contraceptivele opresc menstruatia

08-03-2011
minodora_diana
Nu este medic/terapeut
minodora_diana
este adevarat ca daca iau contraceptive si nu fac pauza in perioada menstruatie nu o sa imi mai vina? sau este doar un basm?
4 comentarii
0
08-03-2011, ora 14:29
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
e adevarat, asa functioneaza anticonceptionalele- in momentul intreruperii lor apare "menstruatia de privatie"- e un fel de ciclu fals. daca continui cu folia fara pauza nu o sa ai ciclu, dar nu sunt facute sa fie asa folosite deci vor fi sangerari micute de-a lungul foliei luate fara pauza
0
11-03-2011, ora 13:12
minodora_diana
Nu este medic/terapeut
minodora_diana
dar se poate intampla ceva pe viitor... poate aparea ceva mai grav daca le iau incontinu fara pauza?
0
13-03-2011, ora 11:04
alexiya
Nu este medic/terapeut
alexiya
am si eu o intrebare? dar daca iti vine menstruatia mai devreme decat trebuia si totusi nu ai terminat folia, ce faci?ca daca iei in continuare ziceti ca dupa nu o sa mai fie menstruatie..mie doctorita mi-a zis ca sa fac pauza aia de 7 zile indiferent daca mi-a venit menstruatia sau nu..
0
15-03-2011, ora 11:38
minodora_diana
Nu este medic/terapeut
minodora_diana
eu le iau regulat si nu am probleme...nu imi intarzie nici macar o zi, dar as fi curioasa ce s-ar intampla daca as lua tot timpul...pe perioada verii ar fi ok sa nu imi mai vina dar dupa oare nu ar aparea probleme? asta este curiozitatea mea... ma tem sa nu apara ceva complicatii... cine nu si-ar dori ca in perioada verii sa nu aiba nici o problema, sa mearga tot timpul la piscina...dar ce o sa se intample dupa aceea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Planificarea familială - de ce să o iei în calcul
  • Cum alegi o metodă contraceptivă?
  • Contraceptive combinate (COC)
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  •