Control alunite | Forumul Medical ROmedic

Control alunite

23-12-2017
Mihai999
Nu este medic/terapeut
Mihai999
Buna ziua, am fost la control pentru alunite la 2 medici, la un medic acum 2 saptamani si la altul acum 1 saptamana.
Problema e ca am observat ieri (vineri) ca am pe spate o alunita aflata intr-un loc mai putin vizibil in oglinda dar care pare a fi altfel de cum era mai demult de exemplu. Nu stiu cand mai demult pentru ca nu ma uit prea des pe spate in oglinda, iar acea alunita era intr-un loc mai putin vizibil.
Ambii medici s-au uitat pe spatele meu cu dermatoscopul si au spus ca nu e nicio problema. Inainte de a merge la medic nu am observat alunita respectiva si din cauza asta nu am stiut sa ii spun medicului despre aceasta alunita. Medicul nu a zis nimic referitor la acea alunita, ci mi-a zis la sfarsitul consultatiei ca totul e ok si sa nu imi fac probleme.
Se putea modifica alunita de pe o saptamana pe alta ? Adica de saptamana trecuta (joi) de cand am fost la medic si pana ieri (vineri) ?
Daca era vreo problema cu alunita respectiva medicul ar fi observat acest lucru prin dermatoscop ?

Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
10-01-2018, ora 11:01
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
Alunitele nu se modifica in 7 zile foarte mult. Cel mai corect este sa faceti dermatoscopie fotofinder sau total body mapping.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •