copil de 5 ani a avut pana acum otita de 6 ori

29-09-2008
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
Buna ziua.
Baiatul meu de 5 ani a avut pana acum de 6 ori otita, din care 2 serice, la una i s-a facut timpanotomie (anul asta in februarie).acum avem o noua otita, cu dureri de cap destul de puternice.
Va rog frumos daca imi puteti spune ce as putea face ca sa nu mai aiba copilu otita asa des.
va multumesc
mentionez ca suntem din timisoara, iar interventia a facut-o dl dr Iovanescu.
5 comentarii
0
29-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otitele recidivante au ca si cauza..( cel mai des) Vegetatiile adenoide.
Adic POLIPII.
Respiratia nazala este esentiala in aerisirea urechii ( in spatele timpanului).
Acum este necesar un tratament corect ( cu instilatii nazale si otice, antibiotic, antiinflamator)
dupa 2-3 saptamani se recomanda Adenoidectomia.
0
30-09-2008, ora 00:00
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
Va multumesc pentru raspuns.
am primit aseara tratament :Klacid, nurofen.Are baiatul si o faringo traheita asa ca am primit tratament si pentru tuse care e destul de puternica.
Fetita care are 3 ani, are un dop in ureche.nu i se elimina ceara.se poate face ceva in privinta asta (ca sa nu mai ajungem in situatia asta )
Multumesc inca o data
0
30-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ureche are capacitatea de autocuratare. adic... pielea in conduct creste spre exterior impingand cerumenul spre afara,
Daca se intervine cu betisoare in interiorul urechii acest proces de autocuratare este blocat si cerumenul ramane formand dopul.
1. nu mai introduceti betisoare in urechi
2. apa de dupa baie se scoate..cu uscatorul de par, sufland aier cald.
3. urechea se sterge numai cu prosopul sau servetele umede.. numai la intrare in conduct.
4 daca dopul este format.. se pun in ureche picaturi de Apa oxigenata 3% cate 4-5 pic. la 4 ore. dupa care se merge la ORL pentru spalaturi auriculare
0
19-06-2010, ora 02:07
chrystal
Nu este medic/terapeut
chrystal
Buna ziua,

Acum 3 luni am fost la ORL si mi s-a spun ca am otita. Am luat un tratament cu picaturi si Ospamox dupa ce mi-au curatat urechia. Problema ii ca a revenit si va urma sa ma mai duc inca o data la doctorita. Ceea ce ii ciudat ca nu am nici un simptom ca as avea otita, mi-e doar urechea infundata. ESte posibil sa o tratez doar cu niste picaturi de ureche fara sa mai iau atinbiotice? deoarce am luat destul de multe in ultimul timp pentru candida si triconomas.

O zi buna si multumesc anticipat :)
0
25-08-2010, ora 09:14
lauramft
Nu este medic/terapeut
lauramft
Buna ziua!
Copilul meu are otita la ambele urechi. Ia antibiotic, mese locale si exterioare cu rivanol. Ieri, dupa consultul la medic a inceput sa-i curga din ureche infectie dar la urechea stanga acuza si usturimi. Este normal ? Suntem programati la medic abia maine dimineata.
Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: