Consumul moderat o problema?

12-11-2010
JustOk
Nu este medic/terapeut
JustOk
Buna ziua, am 23 ani si as dori sa stiu daca voi avea probleme in urmatorul caz. Eu personal, dimineata, uneori la amiaz, si seara, beau cate un paharel mic de palinca(50 grade) de 20 grame cu piper.
As dori sa stiu daca consumul asta de 40 50 grame de palinca ma afecteaza cu ceva sau dimpotriva poate fi benefic.
Tin sa precizez ca nu consum alcool, decat ocazional, si recunosc ca atunci o mai fac lata de mi-e rau a doua zi, iar cu fumatul nu sunt deloc, deci nu fumez, in schimb fac sport sala/jogging de 3/4 ori pe saptamana si asta destul de avansat.
Multumiri.
18 comentarii
0
13-11-2010, ora 08:05
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pai...sa nu fie precum tigarile, azi una..maine doua si tot asa, pana devii dependent.
Dar de ce consumi zilnic palinca?Te ajuta la ceva?
0
13-11-2010, ora 09:34
JustOk
Nu este medic/terapeut
JustOk
Nu simt nevoia sa consum, dar daca iau un mic pahar cu piper/miere simt ca ma intareste si pot sa mananc mai bine, mai ales ca eu practic culturism si-mi epuizez mereu toate fortele vitaminele si mineralele.
Nu tine la mine chestia cu dependenta, practic si diete si tot felul de abstinente cand vine vorba de sport, deci ma refeream strict la cele 2-3 paharele.
Mai apare o problema, la 1-2 saptamani cate-o betie crunta, doar bere de exemplu si atat(numarul depaseste 10 11). Deocamdata nu ma simt rau, doar a doua zi mi-e rau, am puls instabil, abia respir, ma dor tamplele, as vrea sa stiu si in cazul in care o comit odata la 2 saptamani sa zic, daca-mi afecteaza sanatatea asa rau, intrucat fac si miscare destul de multa.
0
13-11-2010, ora 09:45
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Consumul de bauturi alcoolice oricum afecteaza sanatatea, deci aici nu ar trebui sa mai ai niciun dubiu, mai ales daca sunt si in exces.Adica 10-11 beri mie mi se pare extrem de mult...
Nu stiu ce sa zic...mai asteapta, poate primesti si alte raspunsuri, chiar de la vreun medic.
Mai poti intreba si medicul de familie, vezi ce iti spune.Poate o fi benefic sa bei zilnic un pic de palinca, eu nu am auzit.
Auzi, dar stiu ca palinca miroase ingrozitor :D, nu ti-a reprosat nimeni ca mirosi ciudat ? :P
0
13-11-2010, ora 09:55
JustOk
Nu este medic/terapeut
JustOk
Ehh:) e vorba si de intretinere aici, nu se simte paharelul ala pe langa o apa de gura/pasta eficienta, etc.
Dar na in principiu, am auzit si eu ca la barbati e recomandat 40 grame de alcool pur pe zi si la femei 20 pt sanatatea vaselor de sange.
Acea cantitate de alcool nici nu mi se urca la cap, dar pe parcursul zilei mai iau si proteine/vitamine/minerale/stimulente pt sport si as f curios daca ar afecta:)
Merci de raspunsuri jaquelinne
0
13-11-2010, ora 10:10
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Sunt curioasa daca este asa cum spui, ca de-o fi bun e bine de stiu :D.
Mai asteptam opinii...
0
13-11-2010, ora 10:11
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
*de stiut pardon :)
0
13-11-2010, ora 10:16
JustOk
Nu este medic/terapeut
JustOk
Da sigur:) sfatul unui medic, medicul de familie de exemplu, fiind cred un comunist, zice : CE? IEI SUPLIMENTE NUTRITIVE PROTEINE? renunta ca mori de la ele, doh, cred ca multe retete is subiective si depind de la om.
Cand fumam, ma simteam destul de rau, nu aveam aer, bine ca le-am lasat de 2 ani si ceva si astea
0
13-11-2010, ora 10:32
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Felicitari!Si eu m-am lasat de fumat si nu imi pare rau :), incerc sa conving si pe altii, numai ca nu prea reusesc, le este f.greu sa renunte.
Pai cauta si tu un medic modern ;)), dar oricum eu stiu ca proteinele trebuiesc luate, mai ales de cei care fac sport.
0
13-11-2010, ora 10:35
JustOk
Nu este medic/terapeut
JustOk
Isi si fac efectul :)), Ideea cu palinca era in felul urmator :
Am avut vreo 3-4 zile o problema la stomac, ma durea tare burta si nu prea statea nimic in mine, posibil sa fi mancat ceva expirat, sau nu stiu.
Am incercat eu cu ceva pirule pe-acolo una alta, dar tot nu aveam stare nici noaptea.
Si pana la urma am incercat sa iau un paharel cu piper, asa vreo 2 zile, parca pe loc m-a vindecat licoarea asta.
Intr-adevar e greu de suportat la gust:D dar cand stiu ca mai curata microbii si nu am nevoie de vaccine antigripale, totusi nu e rau :P
0
13-11-2010, ora 10:39
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Daca nu te simti rau de la ea, atunci consuma in continuare, numai sa nu maresti doza ca sa zic asa ;)), ca dupa aia nu cred ca o sa te mai ajute cu nimic.
0
13-11-2010, ora 12:25
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Cu palinca in fiecare zi e ca si cu cafeaua.ajungi la un moment dat sa te doara capul fara, sa nu poti face nimic. Asa ca dezobsnuieste-te cat nu e prea tarziu.Spun lucrul acesta pentru l-am observat la o persoana, nu e fictiv ce spun. Inlocuieste cu ceaiuri diverse pentru a-ti recapata vitalitatea.
0
13-11-2010, ora 15:43
JustOk
Nu este medic/terapeut
JustOk
Deci sa inteleg ca nu sunt pe drumul cel bun chiar daca e f putin.
Ma cam plictisesc ceaiurile, beau si singurul beneficiu e..de a te purta la baie, si cine stie cum se mai fac ceaiurile de azi cum le preseaza/prelucreaza, mie nu mi se pare asa naturale ca teiul luat din copac, de care mi-e cam dor recunosc.
Dar despre vin iarasi vreau sa intreb, 1-2 pahare la 2-3 zile ? la fel se manifesta, dependenta? Nu-s genul sa am vicii dar am nevoie de ceva sa-mi mai spele sangele
0
13-11-2010, ora 22:25
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Dar de ce insisti sa iti faci un program pt a bea ceva.nu e bine. Bei pur si simplu la o ocazie sau pur si simplu e cineva la masa cu tine ca musafir. E cam nefiresc zic eu sa bei de unu singur!
Sangele poti sa ti-l speli si mancand usturoi, te curata de nu stii ce e cu tine.e antibiotic natural!
Deci nu e neaparat vinul sau palinca.
Astea sunt sau cel putin ar trebui...de ocazie.
0
13-11-2010, ora 22:57
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Alcoolul e bine de baut doar dupa asfintitul soarelui acasa, sau la ocazii, petreceri dupa masa !
Sunt de preferat bauturile cu continut cat mai scazut de alcooli, bere si vin rosu natural, fiecare cu masura lui, respectiv o sticla si un pahar ! :)
Deci lasa palinca cu piper pt perioadele cand esti racit sau pt masa cu familia de duminica ! Pt durerile de stomac e mai bun cate un paharel mic de afinata !

In rest apa plata sau minerala si sucurile fresh de fructe sunt cele mai bune si sanatoase bauturi !
0
27-11-2010, ora 08:55
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
JustOk, ce noutati mai ai in ceea ce priveste nedumerirea ta? :)
0
27-11-2010, ora 09:19
JustOk
Nu este medic/terapeut
JustOk
Cam nimic stimata domnisoara:), doar ce am reinceput activitatea la sala si incep sa fac o febra de mama focului, in rest toate-s ok.
Ah, ca idee ar trebui sa ma duc sa-mi fac o vizita per ansamblu amanuntita la sange, ca de 2 ani nu mi-am mai verificat nici macar tensiunea si as fi curios tensiune/glicemie, etc.
offtopic : e arta ta la avatar?:)
0
17-03-2011, ora 22:55
rapa
Nu este medic/terapeut
rapa
salut am si eu tot 25 de ani si cosum si eu cum consumi tu, omai fac si lata cateodata.da chestia cu o palinca inainte de masa si un pahar chiar 2 de vin dupa masa e sanatate curata.daca nu ma crezi, intrebal pe bunicul tau
0
04-03-2014, ora 08:45
docmed
Nu este medic/terapeut
docmed
RAPA, Caţi ani are bunicultau?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • Tratament nou împotriva dorinței de a consuma alcool la persoanele dependente
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  • Consumul moderat de alcool - chiar atât de benefic pe cât credem?
  • Un nou tratament pentru dependența de alcool
  •