sau apasa pe poza medicului, si vei trimite un mesaj in privat.
0
24-07-2012, ora 20:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai spus ca rezultatele analizelor si la Chlamydia si la Mycoplasma au iesit pozitive...Infectia dubla cu acesti doi microbi produc de multe ori neplaceri urogenitale la barbati..Azitromicina este un bun antibiotic pentru ce ai tu, dar probabil ca trebuia asociat si cu alt preparat antimicrobian.Nu mai e mult pana vii in tara, repeta analizele si vei vedea daca e cazul sa mai incepi un tratament sau nu.
0
24-07-2012, ora 20:18
Nicholas91
Nu este medic/terapeut
Nicholas91
bine, va multumiesc mult!
0
25-07-2012, ora 14:20
vasilebalanuta
Nu este medic/terapeut
vasilebalanuta
Multumesc mult Nhicolas am trimis unu an privat asa cum ai zis sper sa primesc un raspuns anca odata multumesc mult
0
21-08-2013, ora 11:28
andre2013
Nu este medic/terapeut
andre2013
Buna ziua, am urmat un tratament cu antibiotice pentru o raceala, iar in urma acestui tratament cred ca am facut o ciuperca pe penis.Ca simptome ar fi mancarime, crearea unor crapaturi pe capul penisului, inrosirea si usturimea acestuia.Imi puteti recomanda un tratament sau va trece de la sine?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •