Coproantigen Helicobacter 18.70 Index

24-03-2015
quantex
Nu este medic/terapeut
quantex
Am citit mult pe acest forum despre problema altora si eventuale remedi sau chiar tratamente eficiente pentru aceasta bacterie
M-am gandit sa va impartasesc si eu problema mea, In urma cu 3 ani am avut un ulcer duodenal cu nisa si HB pilory am urmat tratamentul clsic cu amoxicilina, claritromicina si controloc timp de 3 luni si am tinut regim alimetar destul de strict cam 6 luni, am o usoara intoleranta la lapte (inainte sa am ulcer consumam cate un litru pe zi ), la endoscolie ulcerul se vindecase dar mai aveam dureri de la antibiotic care au trecut in cateva luni.Timp de 2 ani nu am avut nici o problema si am mancat aproape ce am vrut (mai putin lapte, cola si dulciuri) dar in urma cu 5 luni durerile au reaparut la stomac senzatia de prea plin, somnolenta, lipsa de energie, balonari si pofta de dulce.In acest timp in care am avut dureri nu am luat nici un fel de medicament doar ceaiuri si am tinut umpic de regim (fara sucuri, dulciuri, sosuri grele, prajeli, iute).In urma cu o saptamana am facut analize la Euromedic pentru helicobacter unde mi-a iesit pozitiv valoare index 18.70, dna. doctor ma programat la endoscopie pe saptamana asta.
Ce a-si putea face in contnuare.. ma gandeam ca la un alt tratement cu antibiotice mai puternic bacteria sa reziste si sa prinda rezistenta mai mare...sa merg in Cluj la o plinica particulara? pentru mai multe investigatii..? sincer chiar vreau sa scap de bacteria asta din cauza ei nu mai pot face efor fizic la sala si am dureri articulare si mai mereu expectorez sputa alba galbuie.Multumesc pentru intelegere.
1 comentarii
0
27-06-2015, ora 14:46
lachriss
lachriss
Buna ziua. Tratamentul pentru HP consta in antibioterapie (exista mai multe scheme) asociata cu un inhibitor de pompa de protoni. In cazul dv nu este vorba de rezistenta bacteriana, ci de recontaminare. Tratamentul indicat este tot antibioterapia + inhibitorul de pompa de protoni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.