contuzie genunchi

28-09-2012
iubita23
Nu este medic/terapeut
iubita23
Buna ziua.In urma cu o luna am avut un accident in care m-am lovit cu genunchiul de o masina.Am mers la Spitalul de Urgenta, mi-au facut radiografie, m-au consultat si mi-au spus caci este doar o contuzie la genunchi si am lichid.Mi-au pus piciorul in gips pt o saptamana, facand in acest timp injectii pt circulatie.dupa care la o saptamna urmand sa merg la control.La control mi-au facut iar radiografie, mi-au scos gipsul, mi s-a dat flamexin si hepathrombin unguent.Si comprese cu apa rece, gheata si mi-au spus sa fac miscare.Au trecut 2 saptamani de cand mi-a scos gipsul si inca este umflat genunchiul si ma doare daca merg prea mult.Ce sa fac?E normal sa ma doara inca si sa se umfle ?Mentionez ca inca nu pot sa-l indoi foarte tare.Va multumesc.
2 comentarii
0
29-09-2012, ora 14:49
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca lichidul intraarticular a aparut imediat dup accident, este probabil sange. s-a facut o punctie?
ghipsul este inadecvat in contuziile si entorsele genunchiului, dupa ideile noi face mai mult rau decat bine.
trebuie sa cautati un ortoped bun in chirurgia artroscopica a genunchiului, sa faca un examen fizic amanuntit si in functie de acesta sa se faca investigatii suplimentare
0
01-10-2012, ora 17:02
iubita23
Nu este medic/terapeut
iubita23
nu s-a facut punctie?va multumesc foarte mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •