Copil de 2 ani care inca nu vorbeste

28-01-2010
brodolina
Nu este medic/terapeut
brodolina
buna ziua!am vazut ca ati raspuns si altor mamici cu probleme asemanatoare si as vrea sa va rog sa ma ajutati si pe mine, cu un sfat, cu o parere.am un baietel de 2 ani si jumatate care inca nu vorbeste bine.spune doar mama, tata, caca, toto, bua si cam atat.acum 1 an si jumatate a avut o trauma cranica si ia tegretol.credeti ca ar trebui sa ia si medicamente pentru vorbire?exista asa ceva?sunt copii care vorbesc mai tarziu?face si logopedie si logopedista spune ca a facut progrese mari dar totusi nu vorbeste.va multumesc anticipat!
6 comentarii
0
06-02-2010, ora 14:28
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Se poate administra ca tonic cerebral Tonotil - flacoane buvabile si, eventual, Mentat, care e din plante, 1 cp pe zi.
0
05-05-2010, ora 17:57
BARBUDANA
Nu este medic/terapeut
BARBUDANA
PENTRU DOAMNA DR MARIA SLANINA
AM O FETITA DE 2 ANI SI DE 6 ZILE TUSESTE AM FOST CU EA LA MEDIC SI II DAU CA TRATAMENT FLUIDOL SI BETABIOPTAL INCA MAI ESTE TUSEA DAR NU MAI E ASA CUM A FOST ACUM NU STIU CAT TIMP SA II MAI DAU ACEST SIRPO. SI INCA O INTREBARE MAI AM, VREAU SA MA DUC CU EA LA SALINA LA PRAID ESTE BINE SA INTRU IN SALINA CU EA DACA MAI TUSESTE? MULTUMESC
0
12-05-2010, ora 07:50
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In principiul siropelul se da 7-10 zile pana dispare tusea. Puteti mergecu eala salina chiar daca tuseste, cu conditia sa nu aiba febra si sa fie bine imbracata si sa consume multe lichide.
0
07-07-2010, ora 20:51
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Buna seara doamna dr., as avea si eu o intrebare am si eu o fetita de 1 an si 1 luna si de aproape o luna a inceput sa-i cam dispara pofta de mancare.Am mers la dr. pentru analize si i-a iesit Hemoglobina 8.5 si numeroase chisturi de giardia.Mi-au recomandat Zentel, picaturi Hausmann si vitamina C precum si un sirop de liniste.Intrebarea mea ce parere aveti despre rezultatele de mai sus si dc sunt alte medicam mai bune.La un moment dat imi faceam griji din cauza Hgl scazute, ma gandeam sa nu aiba legatura cu leucemia?va mult anticipat
0
07-08-2010, ora 07:21
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Tratamentul e foarte bun, este o anemie destul de marcata, trebuie sa manance carne, ficat, fructe si legume proaspete.
0
29-12-2010, ora 11:53
tyty70
Nu este medic/terapeut
tyty70
Buna ziua.avem un baietel de 4 ani care de 2, 5 ani nu mai vorbeste numai cand si cand cate un cuvant si acela neclar nici inainte nu avea un dictionar bogat dar macar vorbea acum ai impresia ca nu vrea in schimb intelege tot am fost cu el la doctor si la neuro pshiatrie si toti au spus ca este puturos la vorbit dar nu stim ce sa mai facem. va rog recomandatim un doctor sau un tratament
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cărțile interactive pentru bebeluși îi pot împiedica pe copii să învețe cuvinte noi
  • Legătura dintre utilizarea acetaminofenului (paracetamol) în timpul sarcinii și întârzierile de limbaj la copii
  •