cordon ombilcal

13-02-2014
lilutz23
Nu este medic/terapeut
lilutz23
buna ziua baietelul meu are 9 zile azi cand l-am schimbat am vazut ca cordonul ombilical aproape s-a desprins de tot dar unde este buricul are o ceva de culoare galben deschis nu miroase urat, il dau cu baneocin pudra, va rog sa-mi spuneti daca e ceva grav ca doamna doctor nu este in oras, va multumes
5 comentarii
0
13-02-2014, ora 18:43
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
E normal să se detaşeze şi să mai fie câte ceva acolo până se cicatrizează rana. Dacă nu e puroi, nu miroase urât şi nu se scurge ceva de acolo nu e problemă. Eu aş zice să nu mai daţi cu Baneocin pudră ci cu Baneocin unguent sau cremă. Pentru că pudra poate fi inhalată de copil şi să irite căile respiratorii. În afară nu se mai dau pudre deloc pe copii, nici talc nici nimic pentru zona scutecului.
0
13-02-2014, ora 22:02
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu din cate imi amintesc de la copii mei cred ca a durat cateva zile mai mult pana sa desprins buricul si parca tot baneocin pudra a folosit si sotia.
0
14-02-2014, ora 10:03
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Da păi Baneocin pudră se dădea des, dar daca se mai schimbă recomandările, unele chiar cu motiv, nu înseamnă că nu ar trebui să nu evoluăm şi noi cu ele... Ca să nu mai zic că sunt medici care nu recomandă deloc antibiotic aşa aiurea (baneocin este antibiotic) şi singura igienă a bontului ombilical ar trebui să se facă cu alcool alb, să fie lăsat să se usuce la aer şi abia apoi pansat din nou.
Şi diferă de la copil la copil perioada în care se detaşează bontul ombilical. La cei cu fototerapie e posibil să se detaşeze şi în 3-4 zile, la cei fără poate dura şi 3 săptămâni. E variabil
0
14-05-2017, ora 16:48
Valeria1991
Nu este medic/terapeut
Valeria1991
Buna, fetita mea de o luna si jumătate are la buric in partea de jos o scurgere gălbuie, cordonul ombilical ia căzut la doua saptamâni după naștere., ce înseamnă scurgerea asta ?
0
15-05-2017, ora 21:32
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Un consult medical este obligatoriu!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul