Copil de 3 ani, nu-si controleaza piciorul stang

15-12-2009
abamaria
Nu este medic/terapeut
abamaria
Buna ziua. Ma numesc Irina Polizu si am un baietel de 3 ani care in urma cu 4 zile a inceput din senin sa-si tarasca piciorul ca si cum nu ar mai fi stapan pe el.

- Mentionez ca aceasta modificare vizibila a aparut dupa ce am fost in parc la o plimbare, iar in drum spre casa se plangea de frig (desi era foarte bine immbracat), ; ajunsi acasa l-am schimbat, tremura tot, avea ambii genunchi indoiti, iar el ardea. I-am luat temperatura - 37, 6, totusi avea mainile si picioarele reci. in timp ce-i pregateam un ceai cald si nurofenul pt temperatura a adormit pe jos, in timp ce se juca.

-Nu tuseste, nu- i curge nasul. Cu Panadol si Nurofen nu am reusit sa-l scap de temperatura; a treia zi ajunsese pana la 38, 6.

-L-a vazut un medic, cu greu a reusit sa se uite in gatul lui (nu vroia sa-l lase), iar medicului i s-a parut ca a vazut rosu in gat. Am inceput sa-i dau Augmentin. Acum am scapat de temperatura.

-Dar situatia piciorului este aceasi. Nu acuza dureri. Se fereste sa-l indoaie. Il taraste. Pt ca i-am dat noi prea multa atentie se mai alinta spunand ca-l doare, dar nu-l cred. Daca il intreb unde s-a lovit imi spune ca i-a fost frig in parc. Cand ii facem masaj la picior simpte un disconfort.

-Trebuie sa spun ca pana la 2 ani si jumatate a cazut si s-a lovit foarte des la cap. O data (pe la 1 an si jumatate) a adormit imediat dupa o cazatura destul de rea la cap. La 2 ani jumate si-a spart capul, dar fara urmari dubioase ca lesinul, voma sau altele ; l-au cusut; nu a fost deloc cooperant la tomografie si nu i-au mai facut-o.

- Dupa ce si-a spart capul, la cateva zile, a sarit de pe un corp de cca 1, 50m (e foarte nazbatios) si si-a tarat piciorul timp de 2 saptamani pana si-a revenit de la sine cand am ajuns la mare. Nu mai tin minte care picior era atunci...

- Este din gemeni. Fratele lui nu a avut niciodata astfel de probleme.

- in timpul sarcinii unul dintre ei a fost diagnosticat la ecografie cu chist de plex coroid

- acum 3 luni au inceput sa-i cada unghiile de la maini si de la picioare; am facut analize la unghii si nu au iesit ciuperci. Am facut coprocultura si au iesit oxiuri, Ne-am tratat toti si unghiile si-au revenit. I-am dat calciu, fier, echinaceea, propolis, vitamina c, sucuri naturale si tot ce se poate.

- Acum intrebarea mea este care ar putea fi problema in legatura cu faptul nu-si contoleaza piciorul. Care ar putea fi cauza? Sa ma duc cu el la un medic oroped sau la un medic neurolog?

Multumesc mult
4 comentarii
0
15-12-2009, ora 15:29
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna ziua, in ce oras locuiti ?
0
15-12-2009, ora 16:58
abamaria
Nu este medic/terapeut
abamaria
In Bucuresti!
0
15-12-2009, ora 18:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
V-am trimis un mesaj. Da-ti un click pe "modificati profilul dvoastra"
0
15-12-2009, ora 20:39
abamaria
Nu este medic/terapeut
abamaria
Am citit mesajul dumneavoastra. va multumesc. Am sa incerc si varianta homeopata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea copilului de 2 ani
  • Un mediu prosper este esențial pentru dezvoltarea sănătoasă a copiilor mici
  •