Cred ca mi-am rupt o alunita. | Forumul Medical ROmedic

Cred ca mi-am rupt o alunita.

01-08-2017
Anonim3333
Nu este medic/terapeut
Anonim3333
M-am scarpinat intr-o dimineata in crestet si am simtit ca am rupt ceva, insa n-am apucat sa vad ce anume. Nu a curs sange. Am rugat mai multe persoane sa se uite insa unii imi spun ca am rupt o coaja altii ca am rupt o alunita sau ca nu am rupt-o complet. Sunt foarte speriat, mai ales din cauza faptului ca, chiar daca ma duc la doctor, eu am un par foarte des chiar si atunci cand sunt tuns scurt si imi este frica, ca nu cumva sa nu poata sa-mi examineze corect pielea capului si sa-mi spuna ca sunt in regula cand de fapt nu sunt.
De asemenea toate astea s-au intamplat cam acum o saptamana si n-am avut cand sa ma duc la doctor deoarece n-am avut cum sa plec de la servici si nici nu prea am bani.
Apreciez orice raspunsuri imi puteti da.
Va multumesc!
2 comentarii
0
09-08-2017, ora 15:53
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Trebuie sa faceti dermatoscopie fotofinder si sa urmariti in timp aceasta alunita.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
18-08-2018, ora 19:11
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
@Anonim3333

Salut, pai orice alunita rupta trebuie prezentat de urgenta la medicul dermatolog.Daca nu ai bani asta nu este o scuza sau un motiv, sunt foarte multi medici dermatologi care lucreaza cu CAS.Te duci la medicul de familie, si cer bilet de trimitere pentru dermatologie, si specifici ce ai patit.Crezi ca daca stai si astepti, vei rezolva ceva ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  • Aluniță ruptă
  •