contraceptia - cat de sigura este?

25-05-2008
clau_20064u
Nu este medic/terapeut
clau_20064u
Cum e sexul protejat ca anticonceptionale...adica ma refer cat de sigur este?
E pentru prima data cand ia anticonceptionale si nici eu nu am mai avut o experienta de durata de acest gen.
vreau doar sa intreb in cazul in care ejaculez inauntru care sunt riscurile de a ramane insarcinata??
4 comentarii
0
25-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Daca pilulele sunt luate conform prospectului, fara a omite nici o pastila, contraceptia are o garantie de peste 90%, chiar si in perioada celor 7 zile de pauza. Daca s-a omis o tableta, ea poate fi luata in urmatoarele 12 ore; dupa acest interval se renunta la ea si se continua pana la terminarea foliei, dar se va apela la omasura suplimentara de contraceptie (prezervativ) pana la inceperea foliei noi. Luand corect contraceptivele orale riscul de sarcina este aproape nul, chiar daca are loc ejacularea "inauntru".
0
30-05-2008, ora 00:00
mythought
Nu este medic/terapeut
mythought
Buna Clau,

Ai uitat sa iei in calcul bolile cu transmitere sexuala. Prezervativul e cel mai sigur.

Multa sanatate!
0
08-06-2008, ora 00:00
sexy_&_rea
Nu este medic/terapeut
sexy_&_rea
hy clau ! se pare ca nici tu nu iei in calcul bolile ca si mine. cand am o relatie stabila nu imi pasa de nimic.ma daruiesc in totalitate.dar prietena ta e de incredere totala?sigur nu calca pe bec?dar tu?asta e o chestiune serioasa, sti nu?pentru ca nu se stie intr o zi.de la cine apare surpriza...din partea ta sau a partenerei? bafta si sper sa iti gasesti raspunsurile pe acest forum :x
0
08-06-2008, ora 00:00
sexy_&_rea
Nu este medic/terapeut
sexy_&_rea
mai clau, asi avea o intrebare mai indrazneata la tine : din postarile tale imi dau seama ca iti privesti partenera ca si pe o experienta sexuala mai mult. e adevarat?la varsta ta nu ma astept la altceva...cum e ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  •