Contuzie genunchi.

09-07-2009
unmaked
Nu este medic/terapeut
unmaked
Buna ziua.Pe 22.06 am avut un accident cu scuterul. M-am lovit la genunchi (am facut radiografie si nu am nimic rupt)Am stat 3 zile in spital. In prima zi nu puteam sa merg pe picior si nici sa il indrept. A doua zi a fost mai bine, indreptam mai tare piciorul si am inceput sa merg, mai greu dar mergeam. Am iesit din spital si dupa 4 zile cand puneam piciorul in pamant ma durea ingrozitor si a inceput sa se umfle la nivelul gleznei si nu mai puteam sa il indrept si nici sa merg pe el. Dupa o saptamana de ospamox si masaje cu antiflebitic MK crema a trecut durerea dar nu pot merge pe picior. Cand stau in picioare si vreau sa il indrept ma doare tendonul de jos(tendonul lui ahile) si tendonul de sub genunchi. Gamba este foarte tare si doare la atingere mai pronuntata. Cand apas pe partea din spate a pulpei simt ca o fasie care ma doare la apasare.
Ce sa fac sa pot indrepta piciorul si sa pot merge pe el. Cand am iesit din spital doctorul mi-a spus sa fac repaus fizic 10 zile si ca o sa treaca genunchiul si o sa pot merge bine dar nu s-a intamplat asa.
Se poate ca tendoanele sa se fi atrofiat pentru ca nu am stat cu picorul intins(am stat cu el mai mult strans)?
5 comentarii
0
10-07-2009, ora 00:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Din ceea ce descrieti D-voastra putem sa suspectam o tromboza venoasa profunda.
Consultati un chirurg vascular.
Nu neglijati, este o urgenta.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-07-2009, ora 18:01
unmaked
Nu este medic/terapeut
unmaked
Buna ziua. Va multumesc ca mi-ati raspuns. Sunt din Suceava si as dori, daca puteti, sa imi recomandati un medic.
0
10-07-2009, ora 18:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Din pacate nu imi cunosc colegii de acolo.
Daca nu gasiti acolo un chirurg vascular incercati la Iasi sau, daca doriti, la Bucuresti.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-03-2011, ora 22:48
eu13
Nu este medic/terapeut
eu13
Am si io o problema.. sunt fotbalist si in urma unei lovituri...mi sa format un fel de galma kre s-a desumflat punand gheata si mi s-a spus k am o contuzie pe ligament incrucisat..si imi trosneste genunchiul cand merg..ar trebui sa fac repaus..dak da..cat?
0
10-11-2011, ora 12:13
Cezar Ionut
Nu este medic/terapeut
Cezar Ionut
Acum o saptamana am avut un accident, un coleg de antrenament mi-a intrat cu talpa in genunchi iar sa deplasat foarte mult, am ajuns la spital mi l-a indreptat iar l-au pus in ghips dupa 3 zile am mers iarasi la doctor si mi-a mai pus un strat de ghips luni 14 noiembrie fac 2 saptamani de cand am ghipsul apoi imi pune orteza ca sa fac 6 luni de recuperari am doar o singura intrebare mai pot face dupa fotbal ? Multi mi-au spus ca nu mai pot face pentru ca a sa-mi sara iarasi rotula... desi doctorul a zis ca nu am nimic grav daca imi amintesc a fost o contuzie sau ceva de genu sunt foarte ingrijorat in privinta asta va rog frumos ajutati-ma cu un sfat !!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de ligamente la genunchi - primul ajutor
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • CDC dezvăluie principalele 5 cauze de deces
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Mergi cu taxiul? Află de ce galben e mai sigur.
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  •