coroana de portelan

36 comentarii 1 2
0
01-11-2011, ora 09:43
tzutzy1
Nu este medic/terapeut
tzutzy1
sunt in curs de a executa 2 (doua)coronite dentare si sunt inca nehotarat cum e mai bine sa le execut
-una formata din 6 buc fata jos(incisivi, canini).cum este mai bine sa o execut?din portelan cu schelet metalic, din portelan sau din portelan pe schelet din oxid de zirconiu.care este pretul pentru fiecare in parte?
-una formata din 2buc ( incisivi) fata sus.la fel cum e mai bine sa o execut?
0
01-11-2011, ora 12:08
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
oxidul de zirconiu ofera un efect estetic mai bun portelanului comparativ cu metalul, care face ca ceramica depusa deasupra sa fie putin mai mata ca traslucenta. rezistenta este aproximativ asemanatoare, in schimb pretul pentru metalo-ceramica este cam de 2 ori mai mic decat pentru un element de ceramica pe zirconiu, variabil bineinteles de la cabinet la cabinet...
0
01-11-2011, ora 22:09
KarinaR
Nu este medic/terapeut
KarinaR
Buna ziua.
As avea si eu o intrebare la care am nevoie de un raspuns cat mai repede cu putinta.

Povestea e putin mai lunga, dar cred ca e nevoie de explicatii cat mai detaliate pt a-mi putea oferi un raspuns bun.

In urma cu cu 4 ani mi-am facut o lucrare la incisivii superior ( cei doi din mijloc )- la care aveam carii, lucrare care a constat in omorarea nervului si plombare (?!) - nu sunt sigura, dar stiu ca a fost o lucrare pe canale ( atunci avem 16 ani, acum am 20). Aceasta lucrare s-a dovedit a fii prost facuta - ceea ce am realizat abia dupa un an, insa nu am mai putut rezolva nimic cu dentistul pentru ca nu am fost in tara pentru o perioada de doi ani si nici nu mai am chitantele).

In fine, dintii la care s-a facut lucrarea s-au innegrit teribil de mult si am facut si o infectie la radacina ( fapt care m-a determinat sa iau in sfarsit masuri). Dentistul la care sunt acum mi-a propus 2 variante : fie imi scoate ambii dinti "bolnavi" sau mi-i imbraca ( cred ca e vorba de coroanele metalo- ceramice ). El mi-a spus ca ar fi de preferat sa imi "salveze" dintii daca e posibil asa ca am ales a doua varianta. Momentan sunt in tratamente ( de 3 saptamani) insa s-a dovedit ca lucrarea precedenta a fost din pacate mult mai proasta decat ma asteptam iar infectia de pe o radacina nu poate fii tratata decat prin operatie ( unul dintre incisivii respectivi a fost deja tratat si inchis).

Problema e insa alta : cei patru incisivii superiori imi sunt neregulati ( am incercat sa ii desenez aici : http://i1191.photobucket.com/albums/z477/NoComent07/random/Untitled-1.jpg). Am vorbit cu dentistul si mi-a spus ca daca vreau sa am o dantura frumoasa si din moment ce tot imi fac o lucrare la doi incisivi, as avea optiunea sa imi puna coroanele metalo- ceramice si la ceilalti doi ( pentru ca doar asa ar putea sa indrepte dantura). Insa acum nu stiu ce sa fac, pentru ca nu as vrea sa imi fac ceva care ar putea sa imi puna in pericol doi dinti perfect sanatosi ( cei doi incisivi superiori care nu sunt cariati).

Intrebaile mele sunt urmatoarele :

1. Este rentabil/recomandat sa fac ceea ce mi-a propus dentistul : sa imi "lucreze" si cei doi incisivi fara carii pentru a putea sa imi indrepte dantura ? Care ar fii avantajele/dezavantajele?( stiu ca e si optiunea aparatului dentar. Care ar fii avantajele/dezavantajele - am 20 de ani acum). Sau ar trebui sa nu imi fac nici o lucrare la dintii sanatosi?
Daca nu este recomandabil, ce alte optiuni as avea?

2. In cazul in care ceea ce mi-a propus stomatologul meu e bine, ce fel de coroanele ar fii mai indicate si de ce? Este o diferenta mare intre coroanele semifizionomice si total fizionomice din puctul de vedere al avantajelor?dezavantajelor?

Stiu ca cer putin cam mult insa am nevoie de o alta parere din partea unui profesionist decat cea a dentistului meu ( deci, tin sa mentionez ca am inredere in el, insa e tot timpul mai bine cand poti afla mai multe pareri). Va rog sa imi raspundeti cat mai repede cu putinta pentru va trebui sa ma hotarasc in curand ( maine!).

Multumesc pentru ajutor si intelegere!
0
10-11-2011, ora 22:58
misha_tase
Nu este medic/terapeut
misha_tase
Buna Karina. Eu mi-am pus de 3 luni dinti de portelan pe zirconiu la incisivii frontali, si unul lateral, si nu simt ca ar fi ai mei nici acum...plus ca mereu apar probleme si riscuri sunt mereu daca nu sunt dintii tai..
Pana la urma ce ai facut? Ti-a lucrat toti incisivii?
0
11-11-2011, ora 22:35
Diana303
Nu este medic/terapeut
Diana303
Buna ziua.Acum 3 zile am facut extractia unui dinte din fata central, pe maxilarul superior, deoarece radiografia releva infectie care nu a cedat la antibiotic. Dintele avea pivot de cca 8ani(se rupsese pina la jumatate si dr mi l-a pus cu pivot).Durerea nu era mare, nu m-am umflat dar daca exercitam o presiune asupra dintelui frontal si apasam cu degetul sub nas, ma durea, asa ca m-am hotarat si l-am extras. Dintele de linga el, are nervul scos, este reconstruit, de cativa ani, deoarece era cariat La ambii dinti frontali de sus, am avut rezectie acum 14 ani. Extractia a fost cu ceva probleme dupa, in sensul ca sangele s-a coagulat f greu...am tinut tampoane 8 ore. Precizez ca nu sunt diabetica, si nu sufar de vreo boala de ficat. V-as ruga sa ma sfatuiti care ar fi solutia optima sa rezolv golul ramas. Caninii invecinati dintelui ramas sunt sanatosi( implantul nu mi-l pot permite).Medicul mi-a propus si mi-a arata ca ex. o coronita care avea in fata ceramica si in spate jumatate metal, jumatate ceva alb.Nu mi-ar placea asa ceva, nu cred ca as suporta metal in gura.A spus ca ea nu lucreaza cu semiportelan, ca se ingalbeneste in timp. Un alt medic mi-a spus ca imi poate face lucrare de semiportelan pe 4 dinti(stalpi caninii, dintele din fata ramas si golul din urma extractiei) si ma costa 1400 RON. Imi puteti da un sfat, va rog?
Va multumesc anticipat pentru raspuns, imi cer scuze daca nu am fost prea explicita.
Numai bine!
0
12-11-2011, ora 18:46
KarinaR
Nu este medic/terapeut
KarinaR
@ misha_tase : da, pana la urma am hotarat sa imi fac toti incisivii frontali. Sunt contienta ca un tratament ortodontic ar fi fost cea mai buna varianta dar din pacate acea optiune e un lux pe care nu mi-l pot permite. Tot ce sper e ca a fost o alegere buna. Nu pot sa neg ca am inca unele dubii, insa am incredere in dentistul meu.
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: