Coxartroza - Proteza de sold

109 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
13-06-2010, ora 15:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu siguranta ca veti rezolva problema.
Insa operatia este oarecum contraindicata la greutate mare, fiind de fapt mai mult decat inutila (proteza se poate luxa, se uzeaza repede, componentele se pot rupe etc etc).
Prin urmare, scaderea ponderala este acum mai importanta decat orice operatie, aceasta slabire determinand si ameliorarea spectaculoasa a durerilor. Este foarte posibil sa puteti amana pe timp nedefinit operatia daca durerile se reduc prin slabire.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2010, ora 09:59
vicoli
Nu este medic/terapeut
vicoli
Buna ziua.
Multumesc mult pentru raspunsul oferit.
Va trebui sa incerce sa slabeasca. La inaltimea de 1.76m, probabil va trebui sa aiba ~ 75kg.
O zi buna sa aveti.
Sanatate tuturor!
0
24-06-2010, ora 10:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu maxima indulgenta ar trebui sa aiba 65, maxim 70 kg.
Tineti-ne la curent cu evolutia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-09-2010, ora 04:15
elena90
Nu este medic/terapeut
elena90
buna ziua
sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns caci nu prea stiu ce sa fac. am 20 de ani si in urma cu mai mult de 3 luni am inceput sa am dureri la soldul stang, am facut radiografie si medicul mi-a zis ca trebuie sa pun proteza.sufar si de scolioza dorso-lombara dexoconvexa, as dori sa stiu daca aceasta ar fi o problema
pt. proteza de sold.am ~45 kg.si sub 1, 50m, nu cred ca greutatea este o problema dar am dureri cand pasesc si schiopatez iar daca merg mai mult obosesc iar durerea radiaza spre bazin si genunchi si spate. as dori sa stiu cat timp trebuie sa astept pt. proteza daca o plateste CAS si cu cat pot sa aman operatia in situatia in care ma aflu?
va multumesc, o zi buna.Elena
0
05-09-2010, ora 00:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ar fi excelent sa mai puteti amana operatia de protezare inca vreo 20-30 de ani, date fiind complicatiile inerente acestei interventii la tineri.
Cu stima,
Marius Uscatu, Chirurg Glezna si Ante-picior
0
12-04-2011, ora 15:10
raducanmihai
Nu este medic/terapeut
raducanmihai
Buna ziua.
Ma numesc Mihai Raducan, am 33 ani si am fost diagnosticat cu necroza aseptica de cap femural si coxartroza (bilateral). Mi s-a recomandat o proteza necimentata Stryker ABG 2 cuplu de frecare ceramic-ceramic. A aparut o diferenta sesizabila intre picioare cel stang fiind mai scurt. Am dureri mari, nu pot aproape de loc sa urc scarile, ma ridic/asez cu foarte mare dificultate si merg maxim cativa zeci de metri cu dureri mari. Inclusiv cand stau in pat trebuie ca la max 1 ora sa imi misc pozitia picioarelor, altfel incep sa ma doara rau. Practic, de cca 6 luni, stau 95 % din timp numai in pat. Operatia este iminenta si deja sunt programat pt prima operatie, la stangul urmand peste cateva luni si dreptul.
Intrebarile mele sunt urmatoarele :
-se repara diferenta dintre picioare ?
-o sa am voie sa merg pe bicicleta, snowboard si ski si sa fac sport in general, eu fiind destul de activ inainte (concursuri de mountain bike la nivel amatori, alergat, etc)?
-am 1.84 si cam 85 kg. Considerati ca e necesar sa mai slabesc ?
-la un stil de viata activ, avand in vedere si varsta mea (33 ani), la ce durata de viata sa ma astept de la proteza respectiva (Stryker ABG 2 ceramic-ceramic) ?
- exista riscul ca cuplul ceramic-ceramic sa se sparga si ma refer aici in special la insertia de ceramica din cupa, nu la capul tijei (bila)
Va multumesc
-
0
12-04-2011, ora 15:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pentru ca sunteti deja programat, va voi enunta principiile:
- la un pacient tanar (33 ani) durata de viata a protezei este de circa 3-4 ori mai scurta decat la unul varstnic, de 60-70 ani, motivul principal pentru amanarea la maximum a protezarii;
- proteza de sold va amelioreaza spectaculos calitatea vietii, insa exclude cu desavarsire orice sport in afara inotului si ciclismului lejer;
- proteza de sold permite deplasari minime, tocmai in scopul prelungirii maximale a duratei de viata;
- cuplul ceramica-ceramica este extrem de fiabil, insa are riscul spargerii componentei acetabulare. Aceasta inseamna excluderea totala a oricarui sport, mai putin inotul si ciclismul lejer;
- ar fi excelent sa mai slabiti vreo 5-6 kg, desi greutatea D-voastra nu este chiar catastrofala. Veti prelungi, logic, viata protezei...
In rest, succes maxim si tineti-ne la curent cu evolutia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-picior
0
12-04-2011, ora 18:18
raducanmihai
Nu este medic/terapeut
raducanmihai
Va multumesc pentru raspunsul rapid si la obiect. Operatia (prima, la piciorul stang) o sa o fac in 2 saptamani urmand ca cealalta operatie (dreptul) sa fie stabilita ulterior de dr chirurg.Am sa revin cu impresii dupa prima operatie.
Pana atunci, cu bunavointa dvs de a-mi raspunde, mai am cateva intrebari :
- inteleg perfect si e normal ca la o persoana tanara si, implicit, activa uzura sa fie mai rapida si inteleg ca durata de viata a protezei este influentata de mai multi factori dar nu ma asteptam ca raspunsul dvs sa fie 5-8 ani (daca am inteles si apeciat corect). Chiar asa putin tine in cazuri similare cu ale mele o proteza, ce din cate am inteles e buna dpdv calitativ ?
- cum se manifesta o proteza uzata ? Are joc, doare, limiteaza miscarile, etc ?
- daca tija si cupa sunt bine prinse, deci exceptand o dislocare din os a protezei, la o revizie se poate schimba doar capul (bila) si insertia de ceramica din cupa sau trebuie schimbat tot?
- ciclismul la un nivel "intensiv" nu e recomandat pentru ca posibilitatea de a cadea de pe bicicleta (cel putin pt mountain biking) e mai mare sau pt ca uzeaza proteza mai repede?
- la ciclism articulatia lucreaza fara toata greutatea corpului pe ea si teoretic uzura ar trebui sa fie mai mica decat chiar in cazul mersului.E corecta aceasta afirmatie ?
- este recomandat totusi sportul pt a stimula cresterea osului si fixarea tijei si a cupei( foarte important in cazul protezei necimentate) ? Va intreb pt ca am citit opinii atat pro cat si contra sportului (moderat, nu extrem sau sport de contact)
- cam dupa cat timp se poate pune greutate pe piciorul operat (proteza necimentata)
-la ce interval de la prima operatie ati recomanda-o pe cea de a doua (pt celalalt picior)

Va multumesc anticipat pt toate raspunsurile.
0
12-04-2011, ora 18:22
raducanmihai
Nu este medic/terapeut
raducanmihai
PS : Se repara diferenta aparuta intre picioare ?
0
15-04-2011, ora 15:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Desi v-am raspuns precis, va repet:
- este vorba despre un dispozitiv mecanic, supus tuturor regulilor de frecare, rezistenta, uzura, compresiune si avand o durata de viata exprimata in cicli (numar de miscari).
- uzura determina particule fine, receptateb de organism ca niste corpuri straine, care trebuie eliminate prin granuloame locale de corp strain, care ataca osul si-i scad rezistenta. Este asa-numita "boala a particulelor", ce determina expulzia protezei si pierderea "capitalului osos" din jurul componentelor protezei.
- veti intelege astfel de ce durata de viata a protezei este de circa 3-4 ori mai scurta la tineri decat la varstnici, mai ales in cazul activitatii fizice exagerate, sport etc. Este motivul pentru care interventia trebuie amanata pana dupa 45-50 ani...
- asa dupa cum v-am mai precizat, nu va recomand nici un fel de sport daca vreti tineti la "viata" si durata protezei.
- hotatarea va apartine in totalitate. Cresterea spectaculoasa a calitatii vietii (datorata protezei) are un pret, si anume complicatiile potentiale deloc neglijabile.
- indiferent de natura protezei (necimentata/cimentata), cat timp am lucrat intr-un mare centru de ortopedie din Franta, pacientii calcau inca din prima zi cu sprijin total pe membrul operat. In Romania insa, va trebui sa va supuneti regulilor chirurgului operator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-picior
0
18-04-2011, ora 15:16
Oana2189
Nu este medic/terapeut
Oana2189
Buna ziua. As vrea sa-mi dati niste informatii cu privire la valorile in testingul articular si muscular in coxartroza primitiva. va multumesc
0
18-04-2011, ora 16:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Veti rezolva foarte simplu protezarea cu buget minim, insa ar fi mare pacat sa incercati acest lucru la greutatea actuala.
Pana cand nu ajunge la 7o, maximum 75 kg, este mare pacat sa practicati interventia. Nu veti face decat sa intrati in lantul de mari complicatii datorate obezitatii: uzura exagerata, luxatia protezei, fractura oaselor din jurul componentelor protezei etc etc. Obezitatea reprezinta o cauza majora de suferinta articulara, dar si o contraindicatie absoluta pentru interventie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-04-2011, ora 16:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Scuze, a fost un raspuns destinat unei alte sectiuni.
S-a comis o greseala informatica si raspunsul a ajuns aici.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-04-2011, ora 18:29
Mihai D. Brasov
Nu este medic/terapeut
Mihai D. Brasov
buna seara
Acum o luna de zile am fost operat la mana dreapta in urma unei fracturi de metacarpian M5, fiindu-mi introdusa o brosa. Astazi mi s-a indepartat atela, iar mana este putin umflata. Credeti ca este normal?
Maine dimineata voi merge la kinetoterapie. Credeti ca aceasta ma va ajuta intr-un fel? Daca nu, ce fel de terapie imi recomandati si care credeti ca este perioada de timp in care imi voi recupera flexibilitatea degetelor ?
Credeti ca daca voi face zilnic la kinetoterapie imi va accelera procesul de recuperare?
Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra !
Cu stima,
Mihai Draganescu
0
18-04-2011, ora 21:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In acest caz kineto-terapia este nu numai utila, ci si strict indipensabila, o conditie obligatorie a unei bune recuperari a mobilitatii articulatiilor mainii.
Probabil veti avea nevoie de vreo 3-4 saptamani pentru recuperare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-05-2011, ora 12:34
andravanessa
Nu este medic/terapeut
andravanessa
Buna ziua... acum am aflat ca tatal meu are o boala numita coxartroza bilaterala... va scriu plangand acum k nu stiu ce sa fac... nu prea stiu despre boala asta si asi vrea sa ma ajutati va rog din suflet. ce se poate face? ce urmari are aceasta boala? si ce tratament poate sa ia ca sa-i aline durerea insuportabila care o are. eu am 23 de ani si vreau cu orice pret sa-l ajut...Il iubesc foarte tare ca sa-l vad asa trist.
0
12-05-2011, ora 12:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia nu este chiar atat de dramatica: nu este o boala ce afecteaza lumgimea vietii, ci doar confortul cotidian.
Exista o solutie spectaculoasa, cea a protezei de sold, care insa este total contraindicata in cazul obezitatii.
Ce greutate are tatal??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-05-2011, ora 13:49
raducanmihai
Nu este medic/terapeut
raducanmihai
M-am operat acum 2 saptamani la piciorul (soldul) stang(am 33 ani) si mi s-a pus o proteza totala necimentata (cuplu de frecare ceramic-ceramic). Ma simt excelent si recuperarea, desi citisem ca este foarte rapida, nu prea credeam ca e asa usoara. Inca nu am voie sa las greutatea pe piciorul operat pana la 6 saptamani de la operatie, cand se face un conrol si daca este totul in regula incep sa calc pe piciorul operat si incepe efectiv recuperarea locomotorie, musculara, etc. Acum ma deplasez cu un cadru cu roti si a trebuit sa imi cumpar un inaltator pentru WC, cu manere de sprijin, , vasul de toaleta fiind prea jos,. In septembrie urmeaza si dreptul, coxartroza fiind bilaterala
0
13-05-2011, ora 10:42
andravanessa
Nu este medic/terapeut
andravanessa
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul Dumneavoastra... Dar pe langa aceea boala mai are si hepatita, si a fost operat la cap cu diagnosticul anevrism in anul 2000.. Greutate are 85 kg, si varsta 50 de ani... trecand ore dupa ore parca de-abia mai merge.. imi indicati ca sa-i cumpar un cosmodisc reclama de la televizor, sau este in zadar?
Va multumesc neconditionat, si va doresc multa sanatate.
0
13-05-2011, ora 19:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai simplu si mai eficace tratament este normalizarea greutatii, de fapt conditia indispensabila a oricarui tratament imaginabil si posibil.
Cand, in ciuda normalizarii greutatii, durerile devin invalidante iar perimetrul de mers se restrange, se poate pune problema protezarii (artroplastiei) soldului. Efectul interventiei este unul spectaculos, trasformand un pacient invalid intr-unul cvasi-normal, insa totul trece prin normalizarea greutatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-05-2011, ora 00:22
doinitza25
Nu este medic/terapeut
doinitza25
Ma numesc Doina si am 18 ani.De la virsta de 3 ani am fost diagnosticata cu luxatue congenitala de sold.Incepind de atunci am urmat tratament si am facut citeva interventii chirurgicale insa fara folos.osul nu s-a aprins si in prezent merg schiopatind.cu citiva ani in urma am avut si un aparat de lungire, insa cit in sold nu este osul fixat la locul lui nu a dat rezultate aparatul.Medicii au zis ca unica solutie este sa mi se puna o proteza de sold dupa 18 ani.De mica urmez regulat proceduri fizioterapeutice, insa ma deranjeaza faptul ca schiopatez si desigur fiind fata ma deranjeaza si cicatricele lasate in urma operatiilor.Am hotarit impreuna cu medicul meu si cu familia ca peste un am sa mi se faca inca o operatie si sa mi se puna proteza...Vreau sa stiu daca operatia ma va ajuta si daca nu voi avea probleme si mai mari dupa aceasta...cum credeti ce ar fi mai bn de facut in aceasta situatie...multumesc anticipat.
0
28-06-2011, ora 15:10
catalina moisa
Nu este medic/terapeut
catalina moisa
buna ziua,
sunt din judetul botosani. soacra mea a fost diagnosticata cu artroza coxo femurala, are 62 ani, 1, 70m si 75 kg.are astm si e f speriata de faptul ca trebuie sa se opereze la sold.la noi in judet medicii sunt f aglomerati, ce clinica imi indicati?in ce consta interventia chirurgicala si care este perioada de refacere?
multumesc
0
16-02-2012, ora 10:52
Begum
Nu este medic/terapeut
Begum
Buna! Ce trebuie facut dupa 3 luni de recuperare dupa o operatie de proteza de sold la varsta de 60 de ani?
0
31-03-2012, ora 12:47
didiu
Nu este medic/terapeut
didiu
Buna ziua!! ma numesc Ovidiu si am 30 de ani. Sufar de coxartroza bilaterala din 2004, am fost propus pentru operatie dar cu suma de 200 mil lei vechi.As dori sa stiu daca atat costa o asemenea operatie si daca as putea sa merg din nou. Acum sunt mobilizat la pat.Urmez tratament cu embrel de 3 ani dar pana acum nici un rezultat, Va multumesc
0
31-03-2012, ora 13:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate, nu am inteles cateva detalii capitale:
- greutate/inaltime;
- cauza coxartrozei: aveti o maladie reumatologica autoimuna, avand in vedere tratamentul mentionat??.
Operatia nu costa nimic, proteza fiind asigurata prin Programul National de Endoprotezare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-03-2012, ora 13:34
didiu
Nu este medic/terapeut
didiu
la varsta de 6 ani am fost diagnosticat cu ACJ, , dupa un tratament incorect am ajuns la urmatoarele boli :
1. SPONDILITA ANCHILOZANTA CU DEBUT JUVENIL. FORMA MIXTA CU SACROILICITA STADIUL III
2. COXARTROZA SECUNDARA POST COXITA BILATERALA
3 AMILOIDOZA RENALA SECUNDARA
4 HIPERCOLESTEROLEMIE
AM 1, 73 cm si o greutate de 60kg. sunt mai multe medicamente care le iau dar nu stiu daca e bine sa le spun aici. va multumesc
0
31-03-2012, ora 14:03
raducanmihai
Nu este medic/terapeut
raducanmihai
Legat de pret : am 33 ani si mi s-a recomandat o proteza cu cuplu de frecare ceramic-ceramic si anume Stryker ABG 2, pentru ambele picioare. Protezele le-am cumparat eu si m-au costat cca 1800 euro / bucata (in lei : 7500 lei/buc), pretul fiind de acum 1 an (prima proteza), respectiv 6 luni cea de a 2-a. Bineinteles ca pretul variaza in functie de curs, de firma, de contractul pe care il are firma importatoare cu diferite spitale, dar asta este odinul de marime al pretului. Se plateste suma respectiva si firma trimite direct spitalului proteza.
0
31-03-2012, ora 14:20
didiu
Nu este medic/terapeut
didiu
5000 euro !! atat mi-a cerut. Eu pensionat pe caz de boala cu o pensie de 234.00 lei, mobilizat la pat, , , nu am nici o sansa pentru o asemenea operatie
0
31-03-2012, ora 21:34
raducanmihai
Nu este medic/terapeut
raducanmihai
Eu am spus ca 1800 euro a costat proteza, nu ca atat costa operatia.
0
31-03-2012, ora 21:36
didiu
Nu este medic/terapeut
didiu
atata mi-sa cerut mie 5000 euro tot
Adaugă un comentariu / răspuns
109 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •