cred ca am avut vegetatie! era posibil sa treaca?

16-01-2013
silviupistons
Nu este medic/terapeut
silviupistons
in urma cu 4 ani am apelat la serviciile unde fete! dupa cateva saptamani pe capul penisului mi-au aparut niste bubite mici albe care apoi s-au transformat in niste negi ce cresteau in fiecare zi! am mers la momentul respectiv la o doamna doctor ce mi-a spus ca am vegetatie si ca trebuie sa ma duc cat mai de urgenta la un cabinet medical si sa le tratez prin cauterizare! nu am apucat sa fac asta deoarece dupa cateva zile, timp in care eu m-am dat cu alifie triderm, acestea au inceput sa scada si apoi sa dispara definitiv fara sa ramana semne! de atunci nu am mai avut nici un fel de problema! tin sa prcizez ca nu simteam decat o mica mancarime, usor suportabila dar fara sa ma deranjeze la urinat sau la erctie etc. vreau sa aflu daca a fost cu adevarat acea boala, daca mai este vreun risc si daca e nevoie de un control medical sau analize! acum am o relatie stabila cu o fata si avem ganduri sa facem un copil! va afecta cu ceva asta? este nevoie sa imi fac niste analize speciale? unde se pot face? as fi interesat sa imi fac un set de analize complete pt orice boala venerica sau microbi! va multumesc si astept un raspuns cu nerabdare
3 comentarii
0
17-01-2013, ora 12:41
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Negii sunt cauzati de virusul HPV pentru care un barbat nu poate fi testat. Unele persoane il elimina din organism, altele traiesc cu el toata viata si continua sa il transmita persoanelor cu care au activitati sexuale neprotejate asa ca e posibil sa i-l fi transmis deja partenerei tale ori sa-l fi eliminat din organism intre timp inainte de a-l transmite si actualei partenere. Nu exista tratament impotriva acestui virus, practic odata contactat traiesi cu el pentru totdeauna daca nu ai norocul ca organismul tau sa il elimine singur. Daca partenera ta nu are inca negi ( chiar daca aveti o relatie ce dureaza de ani de zile), asta nu inseamna ca nu este purtatoare, ci doar ca are un sistem imunitar mai puternic si ca nu i-au aparut inca.
Oricum chiar daca tu si prietena aveti inca acest virus, asta nu va impiedica cu nimic sa aveti un copil si nu afecteaza nicicum sarcina. Totodata dupa cum am spus, e posibil ca tu sa fi eliminat virusul si sa nu i-l fi transmis partenerei.
0
17-01-2013, ora 17:29
silviupistons
Nu este medic/terapeut
silviupistons
cu partenera mea nu am avut pana acum contact sexual neprotejat! dar exista analize si laboratoare unde as putea sa-mi fac test de sida, sifilis sau alte boli? ar costa mult aceste analize?
va multumesc pt raspunsul dvs
0
19-01-2013, ora 12:29
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Iti poi face aceste analize la orice clinica, tot acolo vei afla si cat costa. Preturile difera de la o clinica la alta, asa ca intereseaza-te. Te poti interesa pe net, mai toat clinicile au si site unde au postate si preturile pentru fiecare analiza in parte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.