corioretinita

11-09-2008
botarmn
Nu este medic/terapeut
botarmn
buna. am si eu o intrebare. Acum am descoperit ca am corioretinita (pata pe fundul ochiului drept) deci cu ochiul drept vad, dar nu focalizez centrul imaginei. Cand am fost la medic mi s-a spus ca este o, , boala' cauzata de virusul toxoplasmozei gondi si ca aceasta nu are evolutii, mi-a dat doar ceva pentru calmarea ochilor si mi-a prescris ochelari pentru calculator, sa nu ma obosesc prea tare.Am citit pe internet despre acest virus si ma cam speriu cate aflu despre el, mie medicul mi-a dat diagnosticul, , corioretinita cicatriciala'. Intrebarea mea este: are evolutie aceasta afectiune a ochiului, este posibil sa mai am in corp acest virus, ar trebuii sa port altfel de ochelari pentru aceasta afectiune. Va multumesc.
1 comentarii
0
13-09-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Daca este vorba despre cicatrice, aceasta este o sechela, nu se trateaza; in functie de localizare, vederea poate fi afectata sau nu( cicatricea localizata in macula se poate insoti de o scadere a vederii); Toxoplasma este un parazit, nu un virus; circa 20-70 % din populatie prezinta titrul Ac Ig G antitoxoplasma pozitiv;in etiologia cicatricei corioretiniene, poate fi incriminata Toxoplasma sau poate fi vorba despre un alt agent cauzal;se crede ca majoritatea cazurilor de toxoplasmoza oculara sunt cauzate de infectia congenitala;exista posibilitatea recurentelor intre 11 -40 de ani(la persoane cu imunitate scazuta;afectarea este unilaterala si se manifesta ca o leziune proaspata, albicioasa, cu margini slab delimitate, satelita unei cicatrici de toxoplasma veche; in recurente, pacientul, nu se plange de dureri, ci de miodezopsii ca urmare a prezentei flocoanelor vitreene);Cateva recomandari: faceti consult oftalmologic periodic, la 1 an de zile, cu examen oftalmoscopic, Luteinomega 3 1 cpr pe zi, a la longue;numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.