copil de 5 ani si 10 luni... ii ies maselele definitive. E normal?

18-05-2009
adi 76
Nu este medic/terapeut
adi 76
am un copil de 5 ani si 10 luni caruia ii ies maselele definitive. Este ceva normal la virsta asta? Ii ies doua maselute
5 comentarii
0
19-05-2009, ora 00:07
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
da, este absolut normal sa-i apara "maselutele", ii apar molarii de 6 ani; care apar in jurul varstei de 6 ani. doar ca acuma ramane sa-l invatati sa se spele pe dintisori si sa aiba grija de ei pentru ca sunt dintii definitivi care nu se mai schimba.urmeaza sa-i apara si dintisorii de jos din fata, incisivii centrali apoi cei de sus si se face iepuras...si tot asa
0
01-07-2009, ora 22:41
florina212
Nu este medic/terapeut
florina212
BUNA ZIUA. AM UN BAIETEL DE 3 ANI SI 4 LUNI SI AS DORI SA STIU DE CATE ORI ESTE INDICAT PERIATUL DINTILOR PE ZI MENTIONEZ CA EU IL SPAL DE 2-3 ORI PE ZI. MULTUMESC FRUMOS.
0
10-04-2010, ora 14:59
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
buna ziua dn doctor. am o fetita de 1.5 luni. dintisori au inceput sa ii iasa la un anisor. acuma are 4 sus doi gos mai mari si cei de langa sant foarte stram iesiti, i-au iesit si maselute si asta inaintea dintilor, . problema mea este acum insa un mai grava dupa parerea mea, dar nu stiu unde sa am adresez, locuim in bucuresti. de doua zile are in dreptul caninului stag jos un fel de abces, asa pare rosu si moale, eu am crezut ca ii iese caninul insa maseaua de langa acel loc este iesita putin avea culoarea alba cand a iesit, iar acum este maro si sange pe ea. e posibil sa se fi cariat. o si doare se vede ca o deranjeaza. astazi cand s-a trezit avea gura plina de sange si parca toata gingia e rosie. are si multe basicute ca niste afte pe obraji, pe palatiu se vede undeva lateral ca si cand ar iesi o masea, in spatele dintilor de jos fata la fel sant speriata tare plus ca sangereaza. a avut o infectie in gat si mi s-a dat kilacid 3.5 mil la 6 ore. a afcut temperatura mare 39.grade trei zile la rand. sa aiba infectie si la gingi. recomandatimi un medic stomatolog pentru copii in bucuresti, va rog ajutati-ma nu stiu ce as putea sa fac. nu cunosc nici bine bucurestiu eu stand de putin timp aici si nici sotul nu este dar daca stiu un loc sigur merg acolo. va multumesc din suflet
0
21-09-2010, ora 21:08
duca marius
Nu este medic/terapeut
duca marius
BUNA ZIUA! AM UN BAIETEL DE 2 ANI SI 10 LUNI SI AVEM DEJA PROBLEME CU DINTISORI ARE ABCCES LA UN DINTE DIN FATA SI AM MERS LA DOCTOR LA CARE NI SA SPUS SA-I DAM CEFALEXIN SUSPENSIE 250/5 TREI ZILE SI APOI AUGMENTIN TREI ZILE PROBLEMA ESTE CA MAI ARE SI 2-3 MASELUTE CARIATE SI NU STIM DIN CE CAUZA AS VREA SA STIU DACA SE POT TRATA SE POATE FACE SI ANESTEZIE LA COPIL ASA MIC?VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS
0
24-09-2010, ora 20:11
adi 76
Nu este medic/terapeut
adi 76
asa am patit si noi cu maselutele baiatului nostru.
am administratcalgel si uneori 2-3picaturi de algocalmin la dureri mai mari.
nu scoate nimeni maselutele de lapte, deoarece s-ar apropia dintii ceilalti.
important este ca sa existe o masea, ceva, ca atunci cind ies dintii definitivi, sa nu iasa strimbi, din lipsa de spatiu. asta este explicatia pe care am primit-o si noi, si s-a demonstrat ca asa e.
se poate trata, dar nu o scoate nimeni. se da cu nputin spray pt a se putea "lucra " la maselute.
sper sa ii treaca repede, si sa nu sufere mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Periuța de dinți manuală
  • Ce greșeli faci când te speli pe dinți
  • Alimente ce afectează dinții și măsuri recomandate
  • Cum păstrăm dinții sănătoși - îngrijirea corectă a dinților
  •