cot sarit din articulatie

19-02-2008
puica
Nu este medic/terapeut
puica
in noiembrie anul trecut fetitei mele i-a sarit cotul din articulatie.am fost la pediatrie cu ea si chirurgul i l-a pus la loc.acum la inceputul lui feb i s-a intamplat iar, iar am fost la pediatrie iar i l-a pus la loc.medicul mi-a zis ca pana la 3 ani toti copiii sunt predispusi la asa ceva.va rog, cine stie detalii despre acest lucru, cum se numeste sa imi trimita si mie raspuns.va multumesc
3 comentarii
0
17-10-2011, ora 21:37
Dr. Serban Constantin
Chirurgie pediatrica, Brasov
Dr. Serban Constantin
Buna ziua,
Din cele spuse de d-voastra cred ca este vorba despre o pronatie dureroasa a cotului, adica o subluxatie a oaselor ce compun articulatia cotului. Reducerea ortopedica este foarte usoara si se poate practica imediat dupa incident..
Recidivele sunt, de regula, frecvente dar pe masura ce copilul creste, ligamentul inelar se intareste si nu mai permite subluxarea capului radial.
Exista situatii, rare, cand se produce si desirarea/ruperea acestui ligament dar in asemenea situatii recidivele sunt foarte frecvente si este nevoie de interventie chirurgicala.
Cu respect,
Dr, C, Serban,
medic primar chirurgie si ortopedie pediatrica
0
05-02-2012, ora 09:08
95pitigoi95
Nu este medic/terapeut
95pitigoi95
Buna! Ma numesc Lucian si in urma cu 3 saptamani am cazut si la contact cu solul mana dreapta mi-a sarit din cot!dupa 3 saptamani de ghips, mana nu o pot indrepta complet si nici indoi decat la 90grade.
Va rog datimi niste sfaturi in legatura cum as putea sa ma recuperez?!
astept sfaturile voastre!
0
25-02-2012, ora 17:29
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in rpima faza ar trebui sa stim cati ani aveti si ce tip de luxatie a fost, cum s-a produs repozitia si daca mobilitatea si stabilitatea a fost perfecta in narcoza. ne-ar trebui si radiografiile cu cotul luxat si cel dupa repozitie.
poate fi si o redoare articulara dupa imobilizarea ghipsata insa poate fi vorba si de foarte multe variante mult mai grave. si cel mai important ar fi un examen fizic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  •