Cos extrem de aproape de o alunita

26-06-2016
DomnulAnonim
Nu este medic/terapeut
DomnulAnonim
Buna ziua, am o alunita (de la varsta de 6 ani) pe obraz, partea dreapta, de dimensiuni destul de mari (3-4mm diametru, maro, proeminenta). Si tatal meu a avut, in acelas loc, deci nu ma ingrijoreaza marimea, culoarea ei, etc.

Ieri seara, ma uitam in oglinda si am vazut un cos alb extrem de aproape de alunita, asa ca am facut ce fac eu cu majoritatea cosurilor, si l-am stors. Nu am fortat alunita, am fost foarte prudent, si am folosit un inel ca sa o storc. A iesit putin sebum(de asteptat) iar pe final foarte foarte putin sange(a iesit odata cu sebumul, nici nu cred ca era 1 mililitru, era putin rosu la culoare sebumul). Zona din jurul ei e putin rosie(probabil de la inel?), alunita nu pare a fi crescut, nu doare, dar cosul era foarte foarte aproape(chiar pe marginea alunitei).

Credeti ca e nevoie sa ma duc la un medic? Sunt ocupat cu multe hartii legate de un transfer, si am mai avut parte de cosuri sparte din care iesea chiar mai mult sange, dar acesta mi-a atras atentia fiind aproape de o alunita (si stiu ca ele sunt cancerigene daca sunt ranite)
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar alunițele?
  • Aluniță sau cancer de piele?
  • MIT: Alunițele cu fire de păr nu sunt maligne (canceroase)
  • Alunițele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din alunițe noi, decât din cele existente deja
  • Alunițele și petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de alunițe și cancerul de piele
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  •