crepitatii si durere coate

06-09-2013
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Buna ziua
Va rog lamuriti-ma daca este posibila o artroza la coate fara motivele clasice (utilizarea de unelte percutante, diverse solicitari etc)

Femeie, 44 ani, 78 kg, munca sedentara

De ceva vreme am crepitatii constante la miscarea articulatiei si durere la anumite miscari, mai ales daca ridic o greutate, la ambele coate. Nu am limitari de miscari (flexie sau extensie).

La examenul clinic efectuat de reumatolog (prea) urgent mi s-a pus diagnosticul de fibromialgie

Multumesc
10 comentarii
0
06-09-2013, ora 15:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg: aveti 78 kg la ce inaltime??
Desigur ca este posibila existenta artrozei: cel mai adesea se datoreaza excesului ponderal si supra-utilizarii (efort exagerat).
Fibromialgia se manifesta prin dureri musculare si mai putin articulare. Fibromialgia apare mai ales in cazul pacientilor anxiosi, depresivi, iar tratamentul este acelasi cu al acestor afectiuni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-09-2013, ora 16:59
Dr dunca ioan
Identitate neconfirmată
Dr dunca ioan
Buna ziua
Nu cred in fibromialgie (e de obicei un diagnostic de excludere)
poate e un inceput de arthroza ( nimic grav) dar m as gindi la epicondilita cotului mai frecventa; Cotul tebuie vazut de orthoped.
Dr Dunca ioan
0
06-09-2013, ora 19:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va multumesc din suflet ca interveniti dupa orice postare a mea, fie repetand cele precizate de mine, fie contrazicandu-ma fara motiv.
Este perfect colegial si etic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-09-2013, ora 23:10
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc mult pentru raspunsuri

Chiar am crezut ca am scris inaltimea, scuze- 1.65

Tot nu inteleg cum supraponderabilitatea are legatura cu artroza unei articualtii neportante? Inteleg ca genunchii imi sunt afectati din aceasta cauza, dar de ce coatele si degetele

Diagnosticul de fibromialgie mi s-a parut pripit pentru ca nici macar nu s-a verificat prezenta numarului minim de puncte dureroase caracteristice. Nu am redoarea de dimineata caracteristica fibromialgiei.

Am fost si la ortoped, dar clinic nu s-a decelat nimic, pentru ca nu am limitari de miscari (inca). Ba inca mi s-a spus f clar ca la cot nu se face artroza in absenta traumatismelor, eforturilor fizice, vibratiilor, etc

Cracmentele insotite de dureri la anumite micari mai ales la mutarea unor greutati pot fi caracacterisitce epicondilitei?
0
25-09-2013, ora 11:34
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Buna ziua

femeie, 1.65, 78 kg, munca sedentara, fara istoric de solicitari, sport de performanta
Revin cu o actualizare

Am mai multe articulatii simetrice afectate (portante si neportante) de ceea ce pare o artroza incipienta, cu cracmente si dureri in anumite pozitii si solicitari, fara tumefieri, fara caldura locala.

Va rog lamuriti-ma, daca este exclusa poliartrita reumatoida si fibromialgia, m-as putea incadra aici:

"Recent însÃ¥, a fost elaboratÃ¥ o conceptie nouÃ¥, conform cÃ¥reia artroza ar fi în realitate o boalÃ¥ inflamatoare sistemicÃ¥. În acest caz, termenul de osteoartritÃ¥, utilizat în literatura anglosaxonÃ¥, ar putea fi considerat ca vizionar.

Trei directii de cercetare si de gândire au acreditat aceastÃ¥ nouÃ¥ paradigmÃ¥ a bolii artrozice:
descoperirea mecanoreceptorilor condrocitului,
definirea ¡esutului adipos ca un organ endocrin si
reactivarea tardivå a unor gene."

Multumesc
0
25-09-2013, ora 11:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In medicina nimic nu este exclus, ar fi absurd sa excludem ipoteza bolii inflamatoare sistemice...
Lucrurile sunt, de fapt, mult mai simple, iar eu va pot reproduce strict experienta mea personala de vreo 15-20 de ani: 100% din pacientii supraponderali pe care i-am consultat in cariera mea aveau articulatiile distruse (portante sau neportante), iar dintre pacientii cu artroza, peste 95% erau supraponderali, sportivi etc...
As fi foarte curios sa citesc rezultatele acestui studiu aplicate strict pacientilor normo-ponderali si mai ales ne-sportivi (este evident ca activitatile profesionale solicitante, sportul de performanta si, in general, sporturile agresive cum sunt jogging-ul, foot-ball-ul, tenis-ul, distrug articulatiile ultra-rapid).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-09-2013, ora 11:52
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc mult de raspuns


Experienta dvs ref. la articulatiile neportante distruse la pacienti suprapinderali ar confirma ipoteza definirii tesutului adipos ca ca un organ endocrin...

Asadar, din nou la slabire...
0
25-09-2013, ora 11:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, ati inteles, nu putem sub nici o forma sa eludam singurul element esential, logic si perfect aplicabil, si anume mentinerea greutatii normale...
Stiu ca este dificil, insa cu cat constientizati mai tarziu necesitatea logica a scaderii ponderale, cu atat va veti confrunta cu distrugerea masiva si ireversibila a articulatiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-09-2013, ora 12:03
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc, apreciez foarte mult contributia dvs la acest forum
0
25-09-2013, ora 12:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va multumesc si eu, ati inteles efortul meu de a fi total "impotriva curentului", insistand pe necesitatea mentinerii greutatii normale sau a reducerii ponderale (cand este cazul).
Exista nenumarati pacienti nemultumiti de aceasta atitudine a mea, insa Domniile-lor nu au inteles inca legatura dintre greutate, efort si starea articulatiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicații termeni)
  •