copilul de 1 an si 3 luni nu vrea sa mestece

25-10-2010
lucalina
Nu este medic/terapeut
lucalina
buna seara, dn doctor!
sunt o mamica disperata a unui copil de 1 an si 3 luni care nu vrea (inca) sa mestece. la aceasta varsta el are 10.5kg si 78cm (la nastere 3.520kg si 52cm). povestioara mea incepe cam asa (sper sa nu va plictiseasca): de la nastere el nu dorea sa suga, abia, abia reuseam sa-l alaptez, adormea la san dupa 5-10 min. dupa 6 saptamani a tb sa ii dau supliment (nan) caci ajunsese abia la 4 kg. diversificarea am inceput-o pe la 4 luni cu suc, apoi piure fructe, supitze, iauturi (a urmat un meniu ca la carte). cateodata stau si ma gandesc ca am gresit si mai bine ii dadeam mancare gatita (fara prajeli si condimente, nu piureuri pt copii). intotdeauna la noi in familie a fost o contradictie in ceea ce priveste alimentatia lui, eu eram cea care dorea sa ii dea copilului sa guste una-alta de pofta, insa sotul nu si nu. spre ex. la 7-8 luni vroiam sa ii dau alimente tip degetel: biscuite, morcovel, etc insa el spunea nu ca se va inneca.
am ajuns acum, din dorinta sotului de a manca (caci baietelul este cam mofturos si n-are stare in scaunul de masa, caci se plictiseste repede) sa ii dau doar pasat (nu a vrut mar ras cu biscuite/branzica fagaras/fructele din iaurt), totul tb sa fie fin.el acum mananca aceiasi papita de la 7-8 luni, nu vrea alte feluri de mancare, caci am incercat sa-i gatesc si altele.
meniul lui este cam asa:
dis-dimineata:120ml lapte
dupa trezire(ora 10): un castronel de la nestle(se dadea gratuit la cereale) plin cu lapte cu biscuit/gris/orez sau o banana+iaurt mic amestecate;
la pranz(ora 12): adoarme la un bibe de 120ml;
ora 15: o cana normala de apa plina cu piure de legume cu carne (iau din ciorba de toate si ii fac un piure gros+galbenus);
ora 17: gustare-iaurt 125gr cu fructe;
ora 19:30: piure de cartofi +almette/piure de dovleac+peste/piure de legume cu ficat/mamaliguta cu branzica/spanac cu out;
ora 22: 200ml lapte cu 3 1/2 cereale (i le dau la biberon)+ 2/3 masuri de lapte simplu la adormire.

acesta este meniul neschimbat al baietelului meu. masura v-am descris-o: castronasul de la nestle.
dna sunt disperat ca nu stiu ce sa ii mai gatesc si cum sa il fac sa mestece.
am uitat sa mentionez ca singurele lucruri care le accepta sunt dumicatii de paine/pufuletii/biscuiti de la pan group gen salatini, dar si pe aceia el asteapta sa ii inmoaie ca sa ii poata inghiti precum pelicanu, nu ii mesteca.

cu respect, d.alina
3 comentarii
0
26-10-2010, ora 14:57
ady87a
Nu este medic/terapeut
ady87a
tinel odata infometat sa vezi cum iti mananca, de nu mananca si castronul, asa facea si fetita mea
0
27-10-2010, ora 14:49
lucalina
Nu este medic/terapeut
lucalina
ms de sfat! da parka n-as vrea asa sa-l fac sa mestece, dar dk n-avem alternativa o sa apelam la asta.
ieri i-am facut analiza la sange si nu este anemic. homeograma a indicat 12.3
o zi buna!
0
31-10-2010, ora 16:58
nefer
Nu este medic/terapeut
nefer
buna ziua doamna sunt mamica unei fetite de 3 ani si pot sa va spun ca de cand a venit pe lume am accelasi tip de problema cu ea sa nascut cu 2, 970 g si am alaptato la san doar 5 zile datorita dupa care mam oprit datorita faptului ca nu se hranea suficient si imi pierduse in greutate 0, 500 g in astea 5 zile am mers la pediatru si am incercat multe diete recomandate de dumnealui insa fara nici un succes copilul nu imi manca niciodata mai nimic din ceea ce imi recomanda pe la 4 luni am inceput tot asa cu piureul si biberonul in care nu am avut niciodata mai mult de 120 ml de lapte am mai incercat si alti pediatri dar fara succes in luna august am venit cu copilul acasa in vacanta iar mama mea probabil a abuzat cu anumite mancare pt ca mi sa imbolnavit copilul si a trebuit sa stam internati 7 zile dupa analize mi sa spus ca fetita are o slaba flora intestinala si probleme de digeribilitate iar dr de aici mia recomandat sa manance asa cum mancase pana atunci lejer putin si cum ii este ei bine nefertiti caci accesta e numele fetitei mele are 3 ani acum si cantareste 10, 800 dar este sanatoasa tun lasati baietelul asa cum ii este lui bine si nu va faceti prob multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Impactul alimentației copilului în primii ani de viață asupra sănătății mentale și personalității acestuia
  • Importanța monitorizării alimentației în primele 24 de luni de viață
  • Un nou program îi ajută pe copiii mici să capete autocontrol și obiceiuri alimentare sănătoase
  • Importanța accesibilității alimentelor acasă pentru o dietă sănătoasă a copilului mic
  •