Cosuri la nivelul scalpului [ ajutor ]

29-03-2011
ghitza1992
Nu este medic/terapeut
ghitza1992
Buna ziua. Am o problema la nivelul scalpului. De aproximativ 5-6 luni au inceput sa imi apara diferite cosuri pe scalp. Acestea sunt destul de dese, si destul de mari. Regiunea din jurul cosurilor este rosie. Nu am mancarimi insa cosurile sunt dureroase. Sub piele se simte ceva moale, la locurile unde sunt cosuri, ca si cum sub piele ar fii puroi. De vre-o 2 luni, in unele locuri, in care am avut acele cosuri, mi-au aparut pete fara par. Momentan, pe scalp am diferite puncte in care parul lipseste datorita acestor cosuri. Ce pot face ? Pot scapa cumva de ele ? Am incercat sa ma spal mai des pe cap ( de 2 ori pe zi ) sau mai rar ( o data la 2-3 zile ) Problemele sunt aceleasi. Mentionez ca am folosit sampon Mediket Ictamo timp de 2 saptamani, cu aplicare dimineata si seara, insa fara rezultate. Astept raspunsul dvs. Multumesc
1 comentarii
0
29-03-2011, ora 16:40
mariana-florentina
Nu este medic/terapeut
mariana-florentina
acum cativa ani m-am lovit la cap si mi sa format un chist. am mers la medic pentru ca ma durea foarte rau si crescuse foarte mult si mi s-a spus ca am un chist sebaceum. M-am operat si acum imi creste iar. Dupa cate am inteles eu chisturile sebaceum formeaza puroi in schimb la mine nu se formeaza puroi si este foarte tare. Nu inteleg nimic si as vrea sa mi se spuna si mie o parere cam despre ce este vorba si ce ar trebui sa fac. Va rog mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.