Cosuri la baza penisului, si NU SUNT Papile Perlate!

01-08-2007
Victorx
Nu este medic/terapeut
Victorx
mi-au aparut de 2 zile niste cosuri mici si albe la baza penisului, cam in zona unde incepe sa creasca par, mi-au aparut in urma contactului sexual, dar protejat! Nu ma dor, nu ma mananca, si nu se pot stoarce. La inceput au fost numai 2 dar acum au inceput sa se inmulteasca si sa se extinda pe zona unde creste par si de jur imprejurul penisului, la baza. am mai citit pe forum si am cautat imagini si nu par a fi Papile perlate ale penisului, par a fi altceva. Inca nu am fost la dermatolog, sper sa gasesc ajutor aici! Multumesc
11 comentarii
0
01-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Papulele perlate ale penisului se gasesc la nivelul glandului (capul penisului) nu la baza sa ! Daca acele "cosuri" s-au inmultit, inseamna ca ar putea fi ceva viral, adica vegetatii veneriene sau molluscum contagios. In ambele cazuri tot la dermatolog trebuie sa ajungeti !
0
01-08-2007, ora 00:00
Victorx
Nu este medic/terapeut
Victorx
ok, multumesc pentru raspuns.
0
05-02-2008, ora 00:00
aurelt
Nu este medic/terapeut
aurelt
ai fost la medic si ce ti-a zis? imi poti spune si mie ca cred ca am si eu aceeasi problema.mersi astept raspuns
0
05-02-2008, ora 00:00
aurelt
Nu este medic/terapeut
aurelt
ai fost la medic si ce ti-a zis? imi poti spune si mie ca cred ca am si eu aceeasi problema.mersi astept raspuns
0
06-08-2009, ora 18:34
Iorgul
Nu este medic/terapeut
Iorgul
Stimate domnule doctor!

Am o mica problema cu doua perchi de bubite mici si albe, plasate in apropierea frenulumului. Am fost investigat de o doamna doctor dermatovenerolog acum 3 ani.Am facut analize de sange cu rezultate bune in sensul ca nu mi s-a depistat nici o boala venerica grava. Mi s-a spus ca am o ciuperca si mi s-a prescris o substanata cafenie, pentru VIDANJARE, dupa cum spunea doamna doctor, care dadea o senzate de ardere la aplicare. Am urmat tratamentul si intr-adevar, dupa o scurta perioada mi-a dispratut o bubita dar apoi mi-a crescut din nou insa mult mai mica, tot in acel loc. Problema e ca dupa doua flacoane de vreo 10-15 ml, am pierdut reteta iar doamna doctor a plecat din tara, si nu am mai avut timp sa caut alti medici. V-as fii recunoscator, daca mi-ati da un sfat in sensul celor de mai sus! Eventual despre de medicament era vorba, ca sa-l procur de la farmacie sau ce e de facut? Multumesc anticipat!
0
07-08-2009, ora 19:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Acele "bubite" sunt 2 glande, in concluzie NU trebuie tratate !!
0
08-08-2009, ora 21:24
Iorgul
Nu este medic/terapeut
Iorgul
Multumesc frumos, domnule doctor! Era sa realizez o greseala!
Cu deosebit respect, Vladimir P.
0
02-06-2010, ora 23:18
cyclopedicul
Nu este medic/terapeut
cyclopedicul
Acum un timp(cam 0 luna in urma mi-a aparut pe glandul penisului o serie de puncte rosii.care apoi au trect si in zona preputului.Desi nu sunt medic am banuit ca am facut o balanita si ma-am tratat cu spalaturi pe zona afectata cu apa in care am dizolvat Bicarbonat de potasiu(o lingurita la 250ml), apoi am uns zona cu Nidoflor crema.Afectiunea aste in curs de vindecare.Problema este ca nu stiu de unde am luat aceasta boala(analizele sotiei sunt negative microbiologic, iar eu nu am fost la alta femeie).Undeva am citit ca aceasta boala se poate declansa si ca urmare a stresului(!?), dar am mari rezerve... Este posibil sa o fi luato de la un WC public? Cu multumiri si cu sanatate.
0
14-06-2010, ora 21:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Dumneavoastra nu sunteti medic, insa v-ati pus singur un diagnostic, iar acum incercati sa-l sustineti!
Punctele rosii puteau fi doar o iritatie, iar nidoflorul, care contine cortizon, a fost eficient.
In niciun caz nu erau in legatura cu stresul !
0
24-06-2010, ora 16:58
angeldud
Nu este medic/terapeut
angeldud
Problema mea e urmatoare: mi-au aparut niste puncte rosi pe capul penisului pe partea dreapta doar iar mai jos tot pe partea dreapta pielea este rosie nu f tare putin. care credeti ca ar fi problema? mi-a aparut azi de dimineata. raporturi sexuale am facut cu 2 fete dar acum o saptamana, iar astea mi-au aparut azi de dimineatza.
0
06-07-2010, ora 21:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu stiu!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •