control ginecologic si analiza pentru clamidia a iesit pozitiva | Forumul Medical ROmedic

control ginecologic si analiza pentru clamidia a iesit pozitiva

29-09-2008
roxana p
Nu este medic/terapeut
roxana p
de curand am fost la un control ginecologic si analiza pentru clamidia a iesit pozitiva. prietenul meu prezinta simptome (usturimi) de cam 4 ani, insa pana acum nu a iesit la nici o analiza. doctora mi-a spus ca se poate ca din cauza sistemului imunitar si a stresului (maxim in ultimile 3 luni) sa fi aparut abia acum la analize. e posibil acest lucru? eu nu am avut contact sexual cu altcineva si nici prietenul meu.va rog frumos sa-mi raspundeti relatia mea se destrama si vreau sa stiu adevarul.
multumesc
5 comentarii
0
29-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pai daca prietenul tau are aceste simptome de 4 ani...pt ce iti pui atatea intrebari?E clar ca de la el ai luat si tu!!Oricum ar fi trebuie sa va tratati amandoi de urgenta pt ca aceasta boala este destul de periculoasa si pt tine si pt el!!Infectia cu clamidia se trateaza cu antibiotice!!Daca nu se trateaza, infectiile cu chlamidia pot evolua producand serioase probleme de reproducere si alte probleme de sanatate cu consecinte atat pe termen scurt cat si pe termen lung.La femei, infectia netratata se poate raspandi in uter sau in trompele uterine si poate cauza sindromul inflamator pelvin (SIP). Acest lucru se intampla la pana la 40% din femeile cu chlamidia (clamidia) netratata. Sindromul inflamator pelvin poate cauza lezarea permanenta a trompelor uterine, a uterului si tesuturilor inconjuratoare. Leziunea poate conduce la durere pelvina cronica, infertilitate si sarcina extrauterina, potential mortala (sarcina in afara uterului). Femeile infectate cu clamidia sunt de pana la cinci ori mai susceptibile de a se infecta cu HIV daca sunt expuse. Clamidia la barbati se poate intinde la testicule cauzand epididimita care poate duce la sterilitate. Microbul clamidiei se poate raspandi si la prostata. Prostatita poate duce la durere in timpul sau dupa contactul sexual, febra si frisoane, urinare dureroasa si dureri de spate in zona inferioara. Daca practicati sexul anal, clamidia poate cauza inflamare rectala. Aceasta poate duce la durere rectala si scurgeri de mucus. Atingerea ochilor cu o mana infestata de secretii infectate poate cauza infectari ale ochiului cum ar fi conjunctivita. Lasata netratata, infectia oculara poate duce la orbire.
Clamidia poate produce si sindromul Reiter ( leziuni ale pielii si inflamatii ale ochiului si uretrei ), in special la barbatii tineri.
Numai bine!!
0
29-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Este foarte pertinenta explicatia data de medic pentru ca, Chlamydia, este o bacterie intracelulara(spre deosebire de altele!)care are caracteristici atat de bacterie cat si de virus.Un sistem imunitar puternic(nu slabit)nu permite acestei bacterii cu caracteristici de virus sa se inmulteasca in organism.
0
29-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Da este posibil tocmai pentru ca chlamidya este o bacterie intracelulara cu caracteristici atat de bacterie cat si de virus. Daca sistemul imunitar este eficace (si nu slabit )ea nu se inmulteste intr-atat incat sa "invadeze"organismul provocand stari de boala. Este pertinenta explicatia medicului !!
0
04-03-2009, ora 17:24
marin adriana
Nu este medic/terapeut
marin adriana
acum cateva luni am consultat un medic datorita unor scurgeri neplacute si in urma analizelor am fost diagnosticata cu chlamidia.am urmat un tratament cu unidox, poliginax si spalaturi vaginale.dupa circa 1 luna si jumatate am repatat analiza si a iesit acelasi rezultat.am continuat cu un alt tratament...un antibiotic mai puternic...azitrox, sau ceva d genul.o perioada a fost bine..nu dureri abdominale..nu dureri in timpul actului..nu scurgeri...am zis gata..am scapat...insa acum ma confrunt din nou cu aceleasi scurgeri neplacute si urat mirositoare si avand o fobie daca pot sa zic asa de controlul ginecologic...m-am uitat pe net si am vazut ca tratamentul cu zanocin a dat rezultate mai multor femei.
va rog din suflet imi puneti da un sfat ceva.este cazul sa incerc si acest tratament sau este mai bn sa merg mai intai la un medic.
va multumesc
0
09-12-2011, ora 13:35
ionela_123
Nu este medic/terapeut
ionela_123
buna ziua, am fost diagnosticata cu aceasta bacterie, nu stiu de cat timp o am.intrebarea mea este daca infertilitatea s-a instalat, ceea ce nu stiu cu certitudine ca s-a intamplat, dar am senzatia ca da..se poate remedia problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum pot bacteriile chlamydia să se răspândească în organismul uman?
  • Nu scap de Chlamydia - ce să fac? (infecÈ›ia rezistentă sau reapărută după tratament)
  • Screeningul pentru Chlamydia - ce trebuie să È™tii
  •