Copil de 3 ani respira greu noaptea

62 comentarii 1 23 Înainte ›
0
14-03-2011, ora 10:40
raffaella
Nu este medic/terapeut
raffaella
buna ziua!fetita mea in varsta de 4 ani nu mai aude bine din cauza polipilor.as vrea sa aman operatia si sa incerc un tratament.va rog ajutati-ma!
0
14-03-2011, ora 11:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ser efedrinat pentru desfundat nasul de 3-4 ori pe zi
2 aspirat secretiile nazale
3 Ciolargol sau protargol 3 pic la 8 ore in pozitie culcat pe pste
4 aerius sirop 1 ling. seara
5 urechile incalzite de 2-3 ori pe zi
totul 10 zile.
daca nui rezultat.. trebuie operata
0
15-03-2011, ora 07:25
raffaella
Nu este medic/terapeut
raffaella
Va multumesc mult pentru raspuns.chiar de azi am o sa incepem tratamentul. o zi buna va doresc!
0
24-03-2011, ora 10:36
iryna gabriela
Nu este medic/terapeut
iryna gabriela
Buna ziua, am o fetita in varsta de 5 ani, are polipi am vrut s-o operez de acum 2 ani dar doctorul mi-a spus ca este devreme sa mai astept sa faca 5 ani/ acum are 5 ani si tot ma amana, as vrea s-o operez dar nu stiu unde si la ce doctor
0
24-03-2011, ora 11:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in orice clinica ORL.
0
26-03-2011, ora 22:01
iryna gabriela
Nu este medic/terapeut
iryna gabriela
multumesc mult pentru raspuns
0
26-03-2011, ora 22:02
iryna gabriela
Nu este medic/terapeut
iryna gabriela
va rog mult sa mi recomandati o clinica buna
0
27-04-2011, ora 10:02
boggy77
Nu este medic/terapeut
boggy77
Buna ziua. Am o fetita de 3 ani si 8 luni.Cam o data pe luna are vreo 3 zile de dureri la urechi cind stinga cand dreapta. Sincer nu poate dormi vreo 2 nopti in fiecare luna din cauza durerii. Am fost la un doctor orl si ni s-a aratat imaginea din ureche, respectiv o punga cu puroi pe timpan (momentan la urechea stg). Din spusele doctorului orl ist, nu poate vedea exact ce este dupa acea punga cu puroi. Ni s-a recomandat tratament cu Augmentin si Aerius si alte chestii antiinflamatoare timp de 7 zile. Dupa 7 zile punga de pe timpan si-a schimbat forma si s-a bombat (inainte era ca o pelicula). Ni s-a recomandat o interventie chirurgicala dubla : polipi si indepartarea pungii de puroi de pe timpan. Sotia mea nefiind de acord cu aceasta am mai mers si la un alt doctor orlist. Acesta a descoperit in git o angina pultacee si i-a recomandat KLACID. Din informatiile mele acest antibiotic nu ataca bacteria din gat, singurul antibiotic cu actiune eficienta fiind penicilina. Totodata am aflat si ca acest anitbiotic Klacidul este toxic si poate provoca diverse complicatii la copii (parerea unui medic microbiolog). Mi se pare ciudat sa dai un antibiotic cu spectru relativ restrans fara sa-i faci exudat faringian si tin sa precizez ca sa procedeaza multi doctori din Romania. Ce ma sfatuiti? Sincer dupa ce ii trece angina as dori sa o operez de amigdale (dupa 2 ani Va multumesca inceput sa aiba rosu in gat mult mai des)polipi si punga de puroi de pe timpan. Culmea e ca desi are angina nu face febra nu inghite greu si nu respira greu !!!Astept sfatul dumneavoastra.
0
27-04-2011, ora 13:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect este sa faceti exudat faringian si secretie nazala.. dupa care sa faceti un tratament de durata cu antibioticul sensibil.
pentru urechi se impune o paracenteza
0
04-05-2011, ora 10:25
vacaru nicoleta
Nu este medic/terapeut
vacaru nicoleta
Buna ziua,
numlele meu este Nicoleta si am un baietel de 4 ani si 2 luni.Problema noastra este situata la nasuc, am foat la diversi medici care erau foarte voitori sa ne opereze in secunda 2(probabil ptr bani) dar nici unul ne-a oferit o posibilitate, o vindecare sau un remediu cu care sa o ducem mult si bine fara sa ne operam. Au trecut cam vreo 4 luni de la acele consultatii pana acum doua saptam cand ne-am internat in spitalul Victor Babes deoarece am facut o scarlatina. AColo am fost vazuti de o doamna dr. care ne-a recomandat sa nu il operam sa amanam pe cat posibil si asta cu aerosoli. Diagnocticul nostru este de ADENOIDE. Nu este grav infundat(am vazut cazuri de genul se sufocau in somn, tuseau pana numai puteau...etc) noi suntem infundati si facem des infectii.Ca sunt in gat, in urechi. nu ii curge nasul deloc, in schimb cand respira se aude un fornait, doarme cu gura deschisa. Am folosit Olynt, Efredinat nici un efect parca cel mai bine ne-a mers cu Oftamezon(N).Avem pana in prezent 3 otite, nu grave dar existente.
Acum i-am luat aparat aerosoli si nu stiu cu ce sa il folosesc cu ce fel de solutii.Doamna dr de la VB ne-a recomandat dexametazona, serefredinat, inhalant.Din cate am inteles dexa da dependenta, este adevarat?invatati-ma sa folosesc corect solutiile ptr aerosoli va rog frumos.Ne-am saturat de antibiotice, de injectii, de medicamente intr-un cuvant.Aseara i-am facut prima sedinta acasa de aerosoli cu dexa 1 ml si ser 4 ml(este corect).I-am dat tot felul de siropuri ptr imunitate acum il dau pe Noni 15 ml in fiecare dim pe stomacul gol nu stiu ce sa mai fac.
Multumesc frumos ptr rabdarea de a citi si de a ma sfatui.
0
04-05-2011, ora 12:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu dexa. tre sa faceti maxim5 zile ( na ca da dependenta, dar este un preparat hormonal si este foarte agrsiv cu mucoasa)
in rest Ser.efedrinat 4-5 pic+ ceai de musetel cu 1 pic de inhalant.( cald)
dupa aerosoli se aspira secretiile nazale
si es administreaza colargol sau Protargol ( se prepara in farmacie
Aerius sirop 1 lingurita seara pana la vindecare
0
08-06-2011, ora 11:53
stancutza21
Nu este medic/terapeut
stancutza21
buna ziua,
am o fetita de 6 ani si are mereu probleme cu gatul.are amigdalele ff inflamate, are si nasucul mereu infundat., raceste ff des, are somnul agitat si sforae cand doarme
am fost la un medic ORL si mi-a spus ca are otita seroasa. mentionez ca acum 3 luni a mai fost diagnosticata cu otita seroasa si tratata corespunzator.. acum a revenit dar si cu dureri de urechi.
doctorul ne-a sfatuit sa scoatem si polipii si amigdalele dar ma sperie aceasta operatie. credeti ca as putea alege sa scot numai polipii (parerea mea este ca amigdalele se inflameaza si din cauza ca respira numai pe gurita)
o sa dispara problemele daca ii scot decat polipii fara sa scoatem si amigdalele?
multumim mult!
0
08-06-2011, ora 12:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca e suficient 6 ani decand acest copil se chinuie
daca ii scoateti numai polipii.. poate sa respire mai usor pe nas, poate sa nu mai faca otite seroase
dar o sda faca amiogdalite cu riscul de a face reumatism, complicatii la inima sau rinichi.
sfatul meu este cat mai repede sa operati copilul si de polipi si de amigdale
0
24-02-2012, ora 00:15
alina1976
Nu este medic/terapeut
alina1976
Buna ziua. Fetita mea de 3 ani a capatat o raceala care nu mai trece. Dr pediatru ne-a dat augmentin 4ml/12ore, salbutamol 2ml/12ore si aerosoli cu flixotide 0.5ml cu 2ml de ser. Are in continuare ff multe mucozitati albe dar dense, mai tuseste dar rar insa ce ma ingrijoreaza este ca dupa ce am oprit antibioticul in a 9 a zi a facut febra 38.6 :-( acum suntem pe nurofen si panadol din 6 in 6 ore insa face febra mai repede :-(
altcineva ne-a recomandat aerosoli cu ciplox 5 pic si ceai musetel 2 ml.
Va rog sa ma ajutati! ea nu este o fire bolnavicioasa dar acum nu mai scapam...
Multumesc!!
0
24-02-2012, ora 07:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1flixotide.. se administreaza in probleme respiratorii traheo-broonsice
daca tusea e din cauza nasului sau faringelui.. NU ajuta acest med.
2 febra.. daca este provocata de un virus.. NU raspunde la tratamentul cu antibiotic.., .. in acest caz antibioticul face mai mult rau florei intestinala.. care raspunde in mare masura de imunitate
3 trebie sa faceti cateva lucruri importante
... sa faceti un consult ORL.. pentru a vedea starea mucoaselor nazale si faringiene
... sa ii dati copilului Probiotice pentru a normaliza flora intestinala
... in regim aliementar fara acru, acidulate si fructe citrice.. dar cu multe lichide calde
... tratament local.. cu Inhalatii ( ceai musetel + 2 pic ulei volatil eucalipt)
aerosoli cu ACC
spalaturi nazale cu ceaiul de usetel
faringo-spreey pentru gat
0
24-02-2012, ora 11:45
alina1976
Nu este medic/terapeut
alina1976
Multumesc pentru raspuns.
Din pacate aseara a facut 40.5 grade! Ne-am speriat destul de tare. Acum este pe nurofen/panadol din 4 in 4 ore.
I-am dat probiotice si inca ii dam. Cat ACC si cat ser pentru aerosoli?
0
24-02-2012, ora 17:12
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
buna ziua,

am revenit si noi cu o noua intrebare;
pe 3 ian i-am facut timpanotonie baaaaaaaietelui dupa care timp de 2 luni nu l-am mai dus la gradinita si totul a fost bine; doar ca noaptea, sper dimineata tot cu gura deschis dormea si in fiecare zi se cam freca la ochi spunand ca simte ceva...
vineri am racit eu f tare si dum seara deja avea si el temperatura 39, 2 si luni seara la fel; la control orl de miercuri-are iar otita seroasa si mi-a dat tratament cu aerosoli dexametazona 0, 5 ml de 2 ori pe zi si flixotide 2mg/2 ml de 2 ori pe zi (toate 4 in aceeasi zi), oare nu e prea mult????; ieri a inceput sa si tuseasca...nu des dar.;
(dr orl ne-a mai dat si in ianuarie tratament de 7 zile cu dexametazona.;) i-am facut miercuri si joi doar o data cu dexa la pranz si cu flixo de 2 ori dar ieri o dr pediatra ne-a zis sa ii facem doar cu flixotide de 0, 5mg/2 ml de 3 ori pe zi fara dexa.
care din cele 2 scheme e mai buna?

el inca nu si-a revenit -nu respira deloc bine pe nas.e molesit.

multumesc anticipat!
0
24-02-2012, ora 17:40
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
va amintesc ca am ajuns la timpanotonie deoarece in decembrie a avut de 2 ori otita seroasa si desi a luat Augmentin ES si apoi Zynnat el tot avea lichid in spatele timpanului si ii scazuse si auzul.
0
26-02-2012, ora 21:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fara dexa este corect
nasul trebuie desfundat cu olynth sau vibrocil...
0
27-02-2012, ora 16:36
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
buna ziua d-le doctor,
multumesc pentru raspuns;

din pacate i-am facut 3 zile de 2 ori cu flixo si o data cu dexa-23-24-25 (practic am combinat ce au zis cele 2 dr);
dupa 3 zile de stare subfebrila abia de aseara el nu mai face febra, dar de 4 nopti transpira foarte tare pe cap, tot parul, ore intregi (eu ma gandeam ca poate fi un efect secundar al aerosolilor...dar nu am gasit aceasta informatie pe net si nici in prospectul flixotide-ului);
din pacate noaptea doarme tot cu gura deschisa (cam 1/2 din orele de somn)si inainte dar chiar si in zilele cand ii faceam aerosoli; plus ca isi cam baga degetul in ureche cateodata deci e clar ca se agraveaza iar otita seroasa;
o sa incep de maine (azi e ultima zi de Olynth) sa ii pun Colargol 10 zile ;
din decembrie bietul de el ii pun mereu ceva in nas, in fiecare zi : apa de mare plus ser/sau medicamente gen biorinil sau olinth sau avamys/ sau aerosoli plus alte puf-uri.si totusi.la prima raceala face iar otita.
oare putem scapa vreodata de aceasta pb, polipii?
0
27-02-2012, ora 16:58
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
vreau sa specific ca lui nu i-au mai iesit mucisori din nas de luni intregi.
bineinteles ca si noi am vrea sa amanam operatia de polipi pe cat posibil dar si o alta timpanotonie ne sperie.;o sa il ducem vineri la un control si tare mi-e ca ne va propune, iar, aceasta operatie, dna dr.
0
26-03-2012, ora 15:34
ciobanu petronela
Nu este medic/terapeut
ciobanu petronela
Buna ziua.Am un baietel de 4 ani si 4 luni si in urma cu o saptamana l-am operat de polipi.Dupa operatie i-am dat amoxicilina si picaturi vibrocil timp de o saptm.Azi am fost la control, iar domnul doctor a zis ca e bn. Va rog sa-mi spuneti ce pot sa-i dau pentru imunitate si pentru ca acesti polipi sa nu recidiveze.. VA MULTUMESC ANTICIPAT!
0
26-03-2012, ora 17:10
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
imi puteti spune la ce spital l-ati operat si cefel de anestezie i--au facut?!
multumesc anticipat!
0
26-03-2012, ora 18:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru imunitate ficat de vita, multe legume, ceai de maces, fructe / dar nu citrice/
ca sa nu recidiveze polipii, copilul trebuie alimentat corect, fara alimente alergene
ciocolata, coloranti artificiali din dulciuri de comert, galbenus ou, capsuni..s.a
0
27-03-2012, ora 13:55
ciobanu petronela
Nu este medic/terapeut
ciobanu petronela
V a multumesc pentru raspuns.
0
27-03-2012, ora 13:57
ciobanu petronela
Nu este medic/terapeut
ciobanu petronela
Pentru danyela30 Eu l-am operat in spitalul Lupeni la doctorul IONESCU OVIDIU. I-au facut anestezie generala.
0
03-06-2012, ora 18:19
Ecaterina Cristina
Nu este medic/terapeut
Ecaterina Cristina
Buna ziua ! Am o fetita de 2 ani si 4 luni, care incepand de la varsta de 6 luni raceste foarte des, pana pe la 1 ani si jumatate racea cam la 1-2 luni, si adesea ajungea si la antibiotic.Raceala incepea cu multe secretii nazale fara nimic in gat, o tratam cu ser fiziologic, dupa care trageam secretiile cu aspiratorul nazal, dupa care puneam picaturii nazale ( biorinil, colargol, pivalone, apa de mare etc) eurespal, aerius, prospan etc. De foarte putine ori trecea fara sa ajungem la antibiotic. Pana la varsta actuala vred ca a luat antibiotic de 8-9 ori.De la un an si jumatae a racit mai rar, adica cam la 2-3 luni. In prezent este bolnavioara ( din nou), a inceput cu secretii nazale, dupa gatul s-a inrosit foarte tare, si ca sa fie 'ok' a mai facut si otita (pentru prima oara si sper sa fie si ultima).Am fost la spitalul Marie S. Curie si d-na doctor orl-ista Laura Buruiana ne- a recomandat ca la vindecare totala sa mergem pentru a o opera de polipi, avand in vedere ca sunt destul de mariti si impiedica scurgerea secretiilor, si a repetatelor raceli. Credeti ca este ok o operatie la aceasta varsta, sau mai exista si alta cale de a scapa de aceste raceli care ii dauneaza ? I-am facut si varii tratamente de imunizare dar..
0
04-06-2012, ora 18:05
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
dna petronela multumesc pt raspuns;
doar ca acum ne confruntam cu alta problema care se are ca e legata de otitele noastre si iar nu stim daca e in regula sa il operam de polipi;am deschis un subiect nou pe tema asta, astazi
0
12-06-2012, ora 21:12
flaviius
Nu este medic/terapeut
flaviius
Sunt speriat de moarte...trebuie sa-l operez maine de polipi si anestezista mia spus azi ca analizele nu sunt bune si i alergic la ou si exista riscu sa nu se mai trezeasca ce sa facem maine o zis ca sa repetam analizele nustiu ce sa fac..
0
10-03-2013, ora 14:59
diana2804
Nu este medic/terapeut
diana2804
Buna ziua ! Am si eu o mare problema. Am un baietel de 1 an si 8 luni care de la varsta de 2 luni imi face mai tot timpul rosu in gat. Din pacate nu l-am putut alapta pt ca am avut probleme dupa nastere la cateva saptamani si am avut nevoie de tratament si el nu a mai vrut sa mai suga la piept deloc. din luna decembrie anul trecut a racit primul tramanet a fost isoprinosine, sinupret, tantum verde si antitermice ca facea febra, dupa cateva zile a inceput sa nu mai manance, nici sa bea lichide, am ajuns cu el la pediatru si l-a bagat pe gentamicina la 12 ore timp de zile simultan cu ceclor. a trecut cat de cat "rosu in gat" la vreo 10 zile a inceput sa ii curga foarte tare nasul, il aspiram si i-am facut aerosoli su 2.5 ml de ser fiziologic si picaturi de prospan ca incepuse si sa tuseasca, dupa 6 zile au inceput sa se diminueze secretiile. Acum avem insa iar 4 saptamani de cand ne-am luptat cu iar prietenul " rosu in gat " tratament cu claritromicina 5 zile si antitermice dupa nici o saptamana a inceput sa faca iar febra foarte mare si refuza mancarea si lichidele am ajuns din pacate iar la doctor si acelasi diagnostic " amigdalita" tratament tantum verde, ceclor, antitermice si aerius, dupa numai 2 zile de tratament a inceput sa nu poata sa respire pe nasuc, i-am pus picaturi bixtonim xylo, pinosol, apa de mare.. insa la fel nici o schimbare. Acum am terminat tramanetul de aproape 1 saptamana insa nasucul este fara secretii la aspirat i deloc toata ziua insa nu respira deloc bine, mai mult pe gurita. Ce ma sfatuiti sa fac ca simt ca ma lasa puterile mai ales ca o sa vina si bebe 2 in august
Adaugă un comentariu / răspuns
62 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •