Crize repetate si inexplicabile

22-10-2011
gabrielag70
Nu este medic/terapeut
gabrielag70
Buna seara,
Sotul meu se confrunta de 3 saptamani cu declansarea neasteptata a unor 'crize' care constau in aparitia ( la diverse ore) a unor stari asemanatoare lesinului, care debuteaza cu o stare de caldura, palpitatii, ' gat uscat ', ameteli si senzatia de presiune intracraniana. In timpul crizei tensiunea ajunge undeva la 17/10 ( desi este sub medicatie pentru hipertensiune ). Dupa iesirea din criza apare senzatia de frig si diareea. Mentionez ca aceste crize au debutat pe fondul unei oboseli cronice si al unui efort fizic mai intens. A efectuat o radiografie cervicala, in urma careia a primit diagnosticul de spondiloza cervicala pentru care face un tratament cu Diclofenac si Mydocalm.
Analizele de sange arata astfel :
ALT/TGP 38
AMILAZA 47
AST/TGO 20
BILIRUBINA 0.58
CALCIU 10.3
CK 73
CLOR SERIC 103.8
COLESTEROL 248
CREATININA SERICA 1.26
GLICEMIE 112
LDH 320
POTASIU 4.2
PROTEINE TOTALE 8.3
SODIU SERIC 142.3
TRIGLICERIDE 139
UREE SER 40
FIB 285
TSH 1.7
T4 137.1
T3 2.18
A facut si o ecografie renala la care nu s-a depistat decat o usoara microlitiaza si faptul ca are rinichii septati.
La cardiologie i s-a facut si o ecografie cardiaca (care a iesit normala ) si a fost schimbat tratamentul pentru hipertensiune astfel : Bisoprolol 5 mg - 1/zi
Tertensif 1.5 mg - 1/zi
Diovan 160 mg 1/zi
Sortis 10mg 1/zi
Si in perioadele de criza i s-a recomandat sa ia Captopril de 50 mg.
Mentionez ca lucreaza intr-un ritm stresant, 10-12 ore/ zi. 6-7 zile pe saptamana, munca sedentara si pana acum in afara de tratamentul pentru hipertensiune nu urma alt tratament si nici nu stia de alte afectiuni. Am mers si pe varianta atacurilor de panica, dar este o persoana pentru care autocontrolul era ceva normal. In afara acestei presupuneri ne-am gandit ca nu a facut sumarul de urina, coprocultura, magneziul si poate o monitorizare Holter a tensiunii.
De aproximativ o saptamana urmeaza tratamentele de mai sus dar crizele nu au disparut.
Ne-am bucura daca puteti sa ne indicati ce sa facem in continuare pentru disparitia acestor crize.
Multumesc !
3 comentarii
0
23-10-2011, ora 08:31
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
stresul pare sa aiba o contributie importanta in tabloul de simptome al sotului dvs.
si faptul ca este o persoana care "sta bine cu autocontrolul" mi-e teama ca il face si mai vulnerabil.in ce sens? atunci cand reusim sa ne manifestam prin emotii, tensiunea interioara este eliberata in exterior prin plansete, urlete, furie, violenta, etc. Insa cum majoritatea dintre noi traim intr-o societate civilizata, ne controlam foarte bine aceste manifestari, astfel incat tensiunea respectiva este redirectionata spre interior, unde ataca acel organ care este este mai "sensibil"... in cazul sotului inima, la altii stomacul ( ulcer), capul ( dureri de cap), pielea ( alergii urate, eczeme) etc

merita sa luati in calcul si aceasta varianta, mai ales daca ati observat o legatura intre cele doua.

multa sanatate
0
23-10-2011, ora 14:45
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Adevar ai grait, Verticala
Sanatate multa va doresc
0
24-10-2011, ora 20:16
gabrielag70
Nu este medic/terapeut
gabrielag70
Multumesc pentru sugestiile dvs.
Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici