Copil cu otita seroasa acuta

13-10-2017
badalanalina@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
badalanalina@yahoo.com
Am un baietel de 4 ani care pana la varsta de 3 ani mi-a facut pese 30 de otite seroase. La 3 ani l-am operat de polipi si i-au fost puse aeratoare. La o luna dupa operatie a facut iarasi otita, dupa care l-am tratat cu antibiotic, iar acum, dupa 1 an ne-am trezit cu inca o otita seroasa fiind tratat cu antibiotic ZINAT LA 12 ore, vit c, , sinupret si nostamine. Am facut o audiometrie si auzul este afectat in proportie de 20%. Doresc sa stiu daca, dupa operatia de polipi si pusul aeratoarelor mai exista riscul de a-si pierde si mai mult auzul, in conditiile in care aceasta otita seroasa inca mai exista, chiar daca a fost la un an dupa operatie, dar totusi, exista. Ce riscuri sunt sa isi piarda si mai mult auzul? Se mai poate imbunatatii auzul? Mentionez si ca trebuie sa ii scot regulat dopurile din urechi si ca are urechile reci, indiferent de temperaturile mari din mediul inconjurator, dar si faptul ca, adesea copilul face frisoane, fara sa fie racit sau sa prezinte semne de boala. Multumesc anticipat pentru raspuns!
13 comentarii
0
14-10-2017, ora 18:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 doar tratamentele locale ORL.. nu prea o sa ajute daca nu intelegeti cauza acelor Otite
si de ce copilul produce acel MUCUS
poate fi de la intoleranta la anumite alimente, sau de la un reflux gastro-esofagian in somn..care irita faringele pana in rinofaringe cu acidul gastric de la alimente acre, acide, citrice...s.m.a.
2. cautati pe google Alimente producatare de MUCUS
elel trebuei excluse complet din alimentatie pana l a vindecare
dupa o sa incepeti cate putin sa.i acomodati iarasi cu acele alimente
dar este riscul mare sa nu mai poata consuma acele alimente niciodata
3 sau copilul sa nascut cu probleme de intoleranta la acele alimente
sau a fost gresit inceputa alimentatia copilulii dupa nastere
4 poate e cazul sa vorbiti si cu un medic pediatru cu specializare in Gastrologie
problema poate fi la nivelul intestinelor
5 deasemenea cititi pe google si despre Alimentele Alergene.. care trebuie si ele evitate
0
04-12-2018, ora 02:14
MogosN
Nu este medic/terapeut
MogosN
Buna seara dle doctor. Baietelul meu im varsta de 3, 9 l a fost diagnosticat cu otita medie seroasa. In urma controlului ( dr. Borangiu - Budimex) ne-a recomandat o interventie chirugicala cu tuburi auriculare precum si reducerea amigdalelor ( hipertrofie gr. 3 - la acel moment era si sub influenta unei viroze, insa dupa tratament cu augumentin Es s-au retras in dimensiune, insa tot mari sunt).
Cel mic de la varsta de 1 an a tot facut rinite, cu multi muci, de la albi vascosi la verzi. Tratamente a avut de-a lungul timpului cu biorinil, pivalone, vibrocil, antibiotice locale
La varsta de 1, 9 l a facut pneumonie cu pleurezie, era plin de secretii, intetnat 1 luna la Budimex, in timpul internarii a facut pe fondul virozelor captate intern chiar si amigdalita acuta pultacee.
L-am retras din colectivitate, era la cresa atunci si am avut dupa externare o perioada liniștită acasa, era mediul controlat, scos afara zilnic cu orele, chiar si iarna, inghetam noi si el nu avea nimic, luase contact chiar si cu copii bolnaviori cu tuse si muci si nu a "luat" nimic, ii faceam sucuri cu sfecla, morvovi, mere, portocale. Manca fructe acasa, ciorbe acrite mereu cu bors( am făcut aceasta mentiune cu privire la regimul alimentar acru/acidulat).
Din martie anul acesta l-am dus la grădiniță, atunci cand a facut 3 ani. Cu fix o saptamana inainte de a incepe gradinita, facuse niste mucisori si a tinut-o asa pana in iunie cand, disperati ca nu mai stiam ce sa-i facem, am mers la orl la Budimex si pt ca avusese din cauza acestor muci si otite repetate (3 la nr) dr. Rizescu a spus ca trebuie operat.
Am operat copilul, insa dupa operatie lucrurile nu au stat prea bine. Perioada de vara a fost relativ linistita, a luat o sg data antibiotic in luna august pt o angina cu afte bucale, insa din septembrie copilul este permanent bolnav. A debutat cu muci, apoi raguseala, apoi tuse seaca, si mai apoi cu otita medie seroasa si tuse productiva cu spute urate, verzulii. Am fost la pediatru, orl-isti, pneumolog, alergolog. Dupa "n" tratamente, cel de la pneumolog a dat rezultat, combinat si cu cel de la ultimul orl-ist care ne-a recomandat tubuletele pt otita. A facut aerosoli cu vento, flixo, erdomed, augumentin es, zyrtec, nasonex ronoref t, singulair. Acum ii fac un puf flixo dimi si seara, nasonex dimi si seara, zyrtec 10 pic, si ii dau in plus miere manuka 2 lgt dimi si seara, vit c si d.
Problema este ca dupa operatia de polipi cel mic a inceput sa sforaie, nu sforaia inainte, si la somn tot infundat pare, in functie de pozitia in care doarme.
La endoscopie, cand i-a bagat camera in nasuc a spus ca are mucopurulent pe canalele nazale, cornete marite nu poate fi vazut rinofaringe, iar la timpanograma, la urechea stg nu a putut măsura din cauza lichidului.
Nu stim ce sa facem, tusea persista in contunuare, este groasa, cu secretii, a invatat sa expectoreze, nu mai sunt asa groase si galbene, dar sunt secretii. Si eu si sotul tusim, expectoram, suntem cam la fel cam din luna oct, cu secretii ce se scurg din spatele nasului.
Am obs.la copil ca este la fel, nasul curat, insa in spate se aude incarcat.
Ce mai este de facut? Va rugam sa ne sfătuiți! Multumim
0
04-12-2018, ora 08:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult la gastrologie
schimbarea radicala a stilului si regimului alimentar..
ce am scris mai sus e 100 la 100 valabil si pentru Dvs
0
04-12-2018, ora 09:47
MogosN
Nu este medic/terapeut
MogosN
Multumim pentru raspuns! Cum am putea sa luam legatura cu dvs?
0
05-12-2018, ora 11:25
Elena007
Nu este medic/terapeut
Elena007
Buna ziua, am si eu o intrebare pentru domnul dr.Flueraru. Băiatul meu de 8 ani a avut o operatie de miringotomie.In urma cu 2 luni i.au fost scoase tuburile însă timpanul nu e vindecat complet se pare ca mai are gaurelele acolo.Are voie să zboare cu avionul in aceste conditii?Trebuie sa facem ceva anume înainte de zbor?Ma tem sa nu il afecteze diferența de presiune in vreun fel. Va multumesc anticipat.
0
05-12-2018, ora 13:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt ELENA
Da.. copilul poate sa zboare linistit..diferenta de presiune deja nu mia poate fi avand perforata de timpan
e bien sa aiba nasul perfect desundat
sa mestece guem la aterizare si decolare
DAR... sa nu ajunga apa in ureche deloc, deloc
la dus..pune vata imbibata in ulei, creme..in urechi..dupa usuca parul cuuscatorul de par, scoate vata is usuca si in interiorul urechiicu aer cald
nici transpiratai sa nu ramana acolo
0
05-12-2018, ora 13:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. MOGOS N
pe Google gasiti si adresa de mail si numele pentru Facebook
0
07-12-2018, ora 00:19
MogosN
Nu este medic/terapeut
MogosN
Multumesc, dl doctor! Vreau sa va contactez online pt niste sfaturi legat de starea copilului
0
07-12-2018, ora 11:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fvaleriu arond Hotmail.com
0
18-03-2019, ora 07:06
Elena007
Nu este medic/terapeut
Elena007
Buna ziua domnule doctor, revin cu problema baiatului meu.Are in continuare timpanul perforat dupa scoaterea aeratoarelor. A inceput sa ii se infunde nasul.Initial ne.au spus de la spital ca nu putem utiliza nici ser fiziologic nici spray nazal, pana nu se vindeca timpanul. Cum ii pot desfunda nasul?ii este imposibil sa scoata tot din nas...dar mi.e frica sa nu ajungem di nou la otita! Ce ma sfătuiți? Va multumesc mult
0
18-03-2019, ora 08:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un nas infundat.. TREBUIE desfundat cu picaturi.. vasoconstrictoare 2-3 zile( bixtonim, olynth, vibrocil)
dupa care ingrijit cu spreiuri naturiste gen quixx, rinopanteina..
DOAR ca.. nasul se sufla foarte usor.. cate o parte separat.. ca sa nu se faca presiune si sa impingeti secretiile din nas spre Urechea..ast aera defapt problema
0
18-03-2019, ora 11:49
Elena007
Nu este medic/terapeut
Elena007
Multumesc pentru răspunsul prompt...dar nu exista riscul sa ajunga umezeala de la spray il ureche? Imi cer scuze daca este o intrebare prostească insa incerc sa evit orice situatie care ii poate inrautatii situația. Multumesc inca o data
0
18-03-2019, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
important din exterior sa nu ajunga
Gatul in interior.. unde e trompa lui eustache..e mereu umed
Lacrimile din ochi.. coboara in nas..si de acolo pe langa ureche in gat
asa ca acolo e meru umed
important este sa suflati corect nasul..fiecare parte separat sa nu faceti presiune cu ambele fose nasale blocate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.