Cornete marite + deviatie de sept nazal

30-05-2010
giulianabreak
Nu este medic/terapeut
giulianabreak
Am facut o fibroscopie si mi s-a spus ca am cornetele marite si deviatie de sept. Medicul care m-a consultat mi-a sus ca trebuie operat chirurgical, dar ca operatia nu e urgenta. Am facut fibroscopia deoarece am avut otite repetate si raceam des la cap. Acum ma simt bine, poate si din cauza vremii a venit vara si s-a incalzit. Va rog sa-mi spuneti daca raceala la cap pe care am avut-o toata iarna trecuta este din cauza cornetelor marite? Este ok sa ma operez, acum ma simt bine dar in septembrie va fi din nou frig si... nu stiu daca nu voi face din nou otita . Va multumesc frumos.
20 comentarii
0
30-05-2010, ora 23:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt cate va osibilitati
1. daca deviatie de sept e mare.. trebuie rezolvata chirurgical
2. daca deviatie de sept nu este majora.. si problema este in cornetele nazale.. se pot trata prin mai multe metode
3 racelile dese depind si de imunitatea personala.. care poate fi stimulata si adusa la nivelul cuvenit...
numia medicul ORL.. care a vazut nasul.. poate sa va zica ce este mai important.. deviatiea sau rinita
1
31-05-2010, ora 01:06
giulianabreak
Nu este medic/terapeut
giulianabreak
Imi cer scuze, va mai deranjez cu inca o intrebare, am deviatie de sept si cornete marite. Eu respir bine pe nas, nu sforai noaptea. Medicul care m-a consultat mi-a spus ca nu mi se aeriseste urechea din cauza cornetelor hipertrofice marite. Se poate sa-mi las deviatia de sept neoperata si sa-mi fac doar reducerea de cornete prin radiofrecventa sau trebuie sa-mi operez si deviatia de sept?
0
31-05-2010, ora 06:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in acest caz.. cred, ca se pot reduce numai cornetele nazale...
0
13-01-2011, ora 20:35
Vasily
Nu este medic/terapeut
Vasily
D-le doctor sunt ptr prima data pe forum, am si emotii, pe scurt, am fost diaiagnosticat cu rinita cr.polipoida, deviatie sept, cornete marite (am 57 ani) am urmat doua reprize de tratament a cate o luna de zile (biorinil, avamys, xyzal, tavipec, luivac, singulair) In timpul tratamentului totul ok, la 2-3 sapt.dupa, aceeasi situatie, mancarimi, stranut pana la lacrimi, similar ca la cea mai dura gripa, raceala. Pe masura ce stranut, trebuie sa suflu si nasul ptr. ca am scurgeri apoase, atunci criza ia o mai mare amploare. Daca i-mi pipai nasul, daca i-mi lipesc narile cu mainile, in perioada de criza, ma rog nu cea ec. actuala, incepe acel stranut dezastruos care tin s-a va spun ca i-mi trece cu paracitamol sinus sau cu Rhinocort Agua. Am facut teste de alergie-rezultat negativ, IgE-rezultat 31.96 interval biologic de referinta 00-150. Nu am sesizat ca am alergie la ceva anume, polen p[raf insecte etc. Cu dorinta mea de a ma face bine si cu amabilitatea dvs. astept raspunsul dvs. Va multumesc.
0
13-01-2011, ora 22:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
stranutul.. este un reflex de aparare a organizmului.
trebuie sa excludeti toate alimentele care pot provoca alergie ( condimente, ardei iute, coloranti artificiali, Euri.s.a)
deasemenea tre sa excludeti si factorii iritanti din nas ( creasta septala, hipertrofia cornetelor - chirurgical)
Folositi ulei volatil din arbore de ceai ( Vivasan ) in inhalatii fierbinti, inhalatii la rece si aromoterapie in camera.
0
06-05-2011, ora 07:41
yo9hnf
Nu este medic/terapeut
yo9hnf
Intreb si eu aici.Marti am fost operat de deviatie de sept ; am facut cateva frisoane dar a fost ok pana la urma. Ieri (joi) mi-au fost scoase meseje, mi s-au pus altele provizorii circa 1 ora, iar apoi mi s-au pus altele tampoane "grase". Dna. doctor care m-a operat mi-a spus ca in circa o luna trebuie sa revin sa imi opereze laser cornetele. In ce consta acest lucru? E de bine, e de rau? Multumesc!
0
02-12-2011, ora 15:39
roade_dana
Nu este medic/terapeut
roade_dana
Buna ziua, am si eu cateva intrebari la dumneavoastra.am fost la control ORL acum 2 luni pt ca aveam dureri foarte mari de cap.Dl doctor a spus ca am deviatie de sept si ca trebuie sa ma opereze, desi eu nu am avut probleme cu respiratia..am facut operatia de deviatie de sept, si mi-a facut si drenajul la sinusuri...operatia a fost reusita(asa a spus dansul)..dupa 2 saptamani de la operatie au inceput iar durerile de cap.la fel ca si inainte de operatie..la controlul de 1luna jumatate de la operatie mi-a spus ca trebui sa ma cauterizeze pt ca am hipertrofie cornet nazal inferior dreapta(la primul control a spus ca nu am probleme cu cornetul de pe dreapta).mi-a dat Nasonex spray cate 2 pufuri in fiecare nara de 2 ori pe zi timp de 14 zile, ca poate se retrage..daca nu se retrage trebuie sa merg si sa imi faca cauterizare...dupa operatie eu simt ca sunt infundata in nara stanga(unde aveam creasta, si m-a operat), iar dansul spune ca nu are cum.ce imi recomandati? Eu vreau sa fac un bebe, dar cu durerile astea de cap si cu o alta operatie stiu peste cat timp pot sa il fac..daca nu fac acum cauterizarea are ceva, afecteaza cu ceva operatia de deviatie de sept? Multumesc frumos
0
02-12-2011, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista zeci de boli care dau dureri de cap.
tensiunea mica sau mare, problemele de coloana cervicala, colesterolul sau calcifierile pe vasele sangvine cu dereglari de circulatie cerebrala, problemele de rinichi, constipatia, problemele de inima, problemele oculare( glaucom sau necesitatea ochilarilor)..s.m.a. boli.
De ce va.ti axat neaparat ca capul va doare din cauza sferei ORL ?
ati facut investigatii fund de ochi, tensiune arteriala, EEG.. consult la neurologie?
0
02-12-2011, ora 20:01
roade_dana
Nu este medic/terapeut
roade_dana
buna seara, nu am facu toate aceste investigatii...am crezut de cand a inceput sa ma doara capul ca am sinuzita
0
02-12-2011, ora 20:09
roade_dana
Nu este medic/terapeut
roade_dana
Credeti ca are ceva daca nu fac cauterizarea la 6 luni de la operatie? in ce mod poate afecta daca nu o fac?
Multumesc!
0
03-12-2011, ora 10:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca respiri bine pe nas.. NU tre sa faci acea interventie pe cornet
n.o sa ajute la durerile de cap
0
04-12-2011, ora 19:02
roade_dana
Nu este medic/terapeut
roade_dana
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.pentru durerile de cap ce analize imi recomandati? Cu ce sa incep? Va multumesc mult..o seara placuta
0
16-03-2013, ora 15:08
moni_2006spt
Nu este medic/terapeut
moni_2006spt
buna in urma unui consult orl an fost diagnosticată cu cancer cornete marit iar solutia ar fi operaţia. nu sunt in tara sunt i norvegia iar dupa experienta cu medicii de aici nu am incredere ceva remedii pana ajung in tara la vara sa mai cobsult unorl sa mai aud o parere. acuma folisesc nasonex dar mucoasa este foarte uscata si iritata si nu prea pot respira pe nas. luna viitoare am programqre la rteste pt alergiei dar as vrea ceva remedii pana atunci ca nu mai suport. o zi buns
0
16-03-2013, ora 15:46
moni_2006spt
Nu este medic/terapeut
moni_2006spt
scuzati greselile scriu de pe tel nici un cancer dooar cornete marit
0
16-03-2013, ora 19:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasesti mii de sfaturi cum se trateaza rinitele..
0
09-03-2015, ora 19:15
dinu sebi
Nu este medic/terapeut
dinu sebi
Am fost diagnosticat cu deviatie de sept(dreapta) si cornete nazale(stanga), am si sinuzita ingrosata pe partea stanga 6mm iar pe dreapta 4mm. Tomograful l-am facut dupa un tratament cu zinat(10 zile). Durerile de cap si de ochi continua sa fie insuportabile. Mai puternice sunt dimineata si seara. Am si spondiloza cervicala si obezitate(115 kg). Mi s-a recomandat operatie de cornete nazale. Mi s-a spus ca voi respira mai usor(normal) si voi scapa de durerile de cap si ochi. Ce riscuri credeti ca sunt, ce costuri are operatia ? Va multumesc anticipat.
0
09-03-2015, ora 20:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cred ca durerile de cap au legatura cu KG in plus care duc la problemel de circulatie cerebrala..si deasemenea cu problemele a coloana cervicala.. care trebuie investgata corect
2. problemele la nas.. trebuie rezolvate chirurgical.. NU sunt riscuri
insa trebuei de decis cat de mare este deviatia de sept
daca se fac nuia cornetele si deviatia de sept ramane majora.. tot n.o sa respiri pe o parte bine
mai cere parerea unui medic ORL..din clinica Universitara.. unde si se opereaza asa ceva sub anestezie totala
0
31-03-2015, ora 21:08
BiancaM
Nu este medic/terapeut
BiancaM
Buna ziua ! Imi cer scuze ca va deranjez dar am aflat ca am cornetele nazal marit (din aceasta cauza ma durea capul ) si trebuie sa ma operez.Am 16 ani si voiam sa va intreb cum va decurge operatia, imi va face anestezie totala, cum se desfasoare ?
0
31-03-2015, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU cred ca de ;la cornete te doare capul
NU cred ca trebuei sa te operezi de cornete ( sunt mari sanse sa te doara capul si dupa operatie..daca NU sa gasit corect cauza)
citeste cum se pot micsora corbnetele nazale in volum cu picaturi COLARGOL
0
19-08-2018, ora 17:34
v.bianca
Nu este medic/terapeut
v.bianca
s a operat cineva la dnul dr. HASSAN? va rog, ajutati ma sa aflu daca dansul este varianta cea mai buna. am fost la consult si a fost super ok, insa vreau sa aud mai multe pareri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •