Copil cu otite repetate

10-05-2014
MariaAnca1312
Nu este medic/terapeut
MariaAnca1312
Buna ziua.
Am un copil de 3, 6 ani care din septembrie annul trecut, de cand am inceput gradinita, a facut 5 episoade de otita, dintre care unul cu timpan fiisurat punctiform. La orice raceala banala, din noiembrie anul trecut, de fiecare data cand are nasucul infundat si cu secretie, mereu ajungem la otita. De regula nu face febra cand are otita (o sg data a facut si febra), dna doctor spunanad ca probabil nu are imunitate deloc din moment ce nu face febra. Nu stiu daca e asa pt ca la alte afectiuni prezinta si febra. Aproape de fiecare data a fost tratat cu antibiotic.
Precizez ca pana am inceput gradinita nu a facut nici macar o data otita, doar vreo 3 adenoidite cand avea intre 1 si 2 ani, toate cu nasucul foarte incarcat si totusi fara otita, iar anul trecut(2013), pana sa inceput gradinita in septembrie nu a fost nici macar racit.
De fiecare data cand ajung la orl intreb daca e cazul de operatie de polipi si raspunsul a fost mereu negativ. Siner, nici nu doresc sa-l operez, as incerca orice altceva. Totusi, mi se par prea multe aceste otite repetate.
As dori sa stiu daca ii pot da ceva pt imunizare sau altceva, incat sa nu mai ajungem de fiecare data cand are cativa mucisori la otita. Anul trecut, prin octombrie, i-am administrat luivac, la recomandarea dnei dr penumolog, dar se ape ca nu a ajutat deloc. In rest, pt imunitate produse naturiste I-am dat: siropele cu echinacea, produse apicole si cam atat.
Am uitat sa mentionez ca I s-a luat secretie din ureche cand a avut timpanul perforat si a iesit Stafilococ coagulozo negativ. A urmat tratament cu antibiotic pt asta, trebuie sa-I repet secretie, dar am inteles ca se scapa destul de greu de asta. E posibil ca din cauza acestui Stafilococ sa faca aceste otite repetate, si daca da, cum as putea sa-l sterilizez?
Va multumesc
2 comentarii
0
10-05-2014, ora 20:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cauza otitelor se afla in nas..si in rinofaringe si trebuei facute toate tratamentele
locale care le gasiti aici pe forum.. inclusiv tratamentul cu colargol
ca nasul sa raspire bine si sa nu aiba secretii
pentru asta e nevoie si de exclus din alimentatie.. produsele alimentare producatoare de MUCUS
2. tratamentul otitelor trebuei facut NUMAI la medicii ORL..si daca sunt otite repetate.. trebuei samergti la consult in Clinica ORL. oras universitar.. unde sub Microscop se evalueaza mai corect starea timpanului.
3 pentru un sistem imunitar bun.. conteaza Alimentatia corecta si starea tractului digestiv.. mai cu seama a intestinelor, prezenta parazitilor intestinali...
0
10-05-2014, ora 21:44
MariaAnca1312
Nu este medic/terapeut
MariaAnca1312
Multumesc pt raspuns. Da, tratamentul de fiecare data a fost dat de medicul orl.
Daca puteti sa-mi spuneti si daca prezenta acelui Stafilococ coagulozo negativ poate fi o cauza a acestor otite, avand in vedere ca pana in momentul in care a inceput gradinita, unde probabil a contactat acest Stafilococ, el nu a avut nici macar o sg otita.
Multumesc inca o data pt promptitudine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: