Contact sexual neprotejat dupa operatia de chistectomie

03-04-2017
dianadms
Nu este medic/terapeut
dianadms
Buna ziua !
Am fost operata laparoscopic, acum o saptamana la ovarul stang, am avut un chist functional de 8 cm. Ma simt bine dupa operatie si toate decurg ok. Pe fisa de externare era specifICat faptul ca am nevoie de 6 sapt de repaus sexual, dar am avut contact sexual dupa o sapt de operatie, nu a durat mult pentru ca imi era teama sa nu ma doara (max 5 min) si nu a ejaculat in vagin, ci afara. Trebuie sa ma duc la control abia peste 2 sapt pt scosul firelor de la operatie si pt a-mi prescrie medicul anticonceptionale. Intrebarea mea ar fii, daca este posibil sa raman insarcinata(ma refer si la lichidul preseminal) ? Avand in vedere ca sunt si la ovulatie, iar acum ca sunt operata ovulatia mea cred ca functioneaza bine. Nu stiu ce sa iau, nu vreau sa iau pastila de a doua zi sau sa imi cumpar anticonceptionale noi dupa capul meu pt a nu avea vreo reactie dupa operatie.Tin sa mentionez ca am luat anticonceptionale doar prescrise de medic si inainte de a fi operata (am aproape 1 luna de cand nu mai iau).
Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.