contraceptive sau nu? heeelp!!!

05-04-2008
maria18
Nu este medic/terapeut
maria18
am si eu o mare nelamurire !
vreau sa-mi incep viata sexuala dar mi-e frica de o sarcina nedorita!m-am informat despre efectele contraceptivelor si nu mi-a placut ce am aflat. asigura protectie doar 98% si au o gramada de efecte nedorite( modificari de metabolism, slabit sau ingrasat excesiv, probleme ale ficatului) m-am ingrozit cand am citit
as dori si eu pareri dela persoane care au utilizat ce efecte au avut asupra lor si cat de eficiente au fost (dak au existat sarcini peste )
3 comentarii
0
05-04-2008, ora 00:00
krina.b
Nu este medic/terapeut
krina.b
buna, eu am luat rigevidon 2 ani si am luat in greutate 7kg, am renuntat la ele ca prea ma ingrasasem, nu am ramas niciodata gravida in acest interval de timp.
0
05-04-2008, ora 00:00
1983
Nu este medic/terapeut
1983
buna, eu am luat tri-regol si de la ele mam ingrast cam vreo 9 kg in 4 luni, dupa care am incetat sa le mai iau. acu 3 luni am inceput sa iau novinette si nu am vazut nici o schimbare, dar am luat doar 2 luni, luna aceasta le-am intrerupt. la urmatorul ciclu o sa le reiau.
daca mergi la un doctor bun si iti face toate analizele si iti prescrie ce crede ca ti se potriveste atunci efecte nedorite de la ele nu vei avea.
0
14-04-2008, ora 00:00
andreea_802
Nu este medic/terapeut
andreea_802
iti raspund si eu cu intarziere, dar poate te ajuta sfatul meu.eu iau logest de vreo 2 ani si nu am avut nici o problema.nu m-am ingrasat deloc si am inteles k te ajuta si pt ten, in cazul in care ai cosuri.eventual mai informeaza-te pe net in legatura cu logest, dar sincer ti le recomand.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •