copil de 1 an hemoroizi de la constipatie?

01-12-2009
nicole20
Nu este medic/terapeut
nicole20
Buna Ziua,
am o fetita de 1 an, si de 2 saptamani i-a aparut langa anus o umflatura mica alungita, am fost la doctor unde ni s-a spus ca este un hemoroid, deoarece fetitia are probleme cu constipatia. Ni s-a spus sa ne axam mai mult pe fructe, legume in stare cruda, pentru a preveni constiapatie.si ca aceea umflatura se va retrage., in timp.
Ni s-a recomandat sa o dam cu unguent de galbenele.
Am urmat acest reguli(deja incepuse sa nu se mai vada umflatura), iar acum de cateva zile iarasi este destul de constipata si am observat ca iarasi este mai umflat.
A fost pus bine diagnosticul? cat timp ia sa se retraga un hemoroid?
6 comentarii
0
17-12-2009, ora 17:36
ionut80
Nu este medic/terapeut
ionut80
am si eu o fetita de 3 ani care are aceeasi problema de cand era mica si mi s-a spus la fel ca se poate retrage dar sa o las asa si cand va fi mai mare o sa se opereze doar daca o deranjeaza, adica incepe sa aiba mancarimi sau durere. iar un alt medic mi-a zis ca nu se va retrage. multa sanatate la fetita si numai bine
0
27-12-2009, ora 11:01
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
pentru probleme digestive merge FORTE bine aloe vera gel si probiotic care normalizeaza tranzitul digestiv si imbogateste flora intestinala.
0
08-01-2010, ora 15:40
dr.andreeaj2010
Identitate neconfirmată
dr.andreeaj2010
Hemoroizii la copil (asta daca sunt intr-adevar hemoroizi si nu polipi prolabati) au de obicei aceleasi cauze (relativ) si acelasi aspect ca la un adult. Copilul se chinuie sa aiba scaun, funduletul este rosu, acuza dureri, pot apare si fisuri anale cu mici sangerari. Incercati sa rezolati cauza principala care este constipatia cronica, prin regim alimentar, iar pentru hemoroizi, un consult chirurgical (chirurg pediatru) pentru confirmarea acelor hemoroizi, bai de sezut in ceai de musetel, pentru ca amelioreaza durerea, roseata si relaxeaza sfincterul anal, 2 lingurite de lactuloza eventual pentru un efext laxativ si supozitoare de proctolog sau hemorzon dar pe care dvs le taiati in 2, asta dupa ce a facut treaba mare. Atata timp cat materiile fecale sunt acumulate in rect, supozitoarele de obicei nu ajuta mult pentru ca nu sunt introduse suficient de mult si copilul tinde sa le elimine spontan. Nu uitati ca hemoroizii de obicei reapar chiar si dupa ce sunt exclusi chirurgical, atata timp cat persista cauzele de baza.
0
08-04-2011, ora 16:30
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
buna ziua.am o fetita de 5 jumate.de cind s-a nascut e constipata si are hemoroizm va rog frumos sa-mi spune-ti ce supozitoare sunt bune pentru ea va multumesc
0
08-04-2011, ora 17:34
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Niciun supozitor nu va rezolva CAUZA, asadar e necesara o alimentatie adecvata plus probiotice.
0
10-04-2011, ora 19:38
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
te rog frumos sa-mi spui ce probiotice sunt bune.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Opțiuni de tratament pentru hemoroizi
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • De ce apar hemoroizii?
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • Dacă stai mult pe toaletă faci hemoroizi?
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  •