crestere in greutate cu probleme

66 comentarii 1 2 3
0
20-12-2010, ora 01:20
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
MAYA IOANA S-A NASCUT LA 32 DE SAPTAMANI CU GREUTATEA DE 1300G IN IASI LA CUZA-VODA.IN MATERNITATE A MANCAT FOARTE BINE, FAPT PENTRU CARE A LUAT REPEDE IN GREUTATE.ACUM ARE 6 LUNI VARSTA CORECTATA 4 LUNI SI ARE ABEA 5000G.NU MAI VREA SAN ACUM PAPA LAPTE PRAF MILUMIL 2 SI AM AJUNS LA 3 MESE SOLIDE:MAR CU BISCUITE, SUPITA DE PUI CU LEGUME SI SEARA CEREALE DE LA MILUMIL CU BRANZICA DE VACI. CARE AR FI IMPEDIMENTUL DE NU I-A IN GREUTATE, DECAT ASA DE GREU? MA PUTETI AJUTA??
II DAU VITAMINA C PICATURI 4PIC/ZI, POLYVITAL 15 PIC/ZI FE HAUSMMAN 15-20 PIC/ZI, VIGANTOLSI 10 ZILE DIN LUNA GLUCONAT DE CA 2.5ML 2/ZI.ESTE FOARTE VIOAIE, VORBESTE PE LIMBA EI...ESTE UN COPIL NORMAL, DOAR CA MA CHINUI CU ALIMENTATIA.ACUM MA LUPT SA PAPE 150 ML LAPTE. CE AS PUTEA SA FAC SA MANANCE MAI BINE?MA PUTETI AJUTA? VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
20-12-2010, ora 12:24
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
acum are 5 mese pe zi solide, piureul de fructe, praf de orez cu lapte, iaurtel cu branzica de vaci, supita de pui cu pastura, cereale cu lapte.Multumesc doamna doctor.
0
31-10-2013, ora 10:38
ROXANA17
Nu este medic/terapeut
ROXANA17
Buna ziua! Am un baietel de 4 luni si 5 zile. La nastere a avut 3660 g.Acum are 7 kg, 68 cm, alaptat exclusiv la san. El a luat in greutate bine in primele 3 luni iar in ultima luna a luat vreo 360 grame, 60 grame in 2 sapt..Din acest motiv medicul de familie mi-a recomandat sa-i dau supliment lapte praf. Eu nu as vrea sa-i introduc vreo formula, sa ma grabesc, insa nici nu vreau sa iau o decizie eronata! Precizez ca are scaun la 5 zile, ii dau debridat suspensie orala 7 ml/zi.Pana acum cateva nopti dormea 6-7 ore noaptea, acum insa se trezeste la 3-4 ore.Va rog mult sa-mi spuneti ce e de facut?
0
27-01-2016, ora 15:52
Tania25
Nu este medic/terapeut
Tania25
Buna ziua. Bebelusul meu la nastere avea 3800 g, apoi pana la 4 luni a luat in greutate in medie de 2000 de grame pe luna( alaptat numai la san, fara alte suplimente). Medicul bebelusului mi-a spus sa stau linistita atata timp cat este alaptat doar de la san ca dupa 4 luni nu o sa mai ia in greutate. Acum are 6 luni si doua sapt. si are 12, 5 kg si 70 de cm. De la 6 luni am inceput si diversificarea, doar o masa pe zi, dar sincer mi se pare ca se ingrase pe zi ce trece. Nu vreau sa ma sperii, dar imi este frica sa nu aibe probleme de obezitate. As dorii sa cer si parerea Dumneavoastra sa imi spune-ti daca este foarte grava problema greutatii si ce as putea sa fac in privinta acestei probleme. Eu nici nu prea am avut probleme cu el, gen colici, este un copil linistit, decat l-am nascut mananca si doarme si ma gandesc ca si din cauza aceasta s-a ingrasat asa rau. Ce ma sfatuiti? Va multumesc.
0
22-02-2017, ora 16:32
Lorydenis
Nu este medic/terapeut
Lorydenis
Buns ziua.sunt noua pe forum si as dori sa va povestesc si eu trauma prin care trec.am nascut la 38 de sapt un baietel de 2.9 kg.am avut sarcina cu trombofilie si de la 5 luni placenta desprinsa.toate bune si frumoase pana la varsta de 3 luni cand bebe a contactat un virus klebsiella si am stat pe antibiotic.insa medicii mi.au spus k ar fi cu intoleranta la lactoza.pana la 5 luni a luat fff bn in greutate dar de atunci nici macar 300 g nu a mai luat.de cand au inceput sa ii iasa dintii nu mai mananca nimic decat san.laptele praf mi.l refuza permanent.nu stiu ce sa ma fac pentru k el are aproape 1 an si doar 7 kg.va roooooog un sfat sunt disperata.ii dau de toate si fier si ca si gluconat si vit c si vigantol.nimic nici o schimbare.scz romanul
0
20-03-2017, ora 02:36
GeorgianaION
Nu este medic/terapeut
GeorgianaION
Buna seara, am o fetita de 9 saptamani si pot spune ca nu ia suficient in greutate.Am nascut-o la 3790 gr, cand am iesit cu ea din spital la 4 zile avea 3550 gr, acum are 4600gr la 9 saptamani.Mentionez ca are probleme cu refluxul gastroesofagian, pana la 6 saptamani manca si san si formula supliment deoarece nu se satura la san manca ce manca si apoi refuza sanul, plangea si devenea agitata, Acum mananca numai formula Aptamil anti reflux, am incercat sa ii dau si san insa de fiecare daca cand mananca san da afara tot laptele mancat.Este un copil foarte activ mananca destul de bine 5 6 mese pe zi intre 180 de gr si 90 gr la o masa sau doua.Tin sa precizez ca are intre 4 si chiar 7 scaune pe zi.Nu inteleg de ce nu ia in greutate mai mult.Va rog daca ma puteti ajuta tin sa precizez ca locuiesc in Anglia, aici medicii imi spun ca e normal ca este din cauza refluxului si ca ea este un copil mai agitat si plangacios insa nu stiu daca e normal sau nu??!!!Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns
66 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: