Contentie

14-07-2018
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna ziua!

Doresc sa pun aparat dentar, dar am cateva intrebari.

Am mai avut aparat dentar, dar nu am purtat contentia asa ca au revenit la starea initiala(am purtat 11 luni).
Imi apar pe facebook reclame de la diferiti medici ortodonti si nu am vazut la niciunul sa puna contentie fixa, doar acea contentie din plastic.
Eu vreau contentie fixa pentru ca este mai sigura.

Orice medic poate pune contentie fixa?
Se pune imediat dupa ce ai dat jos aparatul?
Trebuie sa specifici medicului ca vrei contentie fixa cu mult timp inainte de a da aparatul jos?
De ce nu se pune aceasta contentie fixa? Personal, consider mai deranjanta contentia cu gutiere.
Exista motive pentru a refuza aceasta contentie?
In cazul in care medicul nu pune niciunui pacient aceasta contentie, pot cere sa imi puna mie?(e doar o sarma, nu vad de ce nu ar pune)
Ce tip de contentie recomandati?
Credeti ca 11 luni sunt suficiente pentru terminarea completa a aparatului ortodontic? (Atat am purtat eu, dintii pareau drepti dupa ce l-am dat jos, dar s-au strambat foarte repede si am vazut recenzii la mai multi medici si unii pacienti purtasera de asemenea 10-12 luni aparatul).

Multumesc!
3 comentarii
0
14-07-2018, ora 22:03
Dr. Negru Andreea
Ortodontie si ortopedie dento-faciala, Bucuresti
Dr. Negru Andreea
Buna seara. Bineinteles ca se poate pune si contentie fixa, dar mult mai frecvent la arcada inferioara. D. voastra nu ati precizat despre ce arcada vorbiti, dar banuiesc ca vorbiti despre cea superioara. Poate recidiva s-a produs foarte repede si pentru ca nu o fi fost un tratament complet? Ati avut aparat pe ambele arcade? Sau depinde si ce malocluzie aveti si ce varsta. In fine, sunt mai multe motive. Puteti sa mentionati de retainer fix ca si contentie, doar ca medicul ortodont trebuie sa analizeze la finalul tratamentului cat de mult permite muscatura d. voastra plasarea contentiei fixe pe arcada superioara, deseori existand risc marit ca aceasta sa se desprinda pentru ca puteti musca cu dintii de jos pe acea sarmulita.
0
15-07-2018, ora 03:40
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Multumesc pentru raspuns.
Am purtat aparat pe arcada superioara, acum o sa pun pe ambele, desi dintii de jos par ok.
Dvs. ce tip de contentie recomandati?
0
15-07-2018, ora 08:47
Dr. Negru Andreea
Ortodontie si ortopedie dento-faciala, Bucuresti
Dr. Negru Andreea
Frecvent recomand ca si contentie retainer fix pe arcada inferioara si gutiera la cea superioara, dar depinde de caz. Daca se poate aplica retainer fix si superior, atunci aplic si superior.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum îngrijesc aparatul dentar fix?
  • Copilul meu are nevoie de aparat dentar?
  • Aparatele dentare favorizează apariția cariilor?
  • Invisalign vs. Incognito
  • Ghidul persoanei cu aparat dentar - sfaturi utile și întrebări frecvente
  •