Control fractura

07-03-2016
Sebi Popescu
Nu este medic/terapeut
Sebi Popescu
Buna ziua,

acum 8 zile mi-am rupt mina stinga la fotbal, humerusul mai exact, cam la jumatatea distantei dintre umar si cot. S-a rupt osul complet, intr-un singur loc, fara aschii, din ce a reiesit la radiografie. pot sa misc degetele si palma, mi s-a spus ca nu e nevoie de operatie. Numai ca, mi-au fixat mina cu o banda de burete pe dupa git si au zis ca vor suna a doua zi pt programare. E prima mea experienta de genul asta, insa si colegilor mei li s-a parut de mirare ca m-au lasat asa. Oricit incercam sa tin mina fixa, la cea mai mica miscare, cind eram asezat, osul o lua in ce directie voia el (partea de jos). Trebuie sa precizez ca ma aflu in Anglia, in nord. A doua zi, luni, pe dupa-amiaza, sint in sfirsit sunat si doamna de la telefon vrea sa ma programeze peste fix o saptamina (azi adica). Insist ca se misca osul, imi face pt a doua zi, la vreo 50 de km distanta, in capitala provinciei. (Vazusesem ce-i drept, chiar in ziua respectiva, un reportaj despre problemele majore cu lipsa personalului medical in zona). Ma duc a doua zi, imi zice doctorul ca nu e f grav, si-mi pune o proteza de carton, cred, oricum destul de dura, mina fiind prinsa la 90 de grade in continuare cu banda de burete. Mi-a mai zis ca, timp de o saptamina sa incerc sa intind mina cit mai mult spre drept, pt a se comprima osul. Ceea ce am putut face doar pe seara, citeva minute, fiind singur cea mai mare parte a zilei si fiind nevoie de ajutor pt operatiunea asta.

Ma rog, nu combat in niciun caz calitatile medicilor englezi, mi s-a parut doar un pic ciudat, fata de ce auzisem eu ca se intimpla la fracturi (cu trasul miinii - nici vorba de asa ceva acum, ghips, etc.)

Oricum, miercuri vin in tara. E indicat sa ma duc imediat la control (inclusiv medicul englez mi-a spus sa ma duc sa la control in tara, am uitat sa intreb cit de curind) sau sa mai astept, sa dau timp osului sa se prinda?
3 comentarii
0
07-03-2016, ora 13:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In secolul 21 fracturile diafizei humerusului se opereaza (nu se 'sudeaza' altfel).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-05-2018, ora 00:38
Sebi Popescu
Nu este medic/terapeut
Sebi Popescu
Buna seara,

revin dupa doi ani (si ceva). Ajuns in tara, am operat mina, placuta de titan cu 8 suruburi. Mina nici in ziua de azi nu este recuperata complet, in sensul ca am unele dureri in zona cotului, iar musculatura nu s-a refacut complet, insa este la un nivel acceptabil, iar radiografiile ulterioare nu au aratat probleme.

Problema ar fi ca medicul care m-a operat mi-a spus la momentul respectiv sa revin dupa 2 ani pt scoaterea placutei. Cu o luna inainte de a se implini cei doi ani am fost la spital intrebind daca mai pot amina aceasta operatie, urmind sa plec in strainatate, mi s-a spus ca da, insa trebuie facuta pina la Craciun.

Care ar fi riscurile la care m-as expune prin renuntarea la aceasta operatie? Cit as mai putea sa o amin? E posibil ca durerile din zona cotului (mai mult o jena la momentul actual, au fost dureri usoare inainte) sa fie provocate de placuta?

Multumesc,
Sebi
0
18-05-2018, ora 08:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absiolut imposibil de raspuns la intrebarile D-voastra fara cunoasterea situatiei: examen clinic, studierea tuturor radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: