corp astragal fracturat

31-03-2008
RADUCANU DUMITRU
Nu este medic/terapeut
RADUCANU DUMITRU
am fost operat acum 4 luni astragalul rupt a fost prins cu 3 suruburi nici la acest a data nu calc cu piciorul operat cit poate dura aceasta reuprare.
multumesc
6 comentarii
0
16-05-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Fractura talusului (popular sau arhaic, astragal) este o fractura grava, cu consecinte serioase. In principiu, chiar operata perfect, ea poate avea consecinte serioase asupra functionalitatii retro-piciorului. In functie de localizarea fracturii prognosticul este fundamental diferit, de unde si perioadele diferite de recuperare. Nu trebuie sa neglijati starea piciorului, altfel riscati consecinte functionale grave.
0
16-10-2008, ora 00:00
djlucin
Nu este medic/terapeut
djlucin
Acum 1 an si 2 luni am fost operat la picior cu diagnosticul fractura astragal.A fost prins in 2 suruburi.Anul acesta in sept. am fost operat din nou pt a extrage cele 2 suruburi.Am dureri si acum dupa operatie si cand merg mai mult ma supara foarte tare si se umfla.Nu am facut recuperare pt ca nu m-i sa spus si nici nu stiu cum sa fac.Va rog spuneti-mi ce sa fac?Multumesc
0
16-10-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Va repet primul meu raspuns: Fractura talusului (popular sau arhaic, astragal) este o fractura grava, cu consecinte serioase. In principiu, chiar operata perfect, ea poate avea consecinte serioase asupra functionalitatii retro-piciorului. In functie de localizarea fracturii prognosticul este fundamental diferit, de unde si perioadele diferite de recuperare.
Pentru a ma pronunta asupra starii de sanatate a D-voastra trebuie sa consult piciorul, sa studiez radiografiile in dinamica lor si abia apoi sa propun un tratament sau o conduita.
Cu deosebita stima,
Dr.Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-04-2009, ora 18:47
badilagabriela
Nu este medic/terapeut
badilagabriela
buna seara,
am fost operata cu 30 de ani in urma de fractura cominutiva astragal, maleola interna, luxatie tibiotarsiana;
a fost efectuata artrodeza subastragaliana, osteosinteza, la spit municipal;
acum am dureri extrem de mari, pina la a nu mai putea merge;
credeti ca se mai poate face ceva pentru mine? va multumesc, astept cu speranta un raspuns din partea dumneavoastra.
0
15-04-2009, ora 18:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Trebuie sa analizez in detaliu situatia D-voastra, cu tot istoricul, radiografii etc.
Oricand exista solutii.
Ma puteti contacta in privat, pe mail.
Cu deosebita stima,
Dr.Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
24-08-2009, ora 11:55
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Fractura de astragal este intr-adevar o afectiune cu prognostic functional oarecum rezervat. Functie de localizarea pe os a fracturii in sine si tinand cont de frecventele situatii de subluxare sau luxare partiala sau totala, exista permanent pericolul interceptarii sursei de vascularizatie a osului. Acest fapt conduce, ca si in cazul altor oase din vecinatate, la fenomene de osteonecroza aseptica, cu distrugerea progresiva a substantei osoase. De aici necesitatea, pe de o parte, a unei interventii chirurgicale rapide dupa fractura, in maxim 2-6 ore, iar pe de alta parte, nevoia de interventii corective (ev. artrodeze) in timpul II, adica la aprox. 1-2 ani dupa fractura, daca se constata prezenta necrozei avasculare. O abodare moderna, pe care noi o practicam in Centrul Pilot Constanta, este explorarea RMN cu substanta de contrast a zonei, iar in cazul detectarii pe aceasta cale a edemului osos ce prevesteste / insoteste necroza, asocierea tratamentului ortopedic cu oxigenoterapia hiperbara, cu rezultate favorabile si evitarea de multe ori, a interventiilor tardive.
Cu stima,
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie-Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul