Contraceptie pentru prima experienta sexuala

12-02-2012
ana1592
Nu este medic/terapeut
ana1592
Buna ziua,
Am 20 de ani si vreau sa-mi incep viata sexuala. M-am informat cu privire la metode contraceptive, insa nu stiu ce ar fi mai bine si mai sigur sa aleg pentru prima data dar si pentru datile care vor urma. Ma puteti ajuta cu un sfat? Va multumesc anticipat.

Ana
3 comentarii
0
12-02-2012, ora 13:59
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cel mai sigur e sa folosesti prezervativ. Conteaza mult sa nu stai cu stres ca poti ramane insarcinata, ca cine stie ce se mai intampla. Trebuie sa fie o experienta care sa nu-ti creeze probleme, sa te bucuri de noua etapa din viata ta de femeie.
Sa ai grija de tine, numai BIne!
0
18-04-2012, ora 21:11
crisss91
Nu este medic/terapeut
crisss91
Buna ziua! As dori din tot sufletul un sfat! Vreau sa imi incep viata sexuala si nu stiu ce metoda de contraceptie este cel mai bina sa folosesc. as dori sa fie pe o perioada mai indelungata, dar anticonceptionale nu pot lua din cauza efectelor adverse. am folosit din cauza unor probleme cu menstruatia si a inceput sa imi creasca par nedorit si sa ma ingras. prezervativul nu as dori sa il folosesc nici prima data, pentru ca am inteles ca diminueaza placerea partenerului. in afara de aceste doua metode ce imi recomandati ca ar fi ce-a mai buna metoda de contraceptie pentru prima data si apoi pe o perioada mai indelungata?
0
18-04-2012, ora 21:19
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pentru prima oara poti sa folosesti metoda calendarului, daca ai mesntruatie regulata. Adica sa ai acel prim contact sexual in saptamana de dinaintea menstrutiei. Ai grija insa si la ce boli se pot lua fara protectie.
Dupa aceea tot numai prezervativul sau anticonceptionalele orale sunt cele mai sigure.
Dar te poti consulta cu un ginecolog sau la un cabinet de planning familial.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  • Dezvirginarea - ce trebuie să știi, sfaturi și explicații
  • Sexul pentru prima dată - ce trebuie să știi
  •