cosuri pe pielea capului

20-01-2009
nicol1988
Nu este medic/terapeut
nicol1988
prietenul meu are 37 de ani si de aproximativ 2 ani are niste cosuri pe pielea capului. el spune k ii apar mai mult dupa cantactul sexual, a fos la un medic in germania si i.a dat un unguent dar nu are nici un efect. a schimbat foare multe sampoane dar tot nu a mers. va rog sa imi dati un sfat. va multumes anticipat
4 comentarii
0
21-01-2009, ora 12:25
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
1.Sa se tunda f.scurt.
2.Sa degreseze seara cu spuma de ras, apoi spala cu apa calda (sau cu lotiune pt. ten acneic)
3.Sa regleze ph-ul pielii cu un gel (de ex."lipocontrol gel" - de la Juliette Armand - e mai eficace!
4. daca ii apare si matreata, sa cumpere Nizoral-crema si sa dea la spalat pe cap, dupa sampon (cu nizoral), apoi spala si clateste.
bafta
0
26-01-2009, ora 14:45
nicol1988
Nu este medic/terapeut
nicol1988
multumesc foarte mult, sper sa dea rezultate!
0
29-03-2009, ora 04:48
ameu
Nu este medic/terapeut
ameu
Buna tuturor. Am si eu o problema cu cosurile pe pielea capului. Imi apar in principiu de 2 ori pe an, tin 3-4 saptamani si sunt dureroase. As dori sa aflu care este cauza aparitiei lor si sa-mi recomandati un remediu naturist eficient.
P.S. Mi se fac deasemenea si furunculi.

Va multumesc!
0
09-03-2010, ora 00:04
rocafella
Nu este medic/terapeut
rocafella
Fix aceeasi problema o am si eu. Apar niste cosuri/bube cu puroi doar pe pielea capului, cam odata la 2 luni, tin cam 3-4 sapt. De 4 ani ma chinui cu ele... am fost la 5 dermatologi, am luat tot felul de antibiotice, am dat cu tot felul de creme si medicamente pe pielea capului. Am facut analize la secretia (puroiul) din aceste cosuri la 2 laboratoare de analize... Nici un rezultat... cand apar se impanzesc imediat pe tot capul, dor fff tare, catiodata nu pot nici dormi. Partea cea mai nasoala e ca aun inceput sa apara si pe fata, prin zonele cu par...nu ma pot unde, nu ma pot barberi... o data la 2 luni arat ca un salbatic barbos si cu par lung... Am ajus la disperare.

Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •