Coxartroza

19-06-2016
Matias
Nu este medic/terapeut
Matias
Buna ziua.
Mama mea are grave probleme de a se deplasa si dureri îngrozitoare si noaptea.A fost diagnosticata cu mai multe boli :guta, reumatism...la sfarsit ultimul diagnostic:coxartroza.Precizez ca are 63 de ani 1.70 înălțime, 120 de kg.Va rog frumos sa ma îndrumați care proteza de sold ar ajuta in cazul ei.Am inteles ca sunt foarte multe tipuri care ajung sa coste destul de mult.Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
20-06-2016, ora 13:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune problema protezarii soldului la aceasta greutate enorma: ar fi o grava greseala.
Mai intai va renunta la cele peste 50-60 kg in exces si, daca suferinta persista, se poate pune problema protezarii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-06-2016, ora 20:38
Matias
Nu este medic/terapeut
Matias
Multumesc!
0
20-06-2016, ora 22:40
Matias
Nu este medic/terapeut
Matias
Buna seara!
Va multumesc frumos pentru raspuns! Imi puteti spune daca exista atunci, ceva injectii sau proceduri, infiltratii pentru ameliorarea durerilor (înafara de analgezice).
0
20-06-2016, ora 23:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Atat analgezicele, cat si injectiile, infiltratiile sau orice proceduri sunt contraindicate, si asta dintr-un motiv major: pot lasa impresia ca pacientul poate continua sa traiasca cu aceasta greutate si fara suferinta, ceea ce este atat fals, cat si daunator sanatatii.
Durerea este un semnal de alarma major si nu trebuie combatuta inutil, deoarece atrage atentia asupa unei situatii grave (in acest caz, distrugerea articulatiilor din cauza obezitatii grave).
Mai curand trebuie tratata cauza reala: greutatea enorma si efortul exagerat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: