crema Vichy - umflaturi rosii, bubite + umflaturi la ochi

21-10-2008
karmeen
Nu este medic/terapeut
karmeen
mi-am luat o crema de la vichy ieri si m-am dat cu ea de vreo 2 3 ori in aceeasi zi. In aceeasi zi mi-au aparut e fata umflaturi rosii bubte multe intai pe barbie si apoi s-au extins pe obraji pana la ochi. Ma gadilau ft ft tare. Si azi dimineata m-am trezit fttttttttttttttttt umflata la ochi :((( iar petele rosii s-au transformat in buburuze pline cu apa. E alergie sau crema e de vina???:((((
5 comentarii
0
21-10-2008, ora 09:56
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Cel mai probabil e o alergie de la crema.Anumiti compusi ai cremei nu pot fi tolerati de pielea ta.
0
21-10-2008, ora 12:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cremele vichy sunt puternice si eu stiu ca o singura aplicare pe zi e suficienta.Nu mai folosi niciodata aceasta crema, faci o reactie alergica la unul sau mai multe componente ale ei. Ia crema cu tot cu prospect si du-te la medicul de familie.
0
21-10-2008, ora 14:13
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
pare a fi clar o alergie. nu te mai da cu crema, ia antialergic (claritine) şi eventual o cremă cu hidrocortizon
0
30-10-2008, ora 20:28
iulyk
Nu este medic/terapeut
iulyk
nu mai folosii cremele acestea ff tari...eu am folosit ceva pt matreata j mia cazut parull...noroc c am actinat la timp...puteam s raman fara el
0
10-11-2008, ora 14:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ai facut o reactie alergica din cauza unei intolerante sau sensibilitati la un compus chimic din crema.
De acum incolo daca mai patesti asa ceva, indiferent de ce vei folosi, ia niste Tavegyl (1 pastila sau 2/zi, depinde de cat de grava ti se pare alergia), in nici un caz sa nu iti dai pe fata cu unguent cu hidrocortizon, in special daca ai suferit sau ai mai mult de 5-6 cosuri sau comedoane pe fata pentru ca reactivezi sau inrautatesti leziunile acneice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •