contraceptivele se pot lua doar din prima zi de menstruatie?

25-02-2007
Gwen19
Nu este medic/terapeut
Gwen19
as dori sa incep sa iau pastile dar sunt in a 5 a zi de menstruatie. pot lua sau este nevoie sa astept urmatoarea mnestruatie pt a lua din prima zi?
5 comentarii
0
25-02-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Şcoala românească recomandă de regulă începerea contraceptivelor în ziua a 5-a.
Când se începe un tratament contraceptiv, ideea de bază este de a începe într-o perioadă în care o eventuală sarcină să fie cât mai improbabilă. De aceea, se obişnuieşte să se înceapă cândva în cursul menstrei. Ziua a 5-a nu e sensibil mai "riscantă" decât prima, în schimb oferă anumite avantaje, de exemplu al "calendarului". Adică, dacă se începe în Z-1 menstra următoare vine mai devreme, şi asta exact într-o perioadă de iniţiere a tratamentului, când unele mici sângerări sunt oricând posibile.
0
10-04-2007, ora 00:00
antoaneta260685
Nu este medic/terapeut
antoaneta260685
dar eu am luat pastiluta in a 2 zi.de fapt nu stiu,...eu zic ca a fost prima zi ca imi venise ciclu pe seara si imi curgea f putin.mi-a venit ieri si am luat azi dar seara ca am inteles ca asha e bine.am procedat bine?nu am mai luat anticonceptionale pana ac
0
10-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Aşa cum am mai spus, tratamentul anticoncepţional poate fi iniţiat oricând între ziua 1 şi ziua 5 inclusiv.
Prin convenţie, ziua 1 este ziua în care apare prima picătură de sânge, chiar dacă este vorba de o singură picătură şi ceasul arată ora 23, 59.
0
10-04-2007, ora 00:00
antoaneta260685
Nu este medic/terapeut
antoaneta260685
multumesc pt raspuns
0
31-12-2012, ora 13:20
alesica
Nu este medic/terapeut
alesica
Pot lua chiar daca nu sunt in timpul menstruatiei?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul