contuzie la călcâi

15-07-2009
andreea-maria
Nu este medic/terapeut
andreea-maria
in urma unei sarituri m-am accidentat la calcaiul stang, am mers la spital la urgente si mi s-a spus ca este o contuzie, dar fara a mi se face radiografie.am urmat tratament cu diclofenac si tador, de asemenea am facut repaus.desi au trecut 10 zile de cand m-am accidentat, starea mea nu se imbunatateste,
astazi am fost nevoita sa depun mai mult efort si sa merg la un examen, calcaiul mi s-a umflat si m-a durut foarte rau. ce ma sfatuiti sa fac?sa merg din nou la medic?imi este teama sa nu fie ceva mai grav decat o contuzie...
3 comentarii
0
15-07-2009, ora 23:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Este foarte posibila o fractura a talusului sau a calcaneului, ceea ce necesita un consult amanuntit si specializat si radiografii in incidente speciale.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare francezxa in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-04-2016, ora 21:13
Ioan Tiberiu
Nu este medic/terapeut
Ioan Tiberiu
La fotbal mam accidentat și am fost la doctor și mi sa spus ca am o contuzie forte la călcăi, și mi-au pus ghips 2 săptămâni... Maine se fac 3 zile decand am scos ghipsul...Și încă ma mai doare când alerg...Ce sa fac?
0
27-04-2016, ora 12:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut inimaginabil sa incercati sa alergati la numai 2 saptamani de la un astfel de traumatism...
Pe de alta parte, este foarte posibila existenta unei fracturi a calcaneului, talusului, cuboidului, care sa fi "scapat" examinarii initiale.
Se impune un control detaliat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.