Crestere neadecvata fat, retard de crestere?

16-07-2013
PUP_ME
Nu este medic/terapeut
PUP_ME
Buna ziua, sunt insarcinata in 31 de saptamani si 4 zile, la 31 de saptamani si 2 zile fatul nu avea decat 1300 grame, la masuratorile de la 28 de saptamani avea 1020 grame dar era la fel ca si acum in urma cu femurul, circumferinta abdominala cu 1 saptamana, la 24 de saptamani era doar cu femurul in urma iar in rest corespundea masuratorilor. Sunt ingrijorata este retard fetal daca este in urma cu toata masuratorile?am uitat sa precizez ca singurul lucru care este mai mare este DBP-ul cu 1 saptamana in rest bebe e mai mic cu 1 saptamana.precizez ca urmez tratament cu eutyrox 100 pe zi, imi fac analize lunar si merg si la endo, iar de la 28 de saptamani iau si elevit? Fac ceva gresit incat copilul ramane in urma? Nu stiu ce alte vitamine as putea sa iau sa medicament ca sa ii accelereze cresterea sa nu ramana la o greutate asa mica:(
12 comentarii
0
16-07-2013, ora 19:20
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
nu cunosc medicamentele din Ro dar elevitul contine 400 mg acid folic + vitamine? fier nu ti-a dat dr. din saptamana 10?sanatate si tie si bebelului.
0
16-07-2013, ora 20:39
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
incurajare:
gandeste-te ca mami tau cand era insarcinata cu tine,
nu exista eko si nici nu se faceau n analize.
te-ai nascut bine si sanatoasa
NU mai citi tot felul.
mananca bine si relaxeaza-te.
ITI DORESC O SARCINA CU BINE SI-O NASTERE USOARA.
sanatate
0
16-07-2013, ora 21:34
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
da, dar " mami tau" cand era insarcinata nu manca toate chimicalele din zilele noastre si nu era expusa la tot felul de radiatii, si alte tampenii...

maria123 e periculoasa gandirea "ca pe vremea mea " nu se faceau ecografii si analize!!!-- de aia se nasteau atatia copii handicapati care erau parasiti prin orfelinate--si stim cu totii conditiile si tratamentele aplicate in acele orfelinate ( nu ca s-ar fi schimbat prea multe din 89 pana azi...)

pup-me- mergi la medic, fa ecografiile si controalele de rigoare, citeste, informeaza-te, discuta cu medicul care te are in evidenta, eventual cere o a-2-a parere. si eu sunt insarcinata si nu as accepta niciodata zicala cu " pe vremea mea", sau " mami tau".

sarcina usoara in continuare.
0
16-07-2013, ora 21:44
PUP_ME
Nu este medic/terapeut
PUP_ME
Elevit contine si fier, nu mi-a dat deoarece nu aveam lipsa din analize, eu fac analize lunar si cred ca mi-ar fi dat. Doar din saptamana 28 iau elevit si acid folic, stiu ca pe vremuri nu erau eco si atatea analize dar si eu sunt pe principiul ca nu erau atatea alimente cu euri si femeile de atunci erau mai muncite ca si acum, in sensul ca lucrau f mult iar conditia lor fizica nu se compara cel putin nu cu a mea:(, am fost la eco si din pacate nu am primit alt raspuns, nu am ce sa fac in plus :( eu sunt si supraponderala si atunci nici nu am voie sa pun f mult pe mine, mi sa spus de la inceput ca nu am voie regim dar nici sa pap pt 2. Eu am pus pe mine 2, 3 kg pana acum, nu e mult dar nici putin. Medicul a spus ca e ok ca mai am pana nasc timp sa iau pana la cele 7 kg care imi da el voie:). Nu tin regim si din pacate pap chiar si dulciuri dar se pare ca organismul meu consuma caloriile ai nu pun f mult pe mine:) nu vreau sa iasa bebe f mare dar as vrea sa ajunga pana la 2900 -3000 gr si ma tem ca daca nu a reusit pana in saptamana 31 sa ajunga doar pana la 1300 ca nu are cand sa mai recupereze. Multumesc tare mult de incurajari!
0
18-07-2013, ora 00:45
Cristinutza99
Nu este medic/terapeut
Cristinutza99
buna eu is graviduta in saptamana 39 si iau pregnacare de la inceputul sarcinii deci vitaminele nu se iau de la o anumita perioada in sarcina e bn sa le iei din momentu in care ai aflat ca esti gravida :) sarcina si nastere usoara iti urez
1
18-07-2013, ora 09:40
PUP_ME
Nu este medic/terapeut
PUP_ME
Asa si mesajul tau vine ca sa ma faci sa ma simt vinovata?!?!?? Ca nu inteleg cu ce ma ajuta la ce am intrebat eu!!! Multi eroi dupa razboi!!! Nu cred ca se iau de la inceputul sarcinii din moment ce nu am avut carente absolut deloc.dar iti multumesc ca ai avut buvointa de a-ti demonstra tie cat de bine ai facut tu ca au luat de la inceputul sarcinii.
0
18-07-2013, ora 21:58
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
Pup-me te inteleg perfect ca esti stresata, nervoasa si ingrijorata pentru bebele tau:( dar nu cred ca mesajul de mai sus a fost scris cu rautate::(..vitaminele se iau la recomandarea medicului iar daca le-a recomandat de la 28 de sapt. inseamna ca asa a considerat el in cazul tau..eu iau de la 5 saptamani (imediat cum am aflat ca sunt insarcinata) pentru ca m-am simtit Rau si am fost internata in spital..dar e diferit de la caz la caz si de la medic la medic.
nu-ti pierde speranta si fii increzatoare ca totul va fi bine.sper sa dai vesti bune in curand.
te imbratisez si fii tare.
0
19-07-2013, ora 11:31
PUP_ME
Nu este medic/terapeut
PUP_ME
Probabil daca era scris in alt context mesajul nu parea rautacios dar asa chiar a venit "de sus" acel mesaj, eu cautam solutii daca exista vitamine care sa il faca pe bebe sa creasca nu ce credea ea ca trebuia sa fac de la inceputul sarcinii cand eu sunt deja in 32 de saptamani, Bia1 multumesc frumos pt incurajari!!!stiu ca sunt multe persoane care iau de la inceputul sarcinii dar eu chiar nu aveam nevoie, am luat 6 luni femosun inainte de a ramane insarcinata dar pana in saptamana 28 chiar nu am avut nevoie pt ca nu am carente si nici nu mi-a fost rau
0
21-07-2013, ora 14:43
ramona.vasile
Nu este medic/terapeut
ramona.vasile
Nu cred ca este o problema atata timp cat diferenta aceasta este de la inceputul sarcinii.Eu sunt in 30 saptamani si 5 zile iar fatul are greutatea de 29 saptamani si 1 zi adica 1304 g.Durata ciclului a fost de 32 de zile astfel ca ovulatia s-a intamplat mai tarziu de 14 zile la cat calculeaza aparatele ecograf.Mi-a spus ca nu va fi un copil foarte mare, probabil ca va avea in jur de 3 kg.
Ginecologul meu mi-a spus ca este ok atat timp cat diferenta aceasta nu se mareste.Vitamine iau si eu de la inceputul sarcinii Am luat Elevit si apoi Femosun dar n-a influentat cu nimic greutatea fatului, asa ca stai linistita daca diferenta nu se mareste.Cu tensiunea cum stai ?
P.S. La 28 sapt si 2 zile avea greutatea de la 27 sapt si 1 zi adica 1003 g.

Primul copil s-a dezvoltat ca la carte, la 32 de saptamani avea 1950 g iar la 34 cand l-am nascut 2.3 kg.Am tendinta s-o compar pe bebita cu fratiorul ei dar importat este sa fie sanatoasa, 3 kg de copil sanatos imi este suficient numai sa stea pana la termen :).Nu te mai stresa si bucura-te de sarcina.
0
21-07-2013, ora 16:13
PUP_ME
Nu este medic/terapeut
PUP_ME
Asa si la mine la 28 saptamani a avut 1020 grame, iar la 31 1300 si un pic nu mai stiu exact cat ii picul ala pt ca a fost un control de urgenta, cu tensiunea sunt ok imi fac analize lunar si nu am proteine in urina, imi mai creste ocazional dar cred ca ii din cauza ca ma stresez sau obosesc, vineri am sa merg la control sa o vedem pe bebita si sa ne spuna ca a crescut, si eu imi doresc doar sa fie sanatoasa nu trebuie neaparat sa aiba greutate mare dar stiu ca de obicei fata de ce ti se spune la nastere ii cu 300 grame aproximativ mai mica, acuma sa speram ca o sa fie bine
0
28-11-2018, ora 23:30
BDN
Nu este medic/terapeut
BDN
La mine la 31 de saptamani avea 1900...iar la 32 avea 2037 grame. Acum am 40 de sapt si are 3300 grame
0
29-01-2019, ora 23:06
Laura nik
Nu este medic/terapeut
Laura nik
Buna.. Am vazut comentarii vechi.. Mai Este cineva pe aceasta pagina, ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: