cresterea in inaltime

24-08-2011
justme97
Nu este medic/terapeut
justme97
buna ziua!am 14 ani si 1.60 m.practic tenis de camp de un an dar de o luna incoace mult mai intensiv.as vrea sa stiu daca ma va ajuta sa mai cresc deoarece multe colege sunt mai inalte decat mine si este oarecum neplacut.tin sa mentionez ca am 52 kg si am inteles ca ideal este sa cantaresti cu 10 unitati mai putin decat inaltimea.in caz ca tenisul de camp nu ajuta la cresterea in inaltie credeti ca gimnastica medicala m-ar ajuta?
4 comentarii
0
24-08-2011, ora 17:51
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Ai abia 14 ani si ai timp sa mai cresti. Dar, 1, 60m pentru o fata nu e putin. Da, cu greutatea ai dreptate, luat groso-modo. Calculele sint mai complexe, tin cont de inaltime, virsta, masa osoasa si multe altele. Daca ai oasele mici si cele 52 kg sint multe la 14 ani pentru 1, 60m. Nu te pune pe slabit ci continua cu sport dar la virsta ta nu e indicat sportul de performanta (in forta) pentru ca te poate deforma. Fa sport usor si constant. Inotul ar fi o varianta indicata, vezi ce posibilitati ai in localitatea ta.
0
24-08-2011, ora 18:08
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Admin: Iar simt lipsa editarii!
@ justme97: Dar poti avea si oasele mari si atunci, esti foarte slaba. De aia spuneam ca sint calcule complexe. In rest, cum am spus: sport moderat la virsta asta.
0
24-08-2011, ora 19:06
justme97
Nu este medic/terapeut
justme97
multumesc pentru sfaturi
0
21-08-2012, ora 21:04
capraru alexandra
Nu este medic/terapeut
capraru alexandra
Buna ziua... am 17 ani si as vrea sa stiu ce fel de sport sa practic ca sa ma mai inalt... am 1/ 65 si 57 de kg. as vrea sa stiu ce sa fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creșterea în înălțime la fete
  • Un studiu oferă o explicație asupra caracterului sezonier al creșterii și greutății copiilor
  •