controlocul si ameteala

11-11-2012
amarilisa
Nu este medic/terapeut
amarilisa
I-am dat fiicei mele de 25 de ani contoloc(1/zi), in urma unor greturi pe care le-a avut dupa ce a mancat bezele mai multe.In timp de 2 saptamani i-am dat de vreo 3-4 ori ocazional, apoi de 4 ori consecutiv(in fiecare zi).In acest timp a inceput sa aiba dureri foarte mari de cap si ameteli, iar eu nu m-am gandit de la ce ar putea sa fie aceste dureri si ameteli intrucat nu m-am uitat la reactiile adverse.Desi cu dureri si ameteli foarte mari si cu greturi din cauza controlocului, eu i-am administrat in continuarie acest medicament timp de 4 zile.Cand mi-am dat seama de la ce o ameteste si o doare capul, am intrerupt tratamentul.Dupa 4-5 zile s-au ameliorat durerile de cap si ametelile, dar nu au disparut complet.Ciclul menstrual a intarziat cu 2 saptamani, iar fiica mea se plange si acuma dupa doua luni ca se simte ca drogata cand merge pe strada.Va disparea ceasta stare? Mentionez ca i-am facut toate analizele sa vad ce are si i-au iesit bune.Va rog sa-mi spuneti daca acest medicament i-a afectat capul in vreun fel pe o perioada mai indelungata si daca ii va trece aceasta stare(ca si cum ar fi drogata). Va multumesc
3 comentarii
0
13-11-2012, ora 18:53
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Daca medicamentul pe care l-ati administrat fiicei dvs este CONTROLOC, nu vad de ce ati recurs la el ptr niste greturi. Controloc este un medicament ptr gastrita hiperacida, ulcer. Poate fetei i s-a aplecat pur si simplu de la atatea bezele.
Oricum ar fi fost, medicamentul nu da asemenea efecte secundare, severe, mai ales ca l-a intrerupt..O vizita la medicul de familie se impune ptr depistarea cauzei REALE a starii de rau.
0
12-03-2013, ora 15:37
yrrinucka66
Nu este medic/terapeut
yrrinucka66
Buna ziu, si eu am ameteli extrem de puternice de la medicamentul nol-paza, tot pantoprazol..drept pentru care voi inceta sa-l mai iau!!!!
0
25-03-2015, ora 14:20
lusita
Nu este medic/terapeut
lusita
Buna ziua, In urma unui acident cerebral mi s-a indiat printre alte medicamente si Controloc. MI s-a spus sa nu il folosesc decat o perioada scurta de timp.
Deoarece eu fac in continuare tratament cu Plavix si Crestor si aveam si am in continuare gastrita ulceroasa si reflux, am continuat sa iau si Controloc si ma simt bine.
Intrebarea mea este : Cat timp pot sa continui sa iau Controloc avand in vedere ca va trebui sa iau celelalte medicamente probabil tot restul vietii.
Puteti sa ma ajutati va rog?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.