coxartroza

23-06-2010
stanel
Nu este medic/terapeut
stanel
acu, 1 luna am fost operat la soldul sting -proteza, inurma operatiei am ramas cu dureri ladegetul mare, amorteli, infurnicaturi si junghiuri puternice, se prelungesc pina la calcai, dr care m-a operat mi-a zis ca-i de la anestezie si-mi v-a trece, dar au devenit insuportabile durerile si nu stiu ce sa fac, ce ar putea fi ?
10 comentarii
0
23-06-2010, ora 22:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Poate fi o leziune a nervului sciatic, consecutiva interventiei chirurgicale.
Consultati urgent un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-09-2011, ora 14:56
Nechifor Cristian
Nu este medic/terapeut
Nechifor Cristian
Buna ziua,
Imi puteti spune la ce spital ati fost operat si ce fel de proteza s/a folosit?
Mulumesc
0
08-02-2012, ora 18:17
florin36
Nu este medic/terapeut
florin36
buna seara sunt si eu diagnosticat cu coxartroza bilaterala am dureri din ce in ce mai multe iau doar voltaren dar nici cu ele nu isi mai face efectu am facut fizioterapie anul trecut.imi puteti spune si mie car costa o operatie eu nu lucrez.dar daca ar fi sa ma angajez casa de asigurari imi poate plati costurile operatie ?si daca ridic o plasa am dureri foarte mari noaptea nu pot dormi.imi puteti spune un doctor de la targu mures sunt din acest judet
0
08-02-2012, ora 23:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ce varsta aveti si ce greutate/inaltime??
Care este cauza coxartrozei: obezitate, sport de performanta, traumatisme, displazie coxo-femurala, necroza capului femural, maladii reumatologice, tratamente cortizonice sau ce alta cauza??
In sistemul public interventia este gratuita, cu conditia sa o practicati intr-o clinica unde sa nu fiti obligat sa cumparati proteza, ci sa beneficiati de Programul National de Endoprotezare. In sistemul privat din Romania costurile protezarii soldului sunt de ordinul a 10.000-30.000 RON.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-02-2012, ora 11:11
Nechifor Cristian
Nu este medic/terapeut
Nechifor Cristian
in orice situatie evitati ca interventia sa va fie facuta de DR. Firica sau la Euroclinic.
Acest doctor mi-a lasat sotia paralizata si refuza sa isi asume orice raspundere, la fel si Euroclinicul, iar acest spital nu declara protezele in registrul national.
De ce oare?
Pentru a nu se sti care au fost ratate si constituie cazuri clare de malpraxis. Pentru ca pacientii sa nu se cunoasca si sa ii dea in judecata.
0
10-02-2012, ora 10:23
florin36
Nu este medic/terapeut
florin36
buna dimineata domnu doctor am 84kg, 1, 75inaltime, 36 ani coxartoza mia aparat din cauza ca am lucrat 3 ani de zile cu foarte multa apa in domeniul marmurei deci ar fi o sansa s fiu operat daca sunt asigurat sau va fi lista foarte lunga ptr lista de asteptare ?
0
10-02-2012, ora 12:33
florin36
Nu este medic/terapeut
florin36
sau un medicament pentru durere ca voltarenul nu isi mai face efectul pentru mine ce imi recomandati
0
10-05-2013, ora 19:11
mihaelaion2012
Nu este medic/terapeut
mihaelaion2012
Am fost diagnosticata cu coxartroza sold stang, in urma unei preluxatii de sold stang la varsta de 2 luni, cand am stat in ghips de la talie in jos pana la varsta de 8 luni. Un doctor ortoped mi-a recomandat sa aman protezarea soldului cat mai mult posibil, iar al doilea ortoped consultat, fiind si chirurg, mi-a recomandat sa ma opereze cat mai curand, cat degradarea soldului nu este mare, pentru a obtine rezultate spectaculoase in aceasta faza a bolii.
Intentionez sa consult si alti doctori.
Dvs. ce imi recomandati?
Mentionez ca am 34 ani, 1.65 cm inaltime si 52 kg, in ultimul an am lucrat exclusiv in picioare, acum sunt in concediu medical si incerc sa ma odihnesc cat mai mult.
0
10-05-2013, ora 21:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
o proteza de sold tine 15-20 de ani, dupa care trebuie schimbat, schimbarea protezei intotdeauna este mai complicata decat implantarea lui. Dvs la 34 de ani veti avea nevoie de cel putin 3 proteze in viata.
de acea momentul primei protetizari trebuie bine aleasa. nu conteaza ce arata radiografia, conteaza numai simptoamele: durerea, limitarea mobilitatii, scaderea calitatii vietii. in momentul in care nu veti putea sa mai efectuati activitatile zilnice, va veni timpul pentru proteza. avansarea coxartrozei nu afecteaza major dificultatea operatiei si rezultatele ei.
la aceasta varsta tanara eu as cauta un ortoped renumit in protetizarea soldului, pentru ca prima proteza este cea mai importanta
0
12-05-2013, ora 10:05
mihaelaion2012
Nu este medic/terapeut
mihaelaion2012
Da, am intuit ca va referiti la dl. dr. Balint, am explicat situatia in acest caz.
Eu sunt constienta ca este mult prea devreme pentru operatie, nici nu tin neaparat sa o fac, m-am documentat mult despre aceasta operatie, stiu ca trebuie sa o aman cat mai mult.
Atunci de ce ortopedul chirurg a insistat sa fac operatia cat mai curand, fiind cunoscut faptul ca proteza va trebui schimbata?
Am primit pareri contradictorii si de aici nelamurirea mea.
Ma gandesc la doua posibilitati:
- sa nu fac operatia si sa o aman cat mai mult, intrand in pensie pe caz de boala si avand mare grija sa ma menajez
- sa intru in pensie pe caz de boala, sa fac operatia si sa ma comport asemeni unei persoane varstnice (efort minim, menajare maxima) si asa proteza va rezista atat cat rezista in cazul unei persoane varstnice (20-25 ani macar).
Am inteles ca durata de viata a protezei la tineri este mai mica din cauza vietii active a acestora. Daca nu voi avea o viata activa, adica stat in casa si recuperare conform indicatiilor kinetoterapeutului, poate proteza va avea durata de viata mare.
In prezent nu am dureri foarte mari, dupa ce am intrat in concediu medical, ele s-au redus simtitor.
De doua zile s-au intensificat iar, aproape ca mi se intepeneste piciorul stang si ma doare enorm numai in zona inghinala, parca ma tine ceva acolo (ma doare si cand tusesc), dar sper sa se amelioreze.
Pot merge distante mari fara durere evidenta, abia la finalul drumului parcurs resimt oboseala si durere.
La urcatul scarilor este putin dureros, cat si la departarea piciorului stang in lateral.
Nu sunt dureri pe care sa nu le pot suporta, insa ma gandesc sa nu se intensifice dintr-o data si atunci sa fie necesara operatia.
Am luat Arcoxia dar nu a avut efect. In prezent fac tratament cu Gheara Diavolului si Cartilaj de Rechin, am comandat si Zeolit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Markerii urinari pot prezice afecțiunile oaselor survenite după protezarea de șold
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •