contraceptie

04-01-2007
valentina_20
Nu este medic/terapeut
valentina_20
Acum aproape un an am fost la un planning familial pt a mi se prescrie niste anticonceptionale, mi le-au prescris fara a mi se face un control rezultatul a fost pt mine un dezastru de la 42 de kg am ajuns la 68 in doar 5 luni mi se pare extraordinar de mult. vreau sa stiu daca exista un anumit tratament impotriva excesului de hormoni. anticonceptionalele pe care le-am luat se numesc MARVELON
4 comentarii
0
05-01-2007, ora 00:00
christa
Nu este medic/terapeut
christa
Si eu am luat tot Marvelon timp de 3 ani iar in urma cu trei saptamani am fost diagnosticata cu mastoza fibrochistica, o afectiune a sanului. Unul din factorii favorizanti este tratamentul contraceptiv. In rest, m-am simtit bine cat timp le-am luat.
Cu toate ca nu se stie sigur ca anticonceptionalele au cauzat afectiunea mea eu am renuntat la ele si daca pana acum eram pro acum sunt ceva mai susceptibila si daca m-ar intreba cineva l-as sfatui sincer sa adopte o alta metoda contraceptiva.
Sfatul pt tine...intrerupe dupa ce termini folia deja inceputa si fa-ti niste analize.
Multa sanatate!
0
06-01-2007, ora 00:00
dragutza19
Nu este medic/terapeut
dragutza19
buna!am si eu o problema si avand in vedere k pareti destule de "vechi" in domeniul anticonceptionale banuiesc k ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat din propria experienta. au trecut 10 zile de cand am inceput sa iau anticonceptionale. a 3-a sau a4-a zi am intarziat aproximativ jumatate de ora cu pastila si dupa 5 zile am intretinut relatii sexuale. este posibil sa am probleme din cauza acelei intarzieri chiar daca zilele urmatoare am luat pastila la timp? multumesc anticipat
0
22-01-2007, ora 00:00
crinap
Nu este medic/terapeut
crinap
pt.Dragutza 19
Nu-ti face probleme pt acea jumatate de ora. Nu se intampla nimic daca ai intarziat mai putin de 12 ore. Este bine sa le iei la aceeasi ora pentru ca iti intra in reflex si nu uiti. Dar pentru siguranta poti sa-ti pui o alarma care sa-ti aduca aminte la ora fixa.
0
22-01-2007, ora 00:00
crinap
Nu este medic/terapeut
crinap
pt.Dragutza 19
Nu-ti face probleme pt acea jumatate de ora. Nu se intampla nimic daca ai intarziat mai putin de 12 ore. Este bine sa le iei la aceeasi ora pentru ca iti intra in reflex si nu uiti. Dar pentru siguranta poti sa-ti pui o alarma care sa-ti aduca aminte la ora fixa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  •