Copil de 3 ani o dor urechile

18-11-2013
angelo77
Nu este medic/terapeut
angelo77
Buna seara
Fetita noastra de 3 ani si 3 luni, merge in comunitate de la varsta de 13 luni.In primii doi ani a avut cateva virose si otite, vazuta de pediatra ei a facut intocmai tratamentele prescrise, reintrodusa in comunitate dupa 2-3 saptamani de convalescenta pt. ca intotdeauna si-a revenit mai greu.in tot acest timp a fost vazuta si de 2 orl-isti pediatrici cu diagnosticul de adenoidism.
Anul acesta la 3 zile de la inceperea gradinitei in urma unei virose nu si-a mai revenit, are otita di 20 septembrie, a facut deja 2 cure de antibiotic pana acum, inafara de spalaturi nazale cotidiene(cu fiziologica, cu apa de mare hipertonica), aerosol(cu cortizon, mucolitic, fiziologica), rinowash la sfatul pediatrei, inhalatii cu apa sulfuroasa dar putin pt ca nu colaboreaza, 2 spruturi pe nara de argint proteinat 10 zile.
Cu toate astea se plange ca o dor urechile, respira pe gura, voce nazala, somn agitat, plans in somn.
Aveti un sfat pt.noi?E urgenta operatia de vegetatii adenoide?Va intreb pt ca noi locuim in Italia si ni s-a spus ca pe lista de asteptare se sta si pana la doi ani.Va multumesc anticipat
7 comentarii
0
19-11-2013, ora 08:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu recomand interventia la acesta varsta..decat daca sau epuizat toate metodele de tratament
pe forum gasiti ce am mai recomandat
ma refer la regim corect alimentar fara euri, coloranti, citrice.s.a produse care duc al reactii alergice
tratament local, spalaturi nazale aspiratii secretii is tratamentulk ciu COLARGOL sau PROTARGOL.. care cauterizeaza chimic polipii si iii micsoreaza in volum
tratament naturist pentru normalizarea digestiei si fortificarea sistemului imunitar
0
19-11-2013, ora 22:38
angelo77
Nu este medic/terapeut
angelo77
Va multumesc pentru raspunsul d-voastra prompt.Deci doctorul orl care a vazut-o saptamana trecuta a spus, citez"are adenoizi asa de mari ca-i ajung in gura"blocandu-i secretii in urechi.spalaturi ii fac in fiecare zi, aerosol medicat, inhalatii cu apa termala(dar putin pt ca nu-i place mirosul), am folosit pana acum argint proteinat spray(e acelasi lucru cu colargol sao protargol).S-a recomandat operatia, doar ca aici unde locuim se sta pe lista de asteptare si 2 ani asta cu sistemul de sanatate de stat.
copilul a fost denumit atopic(adica are teren alergic) desi nu a iesit pozitiv nici testul cutanat nici de sange.
S-a suspectat mult timp un reflux(pt.care a facut si tratament)pt ca de bebelus regurgita, dar a fost infirmat de gastroscopie.In ce priveste alimentatia incerc sa-i ofer, zic eu, mese echilibrate.Gatesc pt ea in fiecare zi, nu mananca mezeluri, fast-food, nu iubeste dulciurile, nu bea sucuri(doar apa plata).Sincera sa fiu nu stiu unde gresesc, cred ca am intoxicat-o de la atatea medicamente.Pentru imunitate i-a fost prescris 10 zile Axil(pidotimod)x6 luni alternand cu broncomunal(broncovaxom)x3 luni.Ce parere aveti?Ar fi util sa n-o mai ducem la gradinita(ei ii place f.mult acolo)?Chiar suntem la limita, nu mai stim ce sa facem.Daca aveti rabdare sa cititi, va multumesc
0
20-11-2013, ora 11:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.. fonul alergic poate veni din trecut..din timpul sarcinii ( depinde ce ati consumat Dvs)
sau este legat de modul de alimentatie pana la varsta de 1 an de zile
2Cu siguranta acum.. NU e bine sa mearga la gradinita pana nu rezolvati cat de cat problema cu respiratia nazala
acolo alimentatia sigur nu este dietetica
3 ii dati cumva lapte de vaca ?
0
20-11-2013, ora 19:06
angelo77
Nu este medic/terapeut
angelo77
Buna seara, cer scuze pt.intarzierea cu care raspund.
1.eu am spondilita anchilozanta fac tratament destul de agresiv(imunosopresor biologic)plus alte medicamente, deci organismul meu e intoxicat.Sarcina nu a fost programata, in momentul in care mi-am dat seama am oprit orice tratament si am fost urmarita pe toata durata celor 40 de saptamani(aproape)de o echipa formata de obstretic-ginecolog, reumatolog, imunolog.Bineinteles ca am intrebat de riscurile comportate de toate tratamentele facute si mi s-a spus ca la inceputul sarcinii exista acea posibilitate "totul sau nimic", ca daca ar fi probleme ar provoca un avort spontan.Din pacate boala mea s-a agravat in timpul sarcinii si din saptamana 20 a trebuit sa iau cortizon si paracetamol pt ca nu mai puteam merge (anchiloza coxo-femurala).Atrebuit sa fac dieta hipocalorica (prescrisa de medic) pt a nu lua foarte mult in greutate.Am nascut prin cezariana, fetita a avut 3, 500 kg si 49 cm..Din causa complicatiilor n-am putut alapta 5 zile asa ca i-au dat lapte praf.Cand am putut sa alaptez fetita n-a vrut sa suga desi eu am insistat si am continuat cu o pompa de lapte pana am ramas fara lapte.N-i s-a indicat o marca de lapte formula, pe care a acceptat-o foarte greu, a trebuit sa schimbam din nou formula, culminand cu varsta de 3 luni cand a refuzat total sa manance pt 3 zile, accepta doar apa.Bineinteles am mers la medic, i s-au facut primele analize, n-a rezultat alergie la lapte, dar i s-a dat lapte de soia special pt bebelusi, pe care surprinzator l-a acceptat bine, am continuat pana la 1 an.Am inceput diversificarea la 5 luni.A mers f.greu, vreau sa precizez ca n-a mancat niciodata 2 lin gurite de buna voie.La 11 luni a facut o urticarie urata, dar analizele pt. alergii negative, paraziti negativ, helycobacter p. negativ.Nu a acceptat niciodata lapte de vaca si derivate, eu am mai incercat fara succes.Alimentatia de la gradinita nu pot s-o controlez, se cere certificat de la alergolog si ea nu are un diagnostic.E urmarita intr-o clinica pediatrica foarte buna, cu toate astea eu am impresia ca nu s-a facut tot.Stiu, sunt o mama anxioasa, dar cu toate problemele de sanatate pe care le am nu pot sa fiu altfel.
Noi suntem originari di Pascani, dar nu mai venim asa des in RO.Pe 10 ianuarie avem programare la un prof.universitar care se ocupa doar de otite, deja ni s-a spus sa ducem toata documentatia care o avem(vizite analize).Daca se recomanda din nou operatia, unde anume in Iasi s-ar putea face?Poate reusim in vara dacanu-si revine.Sincera sa fiu nu mai vreau sa-i dau in fiecare luna antibiotic.Acum e acasa, dar in curand va trebui dusa la gradi ca alfel pierdem locul.Am facut si tampon nazal, astept rezultatul.
Asta e toata istoria.Ce nu s-a facut si se poate face?In speranta ca nu v-am plictisit, astept cu interes raspunsul d-voastra.
0
21-11-2013, ora 08:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este un copil care necesita mare atentie in alimentatie si in tratamente
daca o sa fie cazul.. o sa.l operati si la acesta varsta, uneori este vital pentru a pastra auzul coppilului
0
21-11-2013, ora 10:03
angelo77
Nu este medic/terapeut
angelo77
A.ţi putea sa.mi spune.ţi unde se poate opera în Iaşi.în caz că vă fi nevoie?Mulţumesc
0
22-11-2013, ora 20:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
spit de copii, spit de recuperare, spit sf, Spuridon. clunica Arcadia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: