Coroana dentara

09-02-2010
silvya00
Nu este medic/terapeut
silvya00
Buna ! Am fost la un stomatolog astazi si mi-a zis ca imi recomanda coroana ceramica pt toti dintii de sus. As vrea sa stiu, deoarece am omis sa-l intreb, cum are loc acest procedeu ? Se face obturatie de canal pt toti dintii respectivi? Chiar daca acestia sunt sanatosi? Cum ajunge la nerv, se face o gaura in dintele respectiv dupa care o astupa ? Va rog sa-mi raspundeti
29 comentarii
0
10-02-2010, ora 00:30
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
in principiu da, se fac obturatii de canal. cand spuneti ca va acoperiti cu coroane toti dintii de sus banuiesc ca va referiti la incisivi si canini?. nervul lor se scoate sub anestezie prin perforarea dintelui pe fata din spate, cea care nu se vede, tot pe acolo fiind introduse si materialele de obturatie a canalului.

in ceea ce priveste necesitatea scoaterii nervilor la niste dinti sanatosi daca se vrea acoperirea lor cu coroane, acesta este un aspect ce genereaza pareri diferite ale medicilor.
o lucrare pe un dinte care are nervul pastrat este mai durabila in timp insa, exista un risc. acela ca dupa ce dintele cu nervul intact este pilit, sa se inflameze dupa o perioada mai lunga sau mai scurta. cauzele inflamatiei pot fi : turatia mare a frezei la slefuirea dintelui, substantele din cimenturile cu care se fixeaza lucrarea, lipsa unor coroane provizorii care sa protejeze dintii pana cand e gata lucrarea finala etc. cel mai neplacut pentru pacient este ca, daca se intampla acest lucru, dintele incepe sa doara foarte tare si, daca s-a ajuns la cimentaea definitiva a lucrarii, singura solutie este scoaterea nervului prin gaurirea lucrarii ( pe interior, intr-o zona nevizibila). din acest motiv eu personal prefer sa scot nervul dintilor care urmeaza sa primeasca coroane ceramice. le explic din start pacientilor ca intr adevar acesta este un sacrificiu al unui dinte sanatos.
totusi de ce trebuie sa va acopriti toti dintii???? va lipseste vreun dinte in fata si vreti sa il inlocuiti? sau dintii au carii foarte mari ??
0
10-02-2010, ora 14:08
silvya00
Nu este medic/terapeut
silvya00
multumesc mult de raspuns !Nu lipseste nici un dinte, nu am carii pe ei, sunt sanatosi numai ca sunt strambi si am ales aceasta metoda in favoarea aparului dentar. Sincer imi este cam frica sa fac obturatie pt toti acesti dinti, mi-e frica de faptul ca poate nu o sa curete bine canalele si o sa ma doara in continuare dintii respectivi.Cunosc persoane care dupa o obturatie au continuat sa-i doara dintii 8 -10 luni si nimeni nu i-au ajutat cu nimic.:( Vreau sa va mai intreb, daca si in cazut fatetelor de portelan se procedeaza la fel ?
0
11-02-2010, ora 09:46
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
cea mai buna solutie pentru dintii "strambi" este aparatul ortodontic!!!!!!!!!!
orice alta metoda este invaziva. presupune sacrificarea de tesut sanatos complet inutil.
o coroana sau o fateta nu va tine o viata intreaga, la un moment dat fiind necesara inlocuirea ei cu alta, si logic, la acel moment se va mai " pili" inca putin din dinte. ca sa va faceti o idee cele mai multe cabinete ofera o garantie financiara a unei lucrari 2 ani ( in aceasta perioada daca se intampla ceva va e inlocuita gratuit), o lucrare este considerata un succes daca tine 5-10 ani, asta nu inseamna ca nu poate sa va tina si 20, DAR dvs cati ani aveti? cati ani de acum in colo va doriti dinti in fata???
nu faceti o greseala pe care o veti regreta mai tarziu.
ca o paranteza fatetele dentare in principiu nu presupun scoaterea nervului, dar asta depinde f mult de cat de inghesuiti sunt dintii. in functie de positia unui dinte, ca sa fie aliniat cu ceilalti se slefuieste din el mai mult dintr-o zona si mai putin din alta. daca slefuirea este consistenta intr-o anumita zona se poate ajunge la apropierea de nerv si inflamarea lui, cum v-am explicat anterior pentru coroanele care se fac fara a scoate nervul.
insist sa va recomand aparatul dentar. exista aparate complet invizibile care se aplica pe fata interna a dintilor, dar care intr-adevar cost foarte mult, se numesc aparate linguale. dar mai exista si aparate cu bracket din ceramica ( bracketul este acel mic buton care se lipeste de fiecare dinte). acestea nu sunt atat de costisitoare, se apropie ca pret de aparatele clasice. sunt mai putin vizibile decat acestea, bracketii sunt din portelan de culoarea dintelui si doar arcul ( sarmulita care inconjoara arcada dentara) care le uneste este metalic. cantariti bine avantajele si dezavantajele inainte de a lua o decizie.
0
11-02-2010, ora 13:49
silvya00
Nu este medic/terapeut
silvya00
Am 23 de ani, si nu-mi permit din punct de vedere financiar acest aparat care este invizibil si de asemenea imi doresc o metoda rapida deoarece, chiar daca nu va vine sa credeti aceasta problema incepe sa ma afecteze psihic, ma impiedica sa interactionez cu oamenii, nu pot zambi cum mi-as dori ma simt extrem de complexata.M-am gandit, acum dupa ce mi-ati raspuns dumneavoastra, o sa incerc cu fatele si nu chiar pe toti dintii macar pe cei 4 din fata care au un aspect urat. Va multumesc mult de aceste lamuriri pe care stomatologul meu nu mi le-ar fi dat. Pacat ca nu aveti cabinet in Sibiu ca as fi venit la dumneavoastra :(
0
18-02-2010, ora 21:44
margadaniela
Nu este medic/terapeut
margadaniela
da pe langa faptul ca are si fata d einger bland, , ceea ce nu gasesti la un stomatolg, , , poate esi mana buna, , oricum, , as fi venit la dumnezavoastra avand in vedere ca nu mai pot s amerg la dentist de ani d ezile, , dupa ce am mers la unu, , am ramas cu cosmaruri si acum, , doar ca, , din pacate va trebui s amerg urgent, , si e numai vina mea, , , ca nu am mers pana acuma dar atat de frica cat poate sa ti fie, , nu va inchipuiti, , ,
0
19-02-2010, ora 00:34
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
ptr. silvya00: daca totusi va hotarati pentru coroane, sa nu acceptati nici in ruptul capului tratamente de canal!!! Este o crima ceea ce se intampla in Romania; aproape toti medicii fac depulpari la dintii care trebuiesc acoperiti de lucrari protetice. Asa ceva nu se intampla in nici o tara civilizata!!!!
Dintii trebuiesc preparati, si vazut apoi ce se intampla cu ei; de multe ori apar durerile destul de rapid dupa slefuiri, astfel incat se poate decide dupa aceea care ar trebui depulpat sau nu!
Sper ca in curand sa se puna pe picioare un sistem legislativ mai bun in RO, care sa permita pacientilor sa dea in judecata medici care fac astfel de "lezari corporale", adica de a trata endodontic dinti perfect sanatosi, chiar cu malpozitii!
In strainatatzuri asta este considerata lezare corporala, si se plateste greu de catre medic!
0
19-02-2010, ora 01:03
silviu2010
Nu este medic/terapeut
silviu2010
Buna ziua, o sa fiu cat de explicit pot, am inceput si eu sezonul de mers la cel mai bun dentist din oras, la care am mai fost si in ani in urma, mi-am plombat multe masele si dinti dar pana acuma nici o problema, dar acuma o singura masea imi face probleme urate, ultimele 2 masele din capatu maxilarului superior partea stanga o fost cu probleme, mai exact una avea o gaura si cealalta alta gaura mai mica dar crescuse un fel de mucoasa cum zicea medicul ( dentista), la penultima masea sa facut plombarea ei fara prea multe probleme si sa pus niste substante cum a zis ea iar la ultima masea mio pus o plomba provizorie pentru a vedea daca trebuie scos nervul sau nu, dar in timpul asta m-au durut amandoua de am inebunit, am fost la ea a doua zi si mi-a spus ca ma durut de la substantele pe care mi lea pus ea, tin sa precizez ca in timpul plombarii, imi sangera si mi-a facut vreo 3 injectii cica pentru a oprii sangerarea, in fine ce ma suparat a fost ca nu mi-a spus ba vezi ca o sa te doara dupa ce trece anestezia de la substante.acuma nu ma mai doare penultima, dar asta ultima cu plomba provizorie ma doare, si durerile sunt de genu : ori ma doare 2 minute tare si ma lasa cateva ore, ori e o durere asa insesizabila practic dar persista o perioada dupa care dispare si tot asa, tin sa precizez ca nu e durere pulsativa cum am citit pe alte discutii, e o durere normala de masea care varianza la intensitate, acuma intrebarea mea este, ce trebuie sa fac, sau ce trebuie sa ii zic la medic, sa imi scoata nervu ? sa il pastrez? mie frica ca dak o plombeaza si pe urma incepe durerile si iar trebuie gaurita. ? nu stiu sigur ce sa fac, dar daca totusi sa fiu mai sigur ar trebuii sa fac o radiografie mai intai sau daca imi scoate nervu care ar fi pasi ca sa ii stiu si eu sa nu ma proasteaca, doctorul maseluta sau oricine va rog sa ma ajutati, stima ! VA ROG RASPUNDETI SI MIE SA STIU CE SA II ZIC LA DENTISTA
0
19-02-2010, ora 01:04
silviu2010
Nu este medic/terapeut
silviu2010
momentan am o plomba provizorie si ma doare cam mereu, asta e un semn clar ca trebuie scor nervul nu ? eu am un regret ca trebuie sa il scot, dar asta e, ce imi recomandati sa fac inainte sau dupa ce imi scoate nervu o radiografie sa fiu sigur ca nu o mai ramas firicel pe canal de nerv de asta mie frica
0
19-02-2010, ora 15:44
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
silviu2010: mergeti sa faceti o radiografie; am inteles ca la dintele cu pricina vi s-a aplicat o obturatie provizorie, si tatonat daca se poate salva nervul sau nu. Daca aveti dureri, nu trebuie sa mai asteptati, ci, cu radiografia in manutza, mers la doctor. Vi se va efectua probabil un tratament de canal.
Succes!
0
19-02-2010, ora 16:09
silviu2010
Nu este medic/terapeut
silviu2010
pai am fost adinuarea la dentista si mi-a spus ca nu stie care din cele 2 masele una care e plombata definitiv sau asta cu plomba provizorie ma doare si mi-a spus ca nu stie ce sa faca, ( aici ma apucat tot nervi cand mi-a zis ca nu stie care din ele 2 sa le scoata nervu si iam zis cum facem ca la loto ? le luam la ghicit ? cui sa scoatem nervu ? ) mi-a spus ca se tranzmite durerea, si mi-a spus sa iau ketonal pana luni la programare, si iam zis da eu traiesc cu pastile pana luni ? iam zis de radiografie si nu a spus nimic, ce imi recomandati sa o fac si sa ma duc luni cu radiografia? sau sa ma duc luni asa si sa ma ia la ghicit cui sa scoata nervu lu aia plombata definitiv care e langa cea provizorie ? sau se tranzmite durerea si sa i scoata lu cea cu plomba provizorie, multumesc mult The dentalist pt raspuns sper sa ma ajutati macar dvs daca restu nu ma observa
0
19-02-2010, ora 18:29
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
O parere sincera?? Schimbati medicul. Rapid!
...Nesiguranta cu care abordeaza problema, se simte si aici pe net, si cred ca habar nu are ce sa faca, de -aia va tot tatoneaza. Ce-o sa zica luni?? Iar Ketonal la greu?...
Incercati pana atunci sa mergeti la altcineva, impreuna cu radiografia.
0
19-02-2010, ora 23:46
silviu2010
Nu este medic/terapeut
silviu2010
multumesc mult, asa o sa fac, dar nu inteleg de ce se poarta asa, ce-i drept am amanato mai demult cu niste bani pentru niste lucrari anterioare si poate acuma se razbuna sau nu stiu, dar de atatia ani am fost la ea si mi-a facut aproape toti dintii perfect, nu stiu ce o patit acum, chiar nu imi dau seama, dar luni mo programat pentru sa imi scoata nervul, ma duc luni la ea imi scoate nervu si ii zic dupa ce termina ca ma duc sa fac o radiografie si daca vad vrun rest de nerv inseamana ca o facut anumea ca sa ma mai doara si ii zic ca ii aduc politia pe cap pt malpraxis. dar e curios totusi ca nu mi-a spus sa fac o radiografie inainte cum mi-ati spus dvs, oare stie si fara radiografie sau de ce?
0
20-02-2010, ora 13:29
silviu2010
Nu este medic/terapeut
silviu2010
sa ii zic sa imi scoata nervul la amandoua masele ca acuma e o durere suportabila la amandoua, e clar ca trebuie scos nervul la amandoua, dar intrebarea mea este, sa i spun sa scoata nervul la amandoua odata cu o anestezie ? sau e nevoie sa scoata la una si sa ma reprogrameze ca e durerea prea mare si trebuie sa se vindece ? si cu radiografia cum sa fac ? sa o fac inainte sau dupa ce imi scoate nervii ?
0
26-02-2010, ora 23:15
bren888
Nu este medic/terapeut
bren888
Buna ziua.Am si eu citeva intrebari legate de coroana dentara.Acum 2 luni am facut prostia de a-mi face dinti perfecti.M-am dus la dentist mi-a aratat o revista cu o tanti pe ea cu dantura perfecta si a zis ca asa i-mi va face si mie.Atit, fara alte explicatii.Ce s-a intimplat dupa aia.o poveste lunga, dureri peste dureri, mi-a slefuit toti dintii si aia buni si aia rai si omorit nervii(dar pe jumatate )ca si acum mai are de omorit nervi si in fine au venit dintii noi care se cheama coroana totala hera ceram pe suport metalic.Am ales culoarea alba.Am o saptamina de cind am lucrarea in gura.La baza dintilor s-au facut negri si pina seara se innegresc dintii, precizez ca sint fumoatoare si bautoare de cafea.Asa se fac dintii astia din ceramica?Am intrebat doctorul meu si mi-a zis sa ma spal pe dinti si i-am zis ca ma spal dar dimineata cind plec de acasa si trebuie sa umblu cu periuta de dinti in buzunar sa ma spal pe dinti de fiecare data dupa ce beau o cafea sau fumez o tigara?Bineinteles ca lucrarea care o am acum este a 2 a si vine si urmatoarea lucrare ca asta nu e buna, nu calca bine si ma doare timpla si maxilarul si are si o strunga mare in fata sus si eu nu am avut asa ceva.Bineintels cind i-am zis ce ma doare ea zicea ca si pe ea o doare si ca e normal sa am dureri pina o sa ma obisnuiesc cu lucrarea noua in gura ca parca eu as fi fost stirba nu am avut niciodata dinti.In momentul de fata mai mult de jumatate de dinti nu sint cu nervul scos, dar ei sint gauriti pt ca a mai umblat pe canale de vreo 2 ori.Mentionez ca eu acum nu pot mica decit miez de piine, pate, piure de cartofi, zacusca.asa mincare.la pai.Daca e mai tare trebuie sa mestec foarte mult, mai mult decit cum micam cind aveam dintii mei.Un lucru foarte ciudat, iar cu dintii astia noi daca mestec de 4 ori mi se desprinde lucrarea, ca e pusa provizorie.Va rog frumos lamuriti-ma si pe mine cu dintii astia asa zisi din portelan.Ca doctorul meu.se face ca nu aude sau.ca e normal pina ma obisnuiesc sau.ca si ea simte la fel.Va multumesc.
0
27-02-2010, ora 01:37
silviu2010
Nu este medic/terapeut
silviu2010
in primul rand te-as intreba de ce ti-ai schimbat toti dintii? erau foarte cariati toti si ai avut nevoie de coroana totala? sau ai vrut tu sa iti schimbi asa pt frumusete?
0
27-02-2010, ora 09:38
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In primul rand de ce ati ales punte totala? era necesar sau doar pentru estetica? pentru ca dinti mai albi se pot obtine prin albire dentara. In al doilea rand n-am inteles ce este cu innegrirea dintilor. O lucrare bine facuta trebuie sa acopere dintii, adica sa intre subgingival astfel incat da un aspect natural, mai ales la ceramica. Nu este normal sa va doara cand mestecati, lucrarea ar fi trebuit adaptata in ocluzie, adica modul in care "calca" dintii de sus pe cei de jos
0
27-02-2010, ora 11:30
bren888
Nu este medic/terapeut
bren888
Buna ziua.Multumesc pt raspunsurile dumneavoastra.De ce am ales punte totala?Din prostie.Am avut carii numai la masele.Dintii din fata erau ingalbeniti de la tigara si cafea, atit.Lucrarea care o am acum in gura efectiv se innegreste, se murdareste de dimineata pina seara.De ce?Lucrarea este intrata cit de cit in gingie.Lucrarea mai este si murdara la baza.Daca lucrarea este data si se freaca bine bine se duce negreala de la baza lucrarii.Negrala asta de la baza lucrarii este pe interior si nu prea este vizibila in timp ce vorbesc, doar daca casc gura si se uita cieva in gura mea.Dentisul meu s-a facut ca nu vede acest lucru.Dar eu nu inteleg de ce se pateaza asa de tare lucrarea de la tigara si cafea doar in jumatate de zi.Si de cind mi-a pus lucrarea asta in gura ma doare timpla.Nu este o durere mare, este siciitoare.Designul maselelor.sint ca niste cuburi.Adica plati, nu au striatii.Micarea este presata nu taita.Si cind i-am zis doctorului a zis ca e greu sa-mi faca striatii pe masele ca eu am avut dintii mici.Si cind am intrebat eu ce fac de acum incolo, maninc cu paiul?. nu mi-a dat nici o explicatie.Cind m-am hotarit sa-mi fac toti dintii eu nu am stiut ca o sa i-mi slefuiasca dintii in halul asta, pina in ziua cind mi i-a slefuit.Ca daca stiam.nu-mi mai puneam lucrare in toata gura.Timpul nu mai poate fi dat inapoi, de acum incolo vreau sa stiu ce trebuie sa fac ca nu am bani sa-mi schimb lucrarea mereu.M-a costat 3500 euro.
0
27-02-2010, ora 21:09
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu inteleg ce este cu acea inegreala a lucrarii, nici un material nu se coloreaza de dimineata pana seara, cu atat mai mult ceramica care si in timp isi pastreaza culoarea initiala. In ceea ce priveste durerea din tampla este normal sa o aveti atata timp cat pe fata ocluzala(adica pe suprafetele pe care mestecati)ale maselelor spuneti ca nu exista nici un relief. Masticatia se face in mod natural pe masele si de aceea nici nu sunt plate.In momentul in care o plomba sau o coroana se face fara acest relief ocluzal, efortul masticator este mai mare, ceea ce se resimte prin durere in aritculatie.Daca aceasta problema nu se remediaza, in timp problemele se vor agrava. Parerea mea este ca lucrarea trebuie schimbata si refacuta corect. In momentul in care se slefuiesc dintii, medicul trebuie sa se asigure ca este suficient spatiu ocluzal pentru a fi modelate corect aceste suprafete. Va doresc succes si sanatate!
0
27-02-2010, ora 23:26
bren888
Nu este medic/terapeut
bren888
Buna seara.Multumesc Dr AS pentru raspuns.Am inteles ca saptamina viitoare mi se va face o alta lucrare.Va fi a 3 a.Daca a dat gres de 2 ori oare va fi bine la urmatoarea lucrare?Ca tare m-am saturat sa manic numai cu "paiul".Intr-o luna am slabit 4kg jumatate.Asa se intimpla cind mergi la detist, nu mai poti minca nimic si dureri de diti si masele in fiecare zi, la cald la rece?Bineinteles ca nu la toti dintii si maselele au fost scosi nervii in totalitate, au mai ramas acolo resturi de nervi.Ce fel de radiografie ar trebui sa-mi fac pentru a vedea daca intradevar a facut treaba cum trebuie pe toate canalele?Ca mi-e cam frica sa-l las sa-mi cimenteze lucrarea si dupa aia sa am dureri de dinti.
0
27-02-2010, ora 23:36
bren888
Nu este medic/terapeut
bren888
Am uitat sa intreb.Totusi de ce se fac dintii in halul asta de dimineata pina seara?E posibil sa nu fie portelan?Daca nu ii spal 2 zile deja gata, se fac oribili.De ce?Am intrebat medicul meu si mi-a zis sa ma clatesc cu apa de gura.Dar.degeaba.Dar eu beau apa multa in timpul zilei si tot uriti se fac de dimineata pina seara.De ce?
0
28-02-2010, ora 10:05
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Am spus ca nici un material nu isi modifica culoarea asa repede cu atat mai mult ceramica, care are o stabilitate coloristica foarte buna in timp. Chiar nu stiu sa va raspund. Ar trebui sa insistati sa vi se dea un raspuns clar, nu "abureli". In privinta nervilor scosi, vi s-a spus ca au mai ramas resturi? Pentru ca mi-e greu sa cred ca ar fi inceput pulpectomiile fara sa le finalizeze. Ar trebui sa faceti o radiografie panoramica pe care o sa se vada toti dintii. O obturatie de canal se vede ca un fir alb pe toata lungimea radacinii pana la varf (atentie ca pe masele sunt mai multe radacini- de regula 3 la maselele superioare si 2 la maselele inferioare, dar cu trei canale- deci vor trebui sa fie 3" filamente" albe pe radiografie. Oricum, inainte de cimentare obligatoriu sa faceti radiografie. Succes!!
0
28-02-2010, ora 13:01
bren888
Nu este medic/terapeut
bren888
Multumesc pt raspuns.Am sa vad cum o sa sa fie cu lucrarea noua, daca se face la fel ca asta.In privinta nervilor scosi, stiu ca toti dintii care nu aveau carii au fost si ei gauriti(ca masele erau gaurite deja)si a umblat cu iste ace in ei dupa aia a bagat niste fire albe, cred ca filamente, la capat erau un pic colorate, dupa aia mi-a sigilat toti dintii si toate maselele si dupa aia nu am avut nimic timp de vreo citeva zile dupa aia au inceput durerile de dinti si masele, am facut radiografie si nu se vede decit la niste masele ca au filamente, astea au fost tratate de alt medic.In rest la celelalte masele si dinti se vede ca o umbra alba, nu firicele albe mai multe bagate in masea.Oricum am sa mai fac o radiografie dupa ce o sa-mi zica ca a terminat cu tratarea dintilor mei.Oricum docotul are si el radiografie si a vazut ce a facut dar atunci m-a intrebat daca ma doare(la vremea aia nu ma durea nimic)si gata a lasat asa, se grabea sa-mi cimenteze lucrarea, noroc ca au inceput durerile de dinti mai repede si lucrarea nu e buna.Mai am inca o intrebare.Cum as putea verifica daca lucrarea este intradevar din portelan?Pe factura scrie coroana hera ceram total fizionomica pe suport metalic.Multumesc inca odata pentru raspunsuri.
0
28-02-2010, ora 20:26
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Puteti verifica in momentul in care se face proba de metal a lucrarii: metalul de la lucrarile metalo-ceramice este neted pe toate suprafetele, fara nici o retentie. La lucrarile metalo-compozit(asa numitul semiportelan) metalul are niste retentii pe suprafata lui-santuri, un fel de "bobite"- retentii necesare pentru a "tine" partea de compozit
0
17-03-2010, ora 08:42
darius-ion
Nu este medic/terapeut
darius-ion
Buna dimineata!
Am si eu o problema. Am facut niste coroane dentare de portelan., sus si jos..totul e ok.mi s-au fixat..pot manca..doar ca ultima coronita pusa ieri.o simt cam rau la masticatie..ma doare cand mestec pe partea ei, desi stomatologul mi-a zis sa mananc abundent in aceasta zona pana imi lipeste definitiv coronita..sa vada cum se comporta. Va adresez rugamintea sa-mi explicati daca este normal sa ma doara daca mananc pe ea...localizarea este jos-partea dreapta de la premolar pana in spate.Astept raspunsul dvs si va multumesc!
0
17-03-2010, ora 10:42
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua. cauzele pot fi mai multe: coroana poate fi prea inalta, tratamentul de canal de sub ea poate sa nu fie corect, sau poate este corect dar este prea recent, dintele fiind inca sensibil, poate e o problema de fapt cu adaptarea marginilor coroanei si va doare gingia nu dintele etc. acestea sunt doar presupuneri. cel mai bine isi va da seama medicul dvs care cunoaste toate etapele de tratament pe acest dinte. semnalati-i problema la urmatoarea vizita si el va decide ce e de facut. probabil va amana cimentarea definitiva a lucrarii pana cand trece durerea.
0
01-07-2011, ora 18:39
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
@sylvia00
esti tanara asculta ce-ti spune d0amna doctor, pai te costa mai mult lucrarile decat aparatul, iar aparatul merita pe cand lucrarile peste 5 ani le scoti, pana la 50 de ani n-o sa mai ai niciun dinte.
dintii carora li se scot nervii, se inegresc si macina, dupa 5 ani trebuiesc scosi.
0
12-07-2011, ora 12:54
Dmaria
Nu este medic/terapeut
Dmaria
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema: sotul meu are o lucrare metalo acrilica in fata sus (5 dinti imbracati dintre care mai are doar 3, ceilalti 2 fiind extrasi), o lucrare destul de veche pe care ar dori sa o schimbe cu o coroana ceramica. Problema este ca ne e foarte teama ca atunci cand ii va fi data lucrarea veche jos sa nu se rupa si dintii care au mai ramas, fiind foarte polizati in momentul cand i s-a pus lucrarea. De curand si-a schimbat o lucrare pe care doctorul cu care am lucrat s-a chinuit destul de tare sa o scoata, ranindu-i gingia destul de rau...si ne-am cam speriat, dintii din fata fiind destul de firavi...
As vrea sa va intreb care este metoda prin care se da o lucrare veche jos? noi suntem din Pitesti, daca ne-ati putea recomanda un doctor bun v-am fi recunoscatori.
Multumesc
0
11-09-2012, ora 03:20
andreea1213
Nu este medic/terapeut
andreea1213
Buna ziua!
Stiti cumva daca este posibila aplicarea unei coroane dentare asupra unui premolar din partea de jos, care are nervul scos, fara sa mai fie necesara anestezia prin injectare? Mentionez ca atat nervul de la premolarul respectiv, cat si cel de la molarul imediat urmator au fost scosi prin alta metoda de paralizare a nervului decat aceea a folosirii injectiei, tocmai pentru ca am o frica enorma pentru ace ( in special cand ma gandesc la o injectie facuta in gura!!).
Multumesc anticipat si sper sa nu fie o intrebare prea puerila. Astept cu nerabdare un raspuns.
0
12-09-2012, ora 22:41
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
in conditiile in care dintii care urmeaza sa fie acoperiti cu coroane au deja tratamentul de canal facut, nu mai este necesara anestezia. orice interventie asupra acestor dinti va fi nedureroasa, deoarece ei nu mai sunt vitali 9 nu mai au nerv)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: